Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Pondělí 24. 2. 2020 svátek má Matěj, Matyáš

hledej na refresheru

Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.
Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
0
Tamara S.
10. únor 2017, 15:35
Čas čtení: 6:32

Marlene Dietrich nebyla jen herečkou, ale i hrdou bisexuálkou, módní ikonou a otevřenou kritičkou Adolfa Hitlera

S manželem si vytvořila vztah v podobě nevěrného manželství a věrného přátelství, zapojila se do války a vydupala si benefity, které před ní žádná jiná žena neměla.

Tamara S.
10. únor 2017, 15:35
Čas čtení: 6:32
Marlene Dietrich nebyla jen herečkou, ale i hrdou bisexuálkou, módní ikonou a otevřenou kritičkou Adolfa Hitlera
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
0
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Tenoučké obočí, přísná tvář a troufalé požadavky. Troufalé na dobu, ve které ženy neměly práva, jaké jim přísluší dnes. Tento stručný popis nemůže patřit nikomu jinému než Marlene Dietrich - celosvětově uznávané herečce a zpěvačce, kulturní a módní ikoně a neskrývané bisexuálce se spoustou milostných dobrodružství a jedním manželem, se kterým strávila celých 53 let svého života. Marlene nebyla jednou z mnoha, právě naopak. Kultivovaným způsobem posouvala do té doby zakázané hranice, bourala předsudky v těch nejchoulostivějších otázkách a nebála se vykukovat z davu, aby na úkor vlastní pověsti změnila postoje a smýšlení konzervativní společnosti odsuzující častokrát směšné prohřešky.

 

Marlene Dietrich nebyla jen herečkou, ale i hrdou bisexuálkou, módní ikonou a otevřenou kritičkou Adolfa Hitlera

 

Žena, která prožila téměř celé dvacáté století, se narodila 27. prosince 1901 v Schönebergu, v dnešní části Berlína, jako mladší ze dvou dcer Wilhelmine Elisabeth Josephine, která pochází z bohaté berlínské rodiny zaměřené na výrobu hodin a klenotů a policejnímu poručíkovi Louisovi Erichu Ottovi. Když bylo Marlene šest let a její sestře o rok více, jejich otec Louis zemřel a matka Wilhelmina vytvořila pár s jeho nejlepším přítelem. Za nadporučíka Eduarda von Losche se o několik let později i vdala, ale štěstí jí nepřálo ani podruhé, protože Eduard krátce po svatbě podlehl válečným zraněním. Někde byste se mohli dočíst, že Marlene a její sestra Elisabeth se jmenovaly po něm, ale ve skutečnosti tomu tak nebylo, jelikož nikdy nedošlo k jejich oficiální adopci, a tedy ani ke změně jejich příjmení.

 

Tříletá Marie zachycená svým otcem, 1904

Marie Magdalene Dietrich byla rodinnými příslušníky oslovována jako Lena nebo Lene, a proto si jako jedenáctiletá spojila svá křestní jména a vytvořila z nich každému známé Marlene. Po studiu na dívčí škole ukončila Victoria-Luisen-Schule, dnešní Goethe-Gymnasium v Berlíně a věnovala se hře na housle, hodinám baletu, studiu francouzštiny a okrajově se zajímala o herectví. Právě housle byly její největší vášní, v níž viděla svou budoucnost, ale po zranění zápěstí a opakovanému zánětu šlach se jich musela vzdát a z jakési nouze nastoupila na hereckou školu Maxe Reinhardta. Právě tam objevila svůj další talent a z mladé Marlene se stala senzace ve všech divadlech. Kromě nich se objevovala v kabaretech a ve svých prvních němých filmech, a aby dokázala zaplatit nájemné, stala se modelkou pro punčochové a obuvnické společnosti, díky čemuž její nohy obdivovali po celém Německu.

 

Její věk byl v té době velkou neznámou, protože si ho stejně jako většina vycházejících hvězd nechávala pro sebe, ale dnes už víme, že svatební šaty si poprvé a zároveň naposled oblékla ve věku 21 let, kdy se ve fázi největší zamilovanosti vdávala za asistenta režie a později producenta Rudolfa Siebera. Muž, kterému papírově věnovala celých 53 let svého života pocházel z Ústí nad Labem a manželem budoucí ikony se stal během civilního obřadu v Berlíně. Konkrétně k tomu došlo 17. května 1923 a 13. prosince o rok později se dvojici narodila jejich jediná dcera Maria Elisabeth Sieber, známá jako Maria Riva.

