Zkusme se alespoň na chvíli věnovat oceněním...
Mnozí, kteří právě čtou tyto řádky, zapínali v 01:00 televizi, jen aby ji pár minut na to vypnuli, protože většinu asi komentáře módní policie v komerční televizi příliš nezajímají. Red Carpet možná někoho fascinuje, ale čím více Oscarů máte za sebou, tím spíše pochopíte, že jsou na jedno kopyto a neděje se během nich prakticky nic. Nakonec, oblečení bude řešit některý z kolegů. My se už konečně vrhněme na to, co nás na dnešním večeru/ránu lákalo nejvíce.
Letošní galavečer začal příjemným vystoupením Justina Timberlakea, jen aby pokračoval nástupem Jimmyho Kimmela. Mnozí čekali na jeho vtipy směřované na adresu Matta Damona více než na vyhlášení některých kategorií, a možná to i stálo za to, i když jsme možná doufali v něco víc, Kimmel rozhodně nezklamal a pěkně se o Damona otřel hlavně kvůli The Great Wall. Úvodní projev Kimmela nebyl ničím výjimečným, alespoň ale nerozdělil diváky všude po světě na dva, případně více táborů, jako tomu bylo loni. V každém případě, během celého večera kvalitně bavil.
Možná trochu překvapivě, ale Oscara za nejlepší mužský herecký výkon si odnáší Mahershala Ali za roli v Moonlight. Ne že by nebyl úžasný, ale jeho screentime, přestože jej využil na 100 %, pravděpodobně nestačil k tomu, aby se povznesl nad Michaela Shannona či Jeffa Bridgese. V každém případě, gratulujeme mu. Svůj nesmírný talent dostatečně prokázal i v loňském roce. Doufáme, že se v budoucnu neztratí. Nedávno jsme vám přinesli i článek zabývající se kostýmy, takže pokud jste ho četli (a čekáte na pokračování, které publikujeme již brzy), určitě vás zajímalo, které kostýmy byly letos toho Oscara hodné. Vítězkou se již počtvrté stala Collen Atwood, a to za její práci pro Fantastická zvířata a kde je najít.
Dost velkým překvapením bylo asi vítězství Suicide Squad v kategorii nejlepší make-up. Nuže... k tomuto se raději vyjadřovat nejdeme, vítězi můžeme akorát tak pogratulovat. Další zajímavou kategorií byly dokumenty. Naneštěstí se jim stále nevěnuje tolik pozornosti, kolik by se mělo, zvláště při tak kvalitních počinech, jaké byly letos nominovány. Největší šance měli zřejmě 13th od Avy Duvernay a O.J.: Made in America. Oscara si nakonec odnesl poslední jmenovaný. Následovalo pěvecké vystoupení mladé hvězdy z Moana, která za svou snahu dostala tyčkou po hlavě... na pána. Čeští diváci si toto vystoupení asi příliš neužili, protože jsme v kinech slyšeli přeložené písničky.
'Moana' star gets whipped in head with a flag mid-Oscars performance https://t.co/6UU4IOSptT pic.twitter.com/otQqKPIR24
— Mashable (@mashable) 27. februára 2017
A když už je i Suicide Squad oscarovým filmem, rozpoutaly by se vášně, kdyby se jím nestalo i Arrival. Svou první sošku si odneslo za střih zvuku. Následně nás čekal mix zvuku. V této kategorii se vítězem stalo Hacksaw Ridge, takže Mel Gibson mohl být s večerem více méně spokojený. Stejně jako byla matka vítěze.
Následovala další herecká kategorie. Nepřekvapivě si Zlatou sošku odnesla černoška (letos měli převahu), podle mnohých však zaslouženě. Viola Davis tak zkompletovala zlatý hattrick, když díky roli ve Fences vyhrála ocenění BAFTA, Golden Globes a nakonec i Cenu akademie. Možná jsme to více přáli Naomie Harris, ale nemůžeme tvrdit, že by šlo o nezasloužené vítězství Violy Davis. Následoval nejlepší cizojazyčný film a v tomto případě každý očekával vítězství Toniho Erdmana, případně přáli Oscara pro film Pod pískem. Nakonec však vyhrál The Salesman z Íránu a vy jste už viděli, proč si pro Oscara nepřišel sám režisér Farhadi, ale vyslal delegaci (ano, Trump dostal s/o).
