Ministři Velké Británie na začátku pandemie koronaviru zvažovali nařídit povinné utracení všech koček v zemi. Mysleli si, že šíří nákazu.
Britská vláda na začátku pandemie covidu-19 krátce zvažovala, že dá preventivně utratit všechny kočky domácí chované v zemi kvůli strachu z šíření nákazy. Ve čtvrtek to uvedl bývalý náměstek ministra zdravotnictví James Bethell.
Bethell zdůraznil, že tyto nepodložené obavy vypovídají o tom, jak málo se o viru vědělo na začátku pandemie v roce 2020. „V určitém okamžiku jsme si nebyli jisti, zda domácí zvířata mohou být také přenašeči onemocnění. Zvažovali jsme, že budeme muset požádat veřejnost o utracení všech koček na celém území Británie,“ řekl Bethell v rozhovoru pro britskou stanici Channel 4 a citoval ho například Daily Mail. Bývalý náměstek dodal, že jisté důkazy podporující uvedenou domněnku existovaly, proto bylo třeba celou věc řádně prošetřit a nakonec uzavřít.
Vyplynulo to z více než 100 000 uniklých whatsappových zpráv mezi ministry, úředníky a vědci během pandemie, o kterých informoval The Daily Telegraph.
Masakr domácích zvířat už Británie zažila
V roce 1939 bylo na doporučení britské vlády během 2. světové války usmrceno tři čtvrtě milionu koček, a to kvůli strachu z nedostatku jídla. Když ale největší strach z bombardování a nedostatku pominul, mnoho lidí litovalo rozhodnutí nechat svého mazlíčka utratit a obvinilo britské orgány z vyvolání hysterie.
Podobná kočičí aféra se stala i u nás, i když ne v tak velké míře. Uskutečnila se v roce 1924 v Českých Budějovicích. Potom, co se ve městě objevilo několik koček nakažených vzteklinou, úřady rozhodly o utracení všech koček ve městě. Kočky byly zaživa naloženy do popelářských vozů a odvezeny do městské plynárny, kde bylo hromadně plynem usmrceno přes tisíc koček.