 

S dcerou a manželem v Paříži

Marlene a Rudolf spolu žili jen prvních pět let, pak se jejich manželství proměnilo ve formalitu, které se ani jeden z nich nedokázal vzdát. Navzdory jistému druhu vyhoření mezi nimi i nadále existovala silná citová vazba a obdivuhodně blízké přátelství. Navzájem se podporovali, pomáhali si a Marlene se mu svěřovala i s těmi nejintimnějšími záležitosti a očekávala od něj rady ohledně jiných mužů a žen. Rudolf bez nejmenších problémů poslouchal její citové výlevy i zamilované dopisy, které jeho manželka dostávala od svých milenců a sám žil tak, jako by neměl žádné závazky. Jeden pro druhého byli ochotni udělat i nemožné, vždyť Marlene například zachránila jeho rodinu před koncentračním táborem a vzala ji s sebou do Ameriky, což byl v té době nebezpečný a odvážný čin. Ačkoli mnozí nerozuměli jejich konceptu nevěrného manželství a věrného přátelství, jim dvěma to takto fungovalo až do smrti Rudolfa v roce 1976.

 

Marlene s rodinou - manželem Rudolfem a dcerou Mariou Rivou kolem roku 1935

Ve dvacátých letech natočila přibližně dvacítku němých filmů v Rakousku a v Německu, přičemž jejich přesný počet je neznámý. Její první kroky k velké slávě přerušilo těhotenství, ale když se vrátila, její hvězda začala stoupat závratnou rychlostí a počínaje filmem Já líbám ručku vám, madam obsazovala jen samé hlavní role. Osudovým jí bylo setkání s režisérem Josefem ven Sternbergem, se kterým vytvořila nepřekonatelnou dvojici. Společně se podíleli na nejlepších filmech svých kariér jako Maroko, Modrý andělX-27, Šanghajský expres nebo Plavovlasá Venuše a jejich vydařená spolupráce jim udělala reklamu po celém světě a dostala je až do mekky filmového průmyslu. Marlene se v Hollywoodu stala ikonou a ve třicátých letech i oficiální rivalkou Grety Garbo, jíž dokonce ukradla milenku. Zde poznamenáme, že i ona sama byla Gretinou milenkou. Zatímco za oceánem ji zbožňovali, v rodném Německu jí nemohli přijít na jméno. Sternbergova múza se netajila svou nenávistí k Němcům a otevřeně vystupovala proti Hitlerovi a jeho praktikám. S rodnou zemí se rozešla zcela v roce 1939, kdy získala americké občanství a společně s dalšími hvězdami vstoupila do americké armády. Se zapůjčením hodností kapitánky navštěvovala fronty a zpívala vojákům, aby zvyšovala jejich morální cítění a povzbudila je v těžkých chvílích bez rodiny.

 

Dietrich zpívá raněnému vojákovi, 24. listopad 1944, Belgie

Marlene Dietrich nebyla jen herečkou, ale i hrdou bisexuálkou, módní ikonou a otevřenou kritičkou Adolfa Hitlera

 

Nebylo žádným tajemstvím, že Marlene byla bisexuální a kromě množství mužů její postelí prošel ještě větší počet žen. „Sex se ženou je mnohem lepší než s mužem, ale s žádnou bych nedokázala žít.“ Mezi její milence a milenky patřili Erich Maria Remarque, Ernest Hemingway, John Fitzgerald Kennedy, Joseph Kennedy mladší, Jean Gabin, Gary Cooper, Frank Sinatra, Josef von Sternberg, John Wayne, Marlon Brando, Orson Welles, Greta Garbo a její milenka Merecedes de Acosta, Édith Piaf, Dolores del Rio, Lili Damita, Fay Wray, Myrna Loy a jiné dámy, především herečky. Marlene udržovala i několik poměrů současně a mnozí ji označovali za nymfomanku. O to překvapivější jsou její tvrzení o tom, jak sex ve skutečnosti nesnáší.

 

S Ernestem Hemingwayem, který je nazval „oběťmi nesynchronizované vášně“

Když jí Remarque v hotelových dveřích oznámil, že je impotent, její reakce měla být: „Oh, to je úžasné!“ Spisovatel jí následně navrhl, že může být její malou lesbičkou a Marlene si jejich něžné pouto nedokázala vynachválit. S Ernestem Hemingwayem si zase vybudovala vřelý vztah trvající třicet let, během kterých si neustále psali. „Vyšla byste na pódium opilá a nahá, přistoupil bych k vám zezadu, rychle bych si svlékl svůj oblek, abych vás přikryl odhalujíc svou atletickou postavu Burta Lancastera...“ i takto zněl úryvek v jednom z listů, který měla na jeho žádost zničit, ale protože se dostal do aukce, zřejmě k tomu nedošlo. S Johnem F. Kennedym si začala ještě ve čtyřicátých letech a po přestávce se setkali opět. To už byl pětačtyřicetiletý Kennedy prezident a Marlene bylo 61 let. „Bylo to velmi sladké a rychlé. Pak hned usnul. Podívala jsem se na hodinky a bylo 6:50,“ vyjádřila se Marlene, kterou o sedmé čekalo dva tisíce Židů, aby jí mohli předat vyznamenání. Prezident se jí měl ještě zeptat, jestli to někdy dělala s jeho otcem a po záporné odpovědi dodat: „Dobře. Alespoň jedno místo, kde jsem byl první.“ Na tomto místě uvedeme, že herečka se nejednou pochlubila trojicí Kennedyů, kam patřil i Johnův otec, takže těžko říct, zda prezident v ten večer slyšel pravdu nebo lež.