Nejlepším krátkým animovaným filmem se stal Piper, který jsme mohli vidět před Finding Dory. Velké překvapení se nekonalo ani v kategorii Nejlepší animovaný celovečerní film. Přestože jsme všichni fandili nádherné Rudé želvě, podle zásluh si Oscara odnesla Zootopia. Už jen oznámit pokračování, že? Oscara za nejlepší výpravu přišli odevzdat, zcela náhodně, Jamie Dornan a Dakota Johnson. První ze 14 nominací v tomto případě proměnil i La La Land. Mnozí přitom očekávali, že výpravou to nekončí. Vtip večera tak úplně nevyšel. Kimmel a spol. totiž vytáhli náhodné turisty do autobusu, který je odvezl do National Dolby Theatre. Těch pár následujících minut jim už však nikdo nevezme, protože se mnozí setkali se svými idoly.
Následovaly další dvě kategorie, jejichž vítěze bychom si klidně mohli natipovat. Tedy alespoň v redakci. Cenu za nejlepší vizuální efekty si odnesla Kniha džungle (příště, Star Wars), no a Mel Gibson měl další důvod na úspěch, protože si jeho střihač John Gilbert vzal domů Oscara za nejlepší střih, když porazil La La Land, Hell or High Water, Arrival či Moonlight. Nejlepším krátkým hraným dokumentem se stalo The White Helmets, na druhé straně, nejlepším kraťasem celkově bylo Sing (Maďarům jde karta).
Po krátké pauze si druhého Oscara připsalo La La Land, tentokrát za kameru v podání Linuse Sandgrena (Lubezki měl letos volno). Následoval John Legend se soundtrackem k nejkouzelnějšímu filmu roku, no a celé to vyvrcholilo vítězstvím La La Landu v obou soundtrackových kategoriích. Následovala smutná povinnost In memoriam, která bylo letos až příliš dlouhá, a to se do ní ani všichni nevešli.
Nejlepším původním scénářem se stal ten pro Manchester by the Sea, který napsal Kenneth Lonergan. Scénář nejlépe zadaptoval zase Barry Jenkins za Moonlight, který si i natočil. Scénáře jsou častokrát utlačované do pozadí, protože se vyhlašují hned před nejočekávanějšími kategoriemi. A přitom je skutečně pravda, že scénář je základ. A obě vítězství jsou letos zasloužená.
Nejlepším letošním režisérem se zcela zaslouženě stal Damien Chazelle. Tomu... ehm, není 22 let (ale 32) a není nejmladším výhercem Oscara. Stále však platí, že je nejmladším oscarovým režisérem a čeká ho ještě velmi světlá budoucnost. Následovala snad nejsledovanější kategorie, a tedy vyhlášení nejlepšího herce roku, kde se znovu setkaly největší kapacity Hollywoodu. Vítězně z toho odešel Casey Affleck. Casey se popral se svou postavou po svém a na plátno přinesl zlomeného člověka, který se nedokázal a nechtěl přenést přes svou minulost. Depresi nesoucí si skrz celý film přenesl i na samotného diváka a právem si odnáší nejcennější sošku. Jeho upřímná děkovná řeč dohnala k slzám jak Denzela Washingtona, tak i jeho bratra Bena. Manchester by the Sea tak získalo svého druhého Oscara, čímž se dostalo na úroveň Moonlightu. Dva Oscary získalo i Hacksaw Ridge, no a úplným vítězem se podle očekávání stal La La Land. Kromě Zlaté sošky pro kameru, výpravu, soundtrack, píseň, režii a hlavní ženskou roli si opěvovaný muzikál připsal na konto i Oscara pro nejlepší film roku, tedy... wait for it.
Ale jen na minutku-dvě. Zdá se, že někdo podělal Oscary a zruinoval den celému štábu La La Landu. Nejprve bylo La La Land vyhlášeno nejlepším filmem roku, následně organizátoři nechali pronést řeč hned několika tvůrcům filmu, aby se přišlo na to, že Oscara za nejlepší film získal Moonlight. Více o tom se ale dozvíte v tomto článku. Nikdo zatím neví, co se vlastně stalo a kde nastala chyba, ale můžete si být jisti, že následující (minimálně) dny se o ničem jiném mluvit nebude.
