Chobotnice, která se vůbec nebála kanadské potápěčky Andrey Humphreys, se stala slavnou. Video objímajícího hlavonožce si oblíbily tisíce lidí.
Velmi překvapivý dotyk přírody zažila kanadská potápěčka Andrea Humphreys, která během potápění v Sališském moři narazila na velice přátelskou chobotnici. Hlavonožec byl dokonce tak zvědavý, že se rozhodl, že potápěčku obejme v době, kdy jej natáčela. Vzniklo z toho virální video, které za méně než měsíc posbíralo více než 250 tisíc views na YouTube.
Sališské moře se nachází na západním pobřeží Kanady. Jedná se o okrajové moře Tichého oceánu u ostrova Vancouver. Humphreys žije ve městě Campbell River těsně vedle moře, které je chladné a chaluhovité, což ji ale od potápění neodrazuje. Naopak si region hodně užívá.
„Lidé říkají, že je tu tma a šero. Ale když máte trochu světla, vidíte každou barvu duhy, což je neuvěřitelné. Absolvovala jsem více než 675 ponorů a myslím, že je zde jedno z nejlepších potápění na světě,“ vysvětlila pro The Guardian. A nejen proto, že se jí povedlo potkat místní legendu žijící v temnotách – zvědavou chobotnici.
Skupina, se kterou se povoláním středoškolská učitelka potápěla, chobotnici údajně čas od času zahlédne, vždy se ale schovávala. Nyní to bylo poprvé, kdy ji uviděli v otevřeném moři. Možná i proto chtěl hlavonožec pro své lidské přátele udělat malé překvapení. Rychle se přiblížil k Humphreys, přestože jej fotografovala, a nalepil se na její masku a kameru.
„Jenom mi lezla po foťáku, plazila se mi po rtech a objímala mě. Její obrovská chapadla jsem měla nahoře přes obličej a masku,“ dodala. „Pokaždé, když jsem od ní couvala, tak se ke mně stále blížila. Bylo to prostě úžasné a inspirující,“ jásala Kanaďanka.
Objetí je zachyceno na oblíbeném videu, mimo kameru to následně probíhalo tak, že chobotnice zůstala u skupiny dalších 40 minut. Zajímalo ji zejména potápěčské vybavení a kamera. „Pořád měnila intenzitu světla na mé kameře. Hrála si s tím,“ popsala Humphreys.
Chobotnice neměla strach
Na snímku je zachycena i červená barva hlavonožce, která je pro něj tolik typická z animovaných filmů nebo pohádek. Ve skutečnosti má ale chobotnice obranný mechanismus založený i na změně barvy v případě, že cítí nebezpečí. Zde ale bylo vidět, že nemá absolutně strach. Holt se rozhodla, že probádá potápěčku.
O chobotnicích se také ví to, že jsou hodně inteligentní, což například dokládá i článek Greenpeace. Aktivisté uvádí, že chobotnice například k lovu využívají mušle. Když mají strach a jsou kolem nich měchýřovky portugalské, které dokáží způsobit smrt bodnutím, umí vytrhnout jejich žahavou část, která jim nic nezpůsobí, a bránit se jí jako se zbraní.