Číslo však ještě není konečné. Pouze v Turecku se blíží ke skoro 40 tisícům mrtvých, v Sýrii je to skoro 6 tisíc.
Počet obětí ničivého zemětřesení v Turecku a Sýrii v sobotu dopoledne přesáhl 45 tisíc. Očekává se však, že toto číslo ještě poroste. TASR převzala zprávu z agentury Reuters. Místní úřady a zdroje ze zdravotnictví uvedly, že v Turecku dosud evidují 39 672 obětí a v Sýrii přibližně 5 900 mrtvých.
Naděje na nalezení dalších živých lidí pod troskami jsou stále menší. Turecká média však informovala, že záchranářům se v pátek podařilo zpod trosek vysvobodit dalšího člověka. Zachráněný muž byl zasypán téměř 12 dní.
Podle tureckých představitelů otřesy poškodily nebo srovnaly se zemí přibližně 264 tisíc bytových jednotek, přičemž mnozí lidé jsou stále zavaleni pod troskami.
Silné zemětřesení s magnitudou 7,8 Richterovy škály, po kterém následovalo několik stovek otřesů, zasáhlo oblast kolem turecko-syrských hranic v noci na 6. února. Několik zemí a mezinárodních organizací, včetně EU a NATO, nabídly Turecku a Sýrii pomoc.
Do oblasti kolem města Adana, které je největším městem v oblasti, dorazili také čeští hasiči, kteří zde pomáhali do pátku tohoto týdne. Odpoledne dorazil sedmdesátičlenný český heavy USAR tým specializující se na vyhledávání lidí v sutinách zpět do Prahy, kde se mu dostalo vřelého uvítání. Jak to vypadalo, se můžeš podívat v našem článku zde.
K tragédii přispěly i nekvalitní stavby
Turecké úřady se mezitím zaměřily na osoby, které jsou údajně zodpovědné za výstavbu některých budov nezákonnými nebo nekvalitními metodami. V této souvislosti už turecké úřady nařídily zatknout přes 130 lidí. Odborníci dlouhodobě upozorňovali na to, že některé stavby v Turecku nejsou bezpečné.