Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Rozdáváme lístky na letní festivaly
Tereza Patočková
3. března 2023 6:00
Čas čtení 1:40

Černochová: Uměli bychom si poradit i s UFO

Kategorie:
Česko
Uložit Uložené

Jak by si Česko poradilo s neidentifikovatelnými objekty ve vzdušném prostoru a kdo jsou Češi bojující ve válce na Ukrajině? Odpovídá ministryně obrany Jana Černochová.

„Kdyby se nějaký neidentifikovatelný objekt ve vzdušném prostoru Česka objevil, spustí se systém, kterému říkáme NGA. Dle něj ministr nebo náměstek vyhodnotí, jestli se budou zvedat gripeny ze země nebo se budou používat donucovací prostředky pro přistání,“ říká v rozhovoru pro Refresher ministryně obrany Jana Černochová (ODS). 

Postup Američanů, kteří sestřelili na začátku února čínský špionážní balón, kvituje. Na česko-čínské vztahy však nová špionáž na americkém území nebude mít vliv. „Já myslím, že česko-čínské vztahy zamrzly už dříve. My jsme zemí, která chce mít dobré vztahy s Tchaj-wanem, a to je jablkem sváru,“ říká ministryně obrany v rozhovoru. 

Česko by mírový summit hostit nemělo

„Jakýkoliv summit, který by mohl zmírnit utrpení Ukrajinců, bych si moc přála. Jenom nevím, jestli by tím lídrem měla být Česká republika, vůči které se Rusko dopustilo teroristického aktu, když jsme byli svědky toho, jak agenti GRU nechali vybuchnout sklad ve Vrběticích, kde zahynuli dva občané České republiky,“ říká ministryně ve videorozhovoru.

25. února 2023 14:00 Čas čtení 1:18 Ukrajinka v Česku: Můj život je mi jedno, hlavně ať doma všichni přežijou Ukrajinka v Česku: Můj život je mi jedno, hlavně ať doma všichni přežijou

„Myslím si, že kvůli tomu by to ze strany Ruska nebylo vnímáno tak, že by Česká republika mohla být moderátorem té debaty. Pokud by ale Česko bylo požádáno o účast na mírových vyjednáváních, tak si myslím, že bychom to určitě odmítat neměli,“ pokračuje Černochová s tím, že by se však Česko mohlo podílet také na vyšetřování válečných zločinů páchaných Ruskem. 

O míru by se vyjednávat mělo, ale beze zbraní to nejde

Černochová také mluvila o nutnosti vyjednávat o míru se zbraněmi. Většina Čechů v současnosti upřednostňuje vyřešení války na Ukrajině diplomatickou cestou. Vyplývá to z průzkumu agentury Median, který si nechal zpracovat Radiožurnál. Mír nastolený diplomatickým jednáním požaduje téměř 90 procent dotazovaných. Černochová si myslí, že o míru by se vyjednávat mělo, avšak v tuto chvíli už dle ní jiná než vojenská cesta fungovat nebude.

„Ruská armáda se chová hůře než nacisté. Putin se snaží vyhladit Ukrajince, což je něco, čemu Česko nechce a nebude přihlížet, a bohužel na Rusko neplatí nic jiného než síla a zbraně,“ míní Černochová.

12. června 2024 8:00 Čas čtení 4:32 „Není to ghetto Česka“: Ústí má potenciál, pověst mu ale kazí bordel a špína. Ptali jsme se mladých lidí, jak se jim tu žije  „Není to ghetto Česka“: Ústí má potenciál, pověst mu ale kazí bordel a špína. Ptali jsme se mladých lidí, jak se jim tu žije

„Já jsem zažila studené války a to tlačítko nikdy nikdo nezmáčkl. Tady je to ale o tom, že musíme my jako západní civilizovaný svět použít stejné metody, jaké se používaly po staletí –⁠ princip odstrašení, kdy budeme mít moderní armády a dobře vycvičené vojáky, tak aby si na nás nikdo nemohl troufnout,“ dodává ministryně.

Černochová v rozhovoru také mluví například o tom, kdo jsou Češi bojující na ukrajině nebo o tom, jak se vyrovnává s nenávistí na sociálních sítích.

Celý rozhovor si můžeš pustit nahoře ve videu nebo na našem YouTube kanále Refresher News
Domů
Sdílet
Diskuse