Mezinárodní tým vědců prozkoumal více než 10 milionů sekvenací koronaviru. Protilátky by měly fungovat proti všem jeho mutacím. Do výzkumu se zapojili i Češi.
Mezinárodní tým odborníků zkoumal univerzální slabiny koronavirů, které se nemění ani s častými mutacemi a vznikem nových variant. Na výzkumu amerických a švýcarských vědců se podíleli i vědci z Biologického centra Akademie věd ČR, Českého centra pro fenogenomiku Ústavu molekulární genetiky AV ČR a Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity.
Protilátky, které se analýzou vzorků podařilo objevit, jsou připraveny i na další mutace lidských koronavirů. O objevu, který na konci ledna zveřejnil odborný časopis Science Immunology, v pondělí informovalo Biologické centrum Akademie věd ČR. Tým vědců našel 15 míst, která se nemění ani s častými mutacemi a vznikem nových variant.
„Tato místa jsou stejná u všech variant SARS-CoV-2 i u všech ostatních koronavirů. Virus tam nemůže mutovat. Když se tyto nově objevené protilátky navážou na spikový protein koronaviru, způsobí to změny v jeho struktuře, a virus se tak nedokáže vázat na receptor na povrchu hostitelské buňky,“ uvedl Daniel Růžek z Parazitologického ústavu Biologického centra Akademie věd.
„V laboratorních experimentech jsme potvrdili, že protilátky blokují virovou infekci a chrání před onemocněním, a to i v nejnovějších variantách. Protilátky jsou nyní připraveny pro klinickou studii,“ dodal další z autorů studie Martin Palus.