10 nejvýraznějších podivných informací o dávno zapomenutém dětském seriálu.
Kdo by mohl na tyto prazvláštní postavičky zapomenout? Nikdo, a přitom všichni. Mnoho dětí si na ně s úsměvem na rtech zavzpomíná, některým z nás však postavy naháněly strach. Výborná modelová situace nastává, pokud jste byli v jedné domácnosti se sourozencem s větší věkovou rezervou mezi vámi. Zatímco vy byste si nejraději dívali na Kačerov či Rychlou rotu Chipa a Dalea, váš mladší bratr či sestra museli zoufale plakat, abyste jim zpět přepnuli na jejich nejoblíbenější pohádku. Prostě hotová katastrofa! Nyní se nad touto situací už jen s nadhledem zasmějeme. Ale koho mohlo napadnout vytvořit takový bizarní dětský svět? Po přečtení pár článků musím konstatovat, že pohádkový seriál má přece jen svůj těžkopádný smysl, i když maximálně nepochopený. Nicméně, o jednotlivých zajímavostech se dozvíte postupně.
Teletubbies je dětský televizní seriál, který vytvořila britská společnost BBC na přelomu tisíciletí. V průběhu let 1997 až 2001 bylo vytvořeno 365 dílů, přičemž jednotlivé části trvají jen pár minut. Společnosti Ragdoll Productions a Darrall MacQueen se podílely na tvorbě jako hlavní scenáristé. Nicméně, neobvyklý výtvor není jejich vlastním produktem. Námět totiž vyprodukovala dvojice v podání Anne Wood a Andrew Davenport. Zmíněná čtveřice stála za „narozením a výchovou“ hlavních postav, které se jmenují Tinky Winky, Dipsy, Laa Laa a Po a žijí v Teletubbylandu. Podstatou celého seriálu je v podstatě šťastný a bezstarostný společný život veselých milujících bytostí, který má pomáhat předškolním ratolestem s koordinací zraku a sluchu.
Mezinárodní poselství
Seriál v sobě nese jedno velké internacionální poselství, jehož cílem je spojovat všechny děti dohromady nehledě na vyznání víry, barvu pleti nebo na myšlenkovou orientaci. Jednotlivé postavičky symbolizují různé rasy celého světa. Už podle barvy líček bytostí výše můžete uhodnout, o kterou část světa půjde. Tinky Winky odráží Evropany a Po Asiaty. Laa Laa charakterizuje Indy a Dipsy zastupuje Afričanů a Američanů. Každá barevná kreaturka ještě dostane vlastní odstavec, v němž se více dočtete i o tomto rozdělení.
Soundtrack
Hlavní píseň celého seriálu získala nemalý a pořádně nečekaný úspěch. Soundtrack s názvem Teletubbies Say "Eh-oh!" od společnosti BBC WORLDWIDE MUSIC se stal obrovským hitem. Okamžitě v roce 1997, přesněji v prosinci, získal v žebříčku UK Singles Chart nejvyšší možné místo. Na první příčce vydržel song až dva týdny, přičemž ho z trůnu sesadili hříšné krásky ze seskupení Spice Girls s písničkou Too much. Přesný pořadník písní a další zajímavé informace najdeš v tomto odkazu. Zavzpomínej si s námi na tuto písničku...
Obrovská vlna zděšení
Po první sérii Teletubbies zachvátila Anglie obrovská vlna zděšení, kritiky a strachu. Do centra společnosti posílali rodiče enormní počty listů se stížnostmi. Nejčastěji se týkaly strašidelného vzhledu, děsivých zvuků a ďábelsky znějících pokřiků. Skupina dětí, pro kterou byl seriál určen, trpěla pocity úzkostí, nočním pomočováním a jinými psychickými diagnózami. Filmaři se proto rozhodli změnit doslova hororové sekvence, a tak do pohádky zakomponovali směšné zvuky. Dialogy a intonaci hlasu interpretů upravili tak, aby zněly přátelsky. V Polsku, které je maximálně křesťanské, vyšetřovali seriál kvůli údajné propagaci homosexuality. Objektem nepřátelské nálady vůči pohádce byla postava Tinky-Winkyho, který vlastnil červenou ženskou kabelku. Situací se dokonce zabýval i samotný prezident republiky, Lech Kaczynski, který zahynul během nešťastné letecké katastrofy ve Smolensku před 7 lety. Potřebujete další komentář?
