Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Vstup do roku 2025 se slevou 25 % na všechny typy předplatného 🥳
3. prosince 2024 v 15:39
Čas čtení 1:17
Radka Klučárová

Víš, proč zuby s věkem žloutnou? Hygiena nemusí hrát až tak velkou roli

ZAJÍMAVOSTI
Uložit Uložené

Dentální hygiena je pro zdravé zuby nepochybně zásadní. Víš však, jaké další faktory se podílejí na změně barvy zubů?

Stále více si potrpíme na zářivě bílý úsměv. Mnoho lidí neváhá kvůli tzv. hollywoodskému úsměvu obrušovat nebo vytrhávat zdravé zuby. Někteří jsou dokonce odhodláni cestovat za výhodnými cenami do zahraničí. Odborníci před takovými experimenty varují a zdůrazňují, že zdraví pacientů by mělo být na prvním místě.

Barva zubů je ovšem dána geneticky a během vývoje se mění. Kromě hygieny má na barvu zubů vliv také užívání léků, stravovací návyky a například nevhodná výživa.

Doporučeno
Right in the feels. PlayStation poděkoval hráčům za 30 let zážitků dojemným videem Right in the feels. PlayStation poděkoval hráčům za 30 let zážitků dojemným videem 3. prosince 2024 v 11:37

Genetika na prvním místě

V mladším věku mají zuby obecně světlejší barvu, později se však sklovina ztenčuje a obrušuje a zuby jsou přirozeně žlutější. Významnou roli při změně pigmentace hrají také stravovací návyky. Kromě kávy, čaje a vína bychom si podle odborníka měli dávat pozor také na některé džusy, ovocné šťávy a některé druhy ovoce, jako jsou ostružiny, granátová jablka a borůvky. Pokud si chceme zachovat bílou barvu zubů, měli bychom být ostražití také při konzumaci kečupu a používání koření, jako je například kari.

Negativní vliv na naše zuby má během života samozřejmě také kouření. „Vnější
zabarvení zubů zahrnuje všechny vlivy přicházející zvenčí a také nedostatečnou zubní hygienu. Odstranění zabarvení zubů je snazší, pokud dodržujeme správnou ústní hygienu,“ říká dentální hygienistka Kamila Bzdušková v rozhovoru pro Refresher.

Jedlá soda a citron jsou pro zuby pohromou

S touhou po bílém úsměvu lidé sahají po staromódních receptech, které však mohou nadělat více škody než užitku. Odbornice doporučuje spolehnout se na osvědčené a bezpečné možnosti bělení. „Lidé často používají takzvané babské recepty, jako je dřevěné uhlí, sůl, různé abrazivní pasty s mikroperličkami a úplně nejhorší kombinace – jedlá soda s citronem,“ zmiňuje.

Narušením skloviny tímto způsobem sice dosáhneš bělejšího úsměvu, ale bude to mít výrazný dopad na kvalitu zubů v budoucnu. „Časem sice bude vaše sklovina bělejší, ale bude poréznější.“ V případě, že se sklovina stane poréznější, bude do budoucna více pigmentovaná a může také způsobit větší citlivost zubů. To pak může být způsobeno i nesprávnou technikou čištění, tvrdým čištěním nebo skřípáním zubů,“ říká Bzdušková.

zuby, fazety
Zdroj: Pexels/Karolina Grabowska
Domů
Sdílet
Diskuse