Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Rozdáváme lístky na letní festivaly
Martina Havranová
1. dubna 2023 17:55
Čas čtení 0:44

Rusko od dnešního dne předsedá Radě bezpečnosti OSN. Když Rusové předsedali naposledy, spustili útok na Ukrajinu

Kategorie:
Zahraničí
Uložit Uložené

Rusko převzalo předsednictví v Radě bezpečnosti OSN. Mnozí to kritizují.

Od dnešního dne přebírá Rusko předsednictví v Radě bezpečnosti OSN. „Není to jen ostuda, ale i rána pro systém mezinárodních vztahů založených na pravidlech,“ řekl vedoucí kanceláře ukrajinského prezidenta Andrij Jermak. 

Jak informuje TASR, podobně se vyjádřil i ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba, který ruské předsednictví v RB OSN označil za „špatný vtip“. Spojené státy však uvedly, že nemají žádné prostředky na to, aby ruské předsednictví v RB OSN zablokovaly.

OSN


The Guardian připomíná, že Rusko naposledy předsedalo RB OSN v únoru 2022, kdy začala ruská invaze na Ukrajinu. Vlivná RB OSN sestává z 15 členů, jejichž úkolem je řešit globální krize přijímáním sankcí či schvalováním vojenských operací. Fakt, že jejích pět stálých členů, kteří mají právo veta a mohou zablokovat jakoukoli rezoluci, podle agentury AFP odráží situaci z dob konce druhé světové války.


Ukrajinští představitelé od vypuknutí války poukazují na to, že po zániku Sovětského svazu a jeho rozpadu na 15 nezávislých států získala Ruská federace místo v RB OSN „bez předchozí dohody“ a bez dodržení postupů stanovených Chartou OSN. Sovětskému svazu byl post stálého člena RB OSN určen jako jedné z vítězných mocností v druhé světové válce.

Domů
Sdílet
Diskuse