Tak trochu tato chyba zastínila celý večer a my už vlastně ani nevíme, o čem to vlastně máme psát. Na závěr si tedy zkoukněte kompletní výpis nominovaných a výherců a v komentářích nám dejte vědět, co si myslíte o Kimmelově moderování, celkové úrovni show, jednotlivých výhercích, vítězích a hlavně o tom konci.
Nejlepší film
Arrival
Fences
Hacksaw Ridge
Hell or High Water
Hidden Figures
La La Land
Lion
Manchester by the Sea
Moonlight
Nejlepší režisér
Denis Villeneuve, Arrival
Mel Gibson, Hacksaw Ridge
Damien Chazelle, La La Land
Kenneth Lonergan, Manchester by the Sea
Barry Jenkins, Moonlight
Nejlepší herec v hlavní roli
Casey Affleck, Manchester by the Sea
Andrew Garfield, Hacksaw Ridge
Ryan Gosling, La La Land
Viggo Mortensen, Captain Fantastic
Denzel Washington, Fences
Nejlepší herečka v hlavní roli
Isabelle Huppert, Elle
Ruth Negga, Loving
Natalie Portman, Jackie
Emma Stone, La La Land
Meryl Streep, Florence Foster Jenkins
Nejlepší herečka ve vedlejší roli
Viola Davis, Fences
Naomie Harris, Moonlight
Nicole Kidman, Lion
Octavia Spencer, Hidden Figures
Michelle Williams, Manchester by the Sea
Nejlepší herec ve vedlejší roli
Mahershala Ali, Moonlight
Jeff Bridges, Hell or High Water
Lucas Hedges, Manchester by the Sea
Dev Patel, Lion
Michael Shannon, Nocturnal Animals
Nejlepší cizojazyčný film
Land of Mine
A Man Called Ove
The Salesman
Tanna
Toni Erdmann
Nejlepší dokument
Fire at Sea
I Am Not Your Negro
Life, Animated
O.J. Made in America
13th
Nejlepší kamera
Arrival
La La Land
Lion
Moonlight
Silence
Nejlepší kostýmy
Allied
Fantastic Beasts and Where to Find Them
Florence Foster Jenkins
La La Land
Passengers
Nejlepší make-up
A Man Called Ove
Star Trek Beyond
Suicide Squad
Nejlepší hraný krátký film
Enenemis Intérieurs
La Femme et le TGV
Silent Nights
Sing
Timecode
Střih zvuku
Arrival
Deepwater Horizon
Hacksaw Ridge
La La Land
Sully
Nejlepší mix zvuku
Arrival
Hacksaw Ridge
La La Land
Rogue One: A Star Wars Story
13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi
Krátký dokument
Extremis
4.1 Miles
Joe’s Violin
Watani: My Homeland
The White Helmets
Nejlepší originální soundtrack
Jackie
La La Land (Justin Hurwitz)
Lion
Moonlight
Passengers
Nejlepší originální skladba
“Audition (The Fools who Dream),” La La Land
“Can’t Stop the Feeling,” Trolls
“City of Stars,” La La Land
“The Empty Chair,” Jim: The James Foley Story
“How Far I’ll Go,” Moana
Nejlepší adaptovaný scenář
Arrival
Fences
Hidden Figures
Lion
Moonlight
Nejlepší originální scénář
Hell or High Water
La La Land
The Lobster
Manchester by the Sea
20th Century Women
Nejlepší animovaný krátký film
Blind Vaysha
Borrowed Time
Pear Cider and Cigarettes
Pearl
Piper
Nejlepší animák
Kubo and the Two Strings
Moana
My Life as a Zucchini
The Red Turtle
Zootopia
Nejlepší výprava
Arrival
Fantastic Beasts and Where to Find Them
Hail, Caesar!
La La Land
Passengers
Nejlepší vizuální efekty
Deepwater Horizon
Doctor Strange
The Jungle Book
Kubo and the Two Strings
Rogue One: A Star Wars Story
Nejlepší střih
Arrival
Hacksaw Ridge
Hell or High Water
La La Land
Moonlight