 

 Dolores del Rio, Cedric Gibbons, Marlene a  Erich Maria Remarque kolem roku 1955 a na druhé fotografii s manželem Rudolfem a Ericem v restauraci na Azurovém pobřeží

Kromě toho, že Marlene otevřeně vystupovala proti Hitlerovu režimu, svým zpěvem bez nároku na odměnu rozveselovala vojáky, nahrála jim několik písní včetně oblíbené Lili Marlene, pracovala jako tlumočnice a hrdě se hlásila k bisexualitě, své vykonala i na poli ženské módy a emancipace. Jako jedna z prvních žen obohatila svět módy o kalhotové kostýmy, na které nedala dopustit, kromě odměny si vydupala i procenta ze zisku, díky čemuž se za své éry stala nejlépe placenou herečkou a byla také první hvězdou, která se na veřejnosti ukazovala se svou dcerou cza neměla potřebu ji ukrývat před světem tak, jak to ve strachu o status sexsymbolu dělaly její kolegyně. V roce 1947 získala Medaili Svobody a francouzskou Legion of Honour a přiznala se, že pokud by byla Hitlerovou milenkou, určitě by mu druhou světovou válku vymluvila a pokud ne, tak by ho zabila.

 

Marlene a Rita Hayworth servírují jídlo vojákům, 1942 a její klasické outfity, kterými zavedla pánský styl

Marlene Dietrich nebyla jen herečkou, ale i hrdou bisexuálkou, módní ikonou a otevřenou kritičkou Adolfa Hitlera

 

Po skončení druhé světové války její sláva trochu opadla, ale na nedostatek práce si stěžovat nemohla. Hitchcock ji obsadil do Hrůzy na jevišti, objevila se také v Zahraniční aféře, Norimberském procesu, Zlatých náušnicích, Doteku zla a Svědkovi obžaloby, ale více než filmy ji znovu lákalo divadlo. V roce 1975 utrpěla zlomeninu stehenní kosti, když spadla z jeviště a další ranou pro ni byla smrt jejího zbožňovaného manžela. Depresi utápěla v alkoholu a pokusila se ji zahnat posledním filmem Krásný gigolo, ubohý gigolo. Následně se stáhla do ústraní a za místo svého nadcházejícího života si vybrala Francii. „V této krásné zemi může člověk klidně žít, dokud si pro něj nepřijdou andělé.“
 
S okolním světem komunikovala prostřednictvím telefonu (například i s prezidenty Gorbačovem, Reaganem a s mnoha politiky) a žila úplně sama v luxusním apartmá v Paříži. Ten se však se zhoršující závislostí na alkoholu a lécích začal přeměňovat na smetiště, a proto se jí rodina postarala o chůvy (ty nenáviděla, a proto na ně nejednou zavolala policii s tím, že má v bytě zloděje). Marlene docházely peníze a v podstatě i jakákoli síla a s přibývajícími léty se stávala stále nervóznější a utahanější. Po jedenácti letech izolace zemřela na selhání ledvin. Dožila se 90 let a její pohřeb s poctami hodnými vojákyně se ve smyslu jejích požadavků uskutečnil ve Francii. Pohřbena je vedle své matky v rodném Berlíně.

 

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Ohodnoť článek
0
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHORU
Nejčtenější
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Záleží nám na soukromí čtenářů. I z toho důvodu ti poskytujeme detailní informace o tom, jak využíváme soubory cookies a jiné technologie zabezpečující správné fungování a vývoj stránky. Pro víc informací si přečti naše Zásady ochrany osobních údajů , kde najdeš, jak používáme soubory cookies, případně se seznam s Podmínkami užívání portálu platnými od 24. 5. 2018. Zpracování cookies můžeš zabránit nebo změnit své preference v nastaveních internetového prohlížeče. Pro detailnější nastavení klikni na víc možností níže.
Upozornění na právo nastavení ochrany osobních údajů na Refresheru

Vzhledem k existujícím i chystaným změnám v zákonech ti dáváme možnost detailního nastavení zpracování osobních údajů a preferencí spojených s jejich zpracováním.

