Skupina byla mezi lety 2021 až 2023 zodpovědná za výrobu a distribuci 4,7 tuny metamfetaminu.
Policisté z Česka, Rumunska, Polska a Slovenska rozkryli způsob fungování nelegální sítě, která vyrobila a prodala 4,7 tuny metamfetaminu. Policisté zadrželi v různých státech celkem šestnáct osob a zajistili 3,3 milionu tablet pro výrobu metamfetaminu. „V Česku aktuálně probíhá trestní řízení s dvojicí kurýrů a zakladateli farmaceutické firmy, která sloužila k legálnímu nákupu léků z Rumunska,“uvedl policejní mluvčí David Schön.
Zločinecká síť působila v několika zemích EU
Na operaci Aréna, jak se rozsáhlému pátrání říkalo, se za Česko podílela Národní protidrogová centrála, Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje a Krajské státní zastupitelství v Ostravě. K rozkrytí sítě přispěly také policejní orgány v Polsku, Rumunsku a na Slovensku.
Podle Europolu fungovala zločinecká síť v několika státech Evropské unie. Důmyslný systém přeprodeje „léčiva“ z Rumunska zajišťovala firma založená v ČR a vlastníky následně převedená na občana Slovenska. Jako cílovou zemi pro prekurzory (suroviny, pozn. red.) si vybrala Polsko. „Z něj poté tablety sloužící pro výrobu pervitinu nakupovala další skupina, která z nich v nelegálních laboratořích vyráběla vysoce kvalitní drogu. Skupina byla mezi lety 2021 až 2023 zodpovědná za výrobu a distribuci 4,7 tuny metamfetaminu,“ sdělil Schön.
Jen v České republice zabavili policisté z bankovních účtů téměř sto padesát tisíc euro (cca 3,5 milionu korun). Kromě toho v tuzemsku aktuálně probíhá trestní řízení s dvojicí kurýrů a zakladateli farmaceutické firmy, která sloužila k legálnímu nákupu léků z Rumunska.