Schůze trvá už více než sedmdesát hodin včetně přestávek.
Poslanecká sněmovna zahájila v pátek už čtvrtý jednací den schůze ke spornému vládnímu návrhu na snížení červnové valorizace důchodů. Opozice i v pátek brání prosazení návrhu obstrukcemi. Ke sporné vládní novele připravila na čtyři sta vlastních úprav. Počet přihlášených do debaty se od noci snížil na 34 z původních 64. Přednostního řečnického práva využili ráno k asi půlhodinovým vystoupením představitelé ANO. Informovala o tom ČTK.
Někteří poslanci chtěli jednání přerušit. Na tři týdny nebo do doby, než se vyspí
Schůze dolní parlamentní komory začala v úterý v 10:00. Nyní tak trvá již 71 hodin včetně přestávek. Samotné jednání trvá zhruba 54 hodin. „Možná nás čeká i hezký společný víkend,“uvedla k možné délce dalšího jednání předsedkyně poslanců ANO Alena Schillerová.
Místopředseda Sněmovny a ANO Karel Havlíček poukázal na hrozbu zrušení vládní novely Ústavním soudem, na který se chce opozice v případě přijetí návrhu obrátit, a na nutnost doplatit důchody penzistům zpětně. Havlíček připomenul růst cen potravin. „Tento týden jsme udělali jedno velké téma, a to je lečo. Vy jste udělali z leča luxusní jídlo,“ vytkl koalici Havlíček. Připustil, že jde o nadsázku a že na vysokých cenách zeleniny a vajec se podílí neúroda v Africe a ptačí chřipka. Koalice se ale podle Havlíčka zachovala arogantně. „Vzkázali jste důchodcům, že pouze idiot si chce vařit lečo v zimě,“ řekl.
Kromě Havlíčka se ke slovu dostala také Klára Dostálová. Ta vládu osočila, že naplňuje státní pokladnu z peněz seniorů.
Předseda hnutí ANO Andrej Babiš dříve neúspěšně navrhoval přerušit projednávání do 21. března. Poslanec SPD Jiří Kobza navrhoval odložení do 20. března. „Poslanec ANO Martin Kukla navrhoval před sedmou hodinou ráno přerušit projednávání na dvanáct hodin, aby se mohl vyspat,“píše ČT24.
Vládní novela počítá s tím, že průměrný měsíční důchod vzroste od června o 760 korun místo předpokládaných 1770 korun, jak by to bylo podle nyní platných zákonných pravidel. Stát podle důvodové zprávy ušetří za letošek 19,4 miliardy korun a příští rok 33 miliard korun. V opačném případě by se podle vlády poměr důchodů k průměrné mzdě zvyšoval, což by státní pokladnu neúměrně zatížilo.