Přečti si možnosti, posuň zobrazení níže, nastav si své preference a klikni na tlačítko Souhlasím, když budeš chtít pokračovat na Refresher. Soubory cookies jsou důležitou součástí technologie v tvém prohlížeči. Jsou natolik důležité, že je budeme muset použít pro zapamatování si toho, že jsi toto okno potvrdil/a, v opačném případě bychom ti ho museli zobrazovat znovu a znovu.

Údaje, které zpracováváme, když používáš Refresher
Ze strany Refresheru sbíráme tyto osobní údaje:
 • Když navštívíš Refresher, uchováváme informace o tom, které články sis přečetl, identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy nebo IP adresu v případě přihlášení, soubory cookies a polohu.
 • Při přihlášení do účtu e-mailovou adresu.
Proč sbírá Refresher tyto údaje:
 • Ke zlepšení kvality našeho webu a vývoji nových webových služeb.
 • K provádění analýz a měření s cílem pochopit, jak je náš web využíván.
 • K tomu, abychom nezobrazovali obsah, který jsi už viděl.
 • Pro zobrazování přizpůsobeného obsahu, jako jsou například relevantnější články.
 • Pro schopnost identifikovat tě jako uživatele při přihlašování do svého účtu.
Sbíráme údaje pro partnery a reklamní sítě:
 • Identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy, soubory cookies a poloha.
Proč sbíráme tyto údaje pro partnery, třetí strany a reklamní sítě:
 • K tomu, aby mohli fungovat a zobrazovali relevantnější a užitečnější reklamy.
Seznam reklamních sítí a nastavení reklam

Nevyhnutelné osobní údaje – cookies – pro zobrazování reklam sbíráme pro následující společnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
formulář kontakt v souvislosti s osobními údaji >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

 

Možnost vypnout si personalizování reklam a sbírání osobních údajů pro jednotlivé partnery:

Upravit nastavení typů reklam Google - personalizování od společnosti Google

Upravit nastavení typů reklam AdForm - personalizování od společnosti AdForm

 

Svá nastavení pro všechny ostatní reklamní sítě, i ty, které na Refresheru nenajdeš, si můžeš prohlédnout na stránce youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Měření a analýza návštěvnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránek používají ke zlepšení funkčnosti svých stránek údaje shromážděné službou Google Analytics. Shromážďování údajů můžete deaktivovat tak, že si stáhnete a nainstalujete doplněk pro svůj prohlížeč.

Stáhnout doplněk pro prohlížeč

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Společnost Gemius podobně jako služba Google Analytics vyhodnocuje a měří návštěvnost na některých webových stránkách. K měření využívá Cookies, které si můžeš deaktivovat ve svém prohlížeči.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využíváme k analýze návštěvnosti a chování uživatelů. Vytváří nám mapu aktivity návštěvníků, a to na webových stránkách, které vizualizuje a vyhodnocuje. Tyto informace nejsou sbírány vždy, nikde nejsou spárovatelné s aktivitami uživatelů a není tedy možné identifikovat jednotlivce, ale Hotjar ti může nastavit soubory cookies.

Ovládací prvky související s prohlížečem

Nastavení souborů cookies

Soubory cookies jsou životně důležitou součástí technologie ve vašem prohlížeči a slouží ke zlepšení prostředí při používání internetu.

Pokud například na určitém webu nastavíte předvolený jazyk, soubory cookies pomohou prohlížeči zapamatovat si tuto volbu. Některé nebo všechny soubory cookies můžete též zablokovat, to ale může vést k narušení fungování některých funkcí na internetu.

Mnoho webů například vyžaduje zapnuté soubory cookies, když se chcete přihlásit.

Zásady ochrany osobních údajů
Další informace o tom, jak Refresher používá cookies ke zlepšení služeb
 • Přihlašování – pro účely přihlašování potřebujeme tvoji e-mailovou adresu.
 • Přizpůsobení – pro zjištění toho, co tě zajímá, vytváříme tvůj unikátní profil. Pokud nějaké informace posbíráme, najdeš je ve svých nastaveních soukromí a profil můžeš upravit, změnit nebo celé personalizování vymazat.
Jak změnit nastavení zpracování osobních údajů?

Pokud změníte názor, kdykoliv můžete tyto údaje změnit na adrese https://refresher.cz/nastavenia/sukromie.
Pokud toto okno nechceš vídat, když nás navštívíš z jiného zařízení nebo prohlížeče, přihlas se a tvé preference si zapamatujeme.