Případy nevhodného chování řeší po Masarykově univerzitě v Brně a Karlově univerzitě v Praze i Univerzita Palackého v Olomouci. Mělo se jednat o mimořádně hrubé, vulgární a sexistické chování jednoho z pedagogů. Ten na škole nadále zůstává.
Případ odstartovaly opět stížnosti studentstva i zaměstnanců a zaměstnankyň Pedagogické fakulty UP, které byly zaznamenány v polovině minulého roku. Výpovědi podle prohlášení děkana obsahovaly závažné informace o nerovném zacházení, zneužívání mocenské pozice a mimořádně hrubém, sexistickém a vulgárním vystupování směrem ke studujícím i zaměstnancům. Svědčily rovněž o opakovaných pochybeních souvisejících s povinnostmi akademického pracovníka.
„Šlo zejména o vulgarismy, o užívání vulgarismů v naprosto běžné komunikaci, a to vulgarismů úplně toho nejhrubšího možného stupně. Především se toto dělo vůči ženám v doktorském studiu,“ popsala zkušenost jedna ze svědkyň pro Českou televizi.
Kvůli promlčení působí pedagog na fakultě dál
Při vyšetřování se ukázalo, že se pedagog podobného chování dopustil i v minulosti. Než však došlo k projednání případu etickou komisí, uplynula lhůta jednoho roku, kterou stanovuje zákoník práce a která umožňuje ukončení pracovního poměru za hrubé porušení pracovních povinností. Dotyčný pracovník sice již není ve vedoucí pozici, na fakultě však stále působí v rámci doktorského studijního programu, i když omezeně.
Děkan fakulty Vojtěch Regec v prohlášení ujišťuje, že popisované jednání není a nebude na fakultě tolerováno. „Jsem přesvědčen, že se jednalo o výjimku. Naše fakulta umí a dokáže vytvářet vstřícné a kolegiální prostředí pro studenty i zaměstnance. Společně udělejme vše pro to, aby zde neměly místo jakékoliv projevy nevhodného chování, které jsou nehodné významu a vážnosti akademické půdy,“ napsal.
Ombudsman na fakultě zatím není. O zavedení institutu ochránce práv se rozhodlo již dříve, nyní se pracuje na jeho přípravě.