Vlámská regionální vláda se ve čtvrtek rozhodla zablokovat přístup k čínské videoaplikaci TikTok na telefonech a počítačích svých zaměstnanců, a to na základě doporučení několika bezpečnostních agentur. TASR o tom informuje podle zprávy Reuters.
Mimořádně populární sociální platformu TikTok vlastní čínská společnost ByteDance. V posledních letech se dostala na Západě pod přísný dohled kvůli obavám, že by mohla Pekingu poskytovat přístup k citlivým údajům uživatelů z celého světa. Svým zaměstnancům ji nedávno z tohoto důvodu přikázalo odinstalovat z mobilních telefonů několik institucí EU, jmenovitě europarlament, eurokomise i Rada EU.
„Je důležité, aby si všichni vládní zaměstnanci uvědomovali rizika spojená s používáním této aplikace,“ řekl Johan Smekens, vysoce postavený úředník oddělení digitalizace vlámské vlády. Zákaz začal platit okamžitě.
Vlámská vláda ve svém sdělení sice konkrétně nezmínila Čínu, odvolávala se však právě na nedávná rozhodnutí orgánů EU, která pro ni byla důvodem k přezkoumání, zda je omezení potřebné. Společnost TikTok označila zákazy ze strany institucí EU za nesprávné a založené na zásadních omylech.
TikTok omezují různé země z různých důvodů
Kongres USA schválil ještě v prosinci zákaz používání TikToku na služebních zařízeních. Bílý dům v pondělí nařídil, aby ho zaměstnanci federálních úřadů do 30 dnů odinstalovali z pracovních zařízení. I Kanada v únoru oznámila, že zakazuje používání TikToku na všech služebních mobilních telefonech a jiných zařízeních. Indie v roce 2020 zakázala TikTok a desítky dalších čínských aplikací, včetně aplikace pro zasílání zpráv WeChat, a to kvůli obavám o soukromí a bezpečnost.
V prosinci 2022 Tchaj-wan uvalil zákaz na TikTok pro veřejnou správu poté, co FBI varovala, že TikTok představuje riziko pro národní bezpečnost. Pákistánské úřady od října 2020 dočasně zakázaly TikTok nejméně čtyřikrát s odvoláním na obavy, že aplikace podporuje nemorální obsah. Vedení afghánského Tálibánu zakázalo TikTok a hru PUBG v roce 2022 z důvodu ochrany mládeže před „uvedením v omyl“.