Proces natáčení
Natáčení seriálu neprobíhalo v klasických studiích. Exteriér s budovou byl postaven na pozemku v blízkosti města Straford-upon-Avon, které se nachází u Birminghamu. Městečko je známé zejména jako rodiště kultovního anglického spisovatele Williama Shakespeara, který ve městě také prožil i velkou část svého života. Vedení pohádky hercům vůbec neusnadnilo situaci natáčením ve venkovním prostředí, představitele rolí ještě pořádně vytrestali pomocí kostýmů. Oči a rty byly ovládány dálkově, zatímco herci nahlíželi z obleků na denní světlo jen skrz bezzubá ústa. Téměř každou postavu ztvárnil jen jeden herec, výjimkou byla role Tinky-Winkyho. Byl jedinou totiž bytostí hranou až třemi představiteli - baviči Davem Thompsonem, hercem Markem Heenehanem a baletním tanečníkem Simonem Sheltonem.
Teletubbies versus Simpsonovi
Postavičky bydlící v Teletubbylandu se vícekrát objevily právě v jednom z nejlegendárnějších kreslených seriálů vůbec. Milhouse například sleduje Teletubbies v televizi, později sledují tuto relaci i Bart, Lisa a Maggie. Během jiné situace chce Homer rozveselit Maggie, a proto si udělá anténku a oblek jako Tinky Winky. Také úvodní znělka/scéna Simpsonových se neobešla bez propagace britského seriálu. Postavičky byly i v pořadu The Krusty the Clown Show. V jedné z mnoha části si Maggie hraje s plyšovou hračkou Poa. V jiné scéně Dr. Hibbert téměř vytáhne plyšáka Dipsyho z dětského automatu. Všichni Teletubbies byli podle portálu simpsonswiki dohromady až v deseti částech zmíněného seriálu. Pokud vás zajímají podrobnější informace, klikněte na tento odkaz.
Teletubbies - každý den a během vánočních svátků
Poslední klapka oblíbeného seriálu pro malé děti se zastavila na čísle 365. To znamená, že každý den se můžete podívat na jednu část. Alespoň takto znělo poselství protagonistů BBC před pár lety. Speciální části, které miluješ, si můžeš prohlédnout i u stromku během svátků. V prosinci prvního roku vysílání se prokázal boom hraček ze seriálu úplně naplno. Ve většině řetězců byly všechny knihy, hračky, oblečení a jiné propagační materiály týkající se zázračných postaviček prodávané v dvojnásobném množství než jiné dětské zboží, popřípadě byly zcela vyprodány
Tinky Winky
Tinky Winky je nepřehlédnutelný, protože je z celé čtveřice největší a má fialovou barvu. Hlavu mu zdobí trojúhelníková anténa neznámého účelu. Také představuje mužskou část populace Teletubbylandu, přičemž podle narůžovělých líček má evropský původ. Nejoblíbenější hračkou Tinkyho je červená taška.
Laa Laa
Laa Laa, ženská představitelka, je žlutá jako sluníčko s veselou anténkou na hlavě ve tvaru spirály. Béžová tvář odkazuje na její indský původ. Miluje tanec a neustále se hraje se svým oranžovým míčem.
Dipsy
Dipsy je zelený pseudočlovíček s naprosto jednoduchou anténou. Na základě tmavé barvy pleti zastupuje Afričany a Američany. I Dipsy vlastní oblíbenou hračku, podobně jako i zbylí kamarádi. Ve svém klobouku je roztomilým švihák.
Po
Je nejmenší z Teletubbies a představuje ženské osazenstvo pohádky. Po má červený kostým dotvořený kruhovou anténou na hlavičce. Zastupuje Asiaty, což poznáváme podle bílé tvářičky, která má v některých místech žlutý nádech. Jako jediná vlastní větší a velmi užitečný nástroj, červenou koloběžku.
BONUS: Noo Noo a Baby sun
Noo noo je modrý vysavač, který způsobuje kamarádům největší problémy. Vtipálek má na přední straně trubku s kartáčem, a naopak na zadní straně růžovou kouli, která dělala všem velkou radost. Poslední postavou je Baby Sun, veselé sluníčko v Teletubbylandu, které svítí na obloze a dětsky žvatlá. Počítačovou grafiku obličeje dotváří skutečná herečka Jessica Smith, která měla během natáčení jen 9 měsíců. Jejím úkolem bylo chichotání a smích na počkání, sledování magických události nebo sledování samotných Teletubbies, když dělají vtipné nebo naopak hloupé věci. Svou roli zvládala náramně dobře.
Na závěr připojuji ještě pár dalších informací. Jednou z aktuálnějších je fakt, že seriál dostal pokračování v modernějším kabátě. Sledovanost je prý poměrně úspěšná, i na známém portálu Youtube mají některá videa nebo přímo části i milionové zhlédnutí. Tímto článkem jsme chtěli zavzpomínat na staré dobré časy, potěšit a hlavně neurazit věrné fanoušky, protože tento dětský seriál rozdělil diváky na dva tábory, na neskutečně milující a na tvrdé kritiky. Vzpomeňte si na své dětství v nabídnuté části.