Velká sláva čekala na naše záchranáře na pražském letišti, kam je dopravilo letadlo ze zemětřesením zasaženého Turecka. Jejich práci ocenila zejména turecká menšina žijící v Česku, která jim vytvořila vskutku dojemné přivítání.
Čeští záchranáři, kteří zasahovali na místě zemětřesení v Turecku, jsou zpět v pořádku doma i se svými čtyřnohými pomocníky. O tom, jak návrat probíhal, informovali hasiči na Twitteru. Sedmdesátičlenný USAR tým s přízviskem „heavy“, tedy těžký, který se specializuje na vyhledávání a záchranu v sutinách obydlených oblastí, byl do podobné akce nasazen poprvé. Za dobrou práci na místě byli záchranáři po příletu odměněni potleskem místní turecké diaspory.
Návrat záchranářů zejména z Moravskoslezského kraje a z hlavního města Prahy byl velkou událostí, kterou složka integrovaného záchranného systému dokonce vysílala živě na sociálních sítích. Během dvouhodinového streamu, jenž shrnul celý desetidenní zásah na místě, vyjádřily hasičům sympatie i známé osobnosti.
Na runway přišel týmu pogratulovat k dobré práci nejprve ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), vedení hasičů, ale i turecký velvyslanec. „První věta musí být: Obrovské díky. Lidé, co stojí za námi, předvedli, co čeští záchranáři dovedou. Náš USAR byl jeden z prvních, který přijel na místo katastrofy. Ta práce byla smutná a deprimující, tito hrdinové udělali skvělé jméno České republice,“ pochválil nastoupený tým Rakušan.
Poté, co se hasiči objevili v odbavovací hale, se spustil děkovný potlesk Turků žijících v České republice, ale i dalších lidí, kteří chtěli záchranářům poděkovat osobně. Situaci opravdu není třeba popisovat slovy.
Hasiči se momentálně vrátí ke svým jednotkám a obvyklé agendě. Jak to vypadalo na místě, si můžeš prohlédnout v malé galerii.
Česká pomoc zachránila životy
Česká strana odpověděla na žádost Turecka o mezinárodní pomoc po zemětřesení, které zasáhlo jihozápad země a sousední Sýrii. Během otřesů o síle 7,8 stupně Richterovy škály v okolí města Adana a následných dalších silných otřesů přišly o život desítky tisíc lidí, informovalo BBC.
Rozsah škod byl obrovský; na místě se zřítilo asi 6000 budov. Tým šedesáti osmi hasičů, kynologů a stavebních inženýrů z Prahy a Moravskoslezského kraje zasahoval ve městě Adiyaman, kde se jim podařilo ze sutin zachránit dvě živé osoby (ženy ve věku 17 a 47 let), jednu označit, přičemž ji zachránily tamní záchranné složky, a vyprostit asi 34 obětí.
Detaily, co se v zemi stalo, jak se situace vyvíjela den po dni, jakým způsobem v zemi zasahovali čeští záchranáři a jak jejich mise skončila, si můžeš znovu projít v našem vlákně o zemětřesení v Turecku a Sýrii.