V sobotu se státy OSN domluvily na ochraně mořského prostředí. Do roku 2030 tak chtějí chránit až třetinu mezinárodních vod. Jedná se o novou smlouvu po čtyřiceti letech, jednání oddalovaly rozdílné názory na financování a nakládání s mořským materiálem.
Státy dosáhly po deseti letech dohody na ochranu světových oceánů, které spadají mimo národní jurisdikce, informuje britská stanice BBC. Podle smlouvy bude do roku 2030 chráněno třicet procent těchto vod. Jejím cílem je kromě ochrany i obnova podvodního prostředí.
K dohodě došlo po 38 hodinách jednání v budově OSN v New Yorku. Smlouva poskytne možnost zřídit rozsáhlé oblasti, které budou chránit před úbytkem živočichů a rostlin, píše deník The Guardian.
Rozdílné názory na financování a rybolovná práva jsou důvodem, proč se jednání řadu let odkládalo. Sporným bodem, který rozděloval země, je především spravedlivé nakládání s mořským genetickým materiálem, krilem, houbami nebo mořskými řasami, které lze využít např. v kosmetice či léčivech.
Poslední smlouva pochází z roku 1982
Poslední mezinárodní dohodu, která se týkala ochrany oceánů, podepsaly státy před čtyřiceti lety. Jedná se o Úmluvu OSN o mořském právu. Ta vytvořila oblast tzv. volného moře, ovšem chrání pouze 1,2 procenta těchto vod.