Situaci neulehčuje ani příchod staronového hráče.
Po rekapitulaci poslední epizody a teoriích ohledně Cersei se v článku níže budeme zabývat tím, co objevila Gilly ve spisech Maestra Maynarda. Než se však k tomu dostaneme, musíme si něco říci o Rhaegarovi Targaryenovi a také Gendrym. Ano, i ten se mimochodem vrátil na scénu, což jsme ale tušili už několik měsíců. Rhaegar Targaryen, zvaný i Prince of Dragonstone, byl nejstarším dítětem šíleného krále Aeryse I. a královny Rhaelly. Byl starším bratrem Viseryse a Daenerys, ženatý s Eliou Martell z Dornu. Měl dvě děti: Rhaenyse a Aegona. Všichni velmi dobře víme, jak matka s dětmi dopadly.
Na konci Robertovy rebelie Jaime zabil šíleného krále, Tywinovo vojsko obsadilo King's Landing a Elia Martell se svými dětmi, tehdy nacházejícími se právě v hlavním městečku, skončily v rukou Gregora Cleganea. Rhaella mezitím zemřela během porodu Daenerys. Ji s jejím bratrem Viserysem převezli přes Narrow Sea přátelé rodu Targaryen a vše vypadalo být v rukou rodu Lannisterů. Co se Rhaegara týče, u Tridentu se setkal s Robertem Baratheonem, který ho tam zabil a stal se tak králem. Na světě však žije už jen velmi málo lidí, kteří vědí, co zapříčinilo Robertovu rebelii.
Na turnaji v Harrenhalu, kterého se zúčastnili významní panovníci včetně Starků či Targaryenů, se stalo něco nepředstavitelného, o čemž nás, co se seriálu týče, informoval Littlefinger. Ten Sanse řekl jiný příběh o Rhaegarovi a Lyanně Stark, než jaký zná celý Westeros. Rhaegar Lyannu neunesl a neznásilnil, právě naopak, jako vítěz turnaje ji korunoval „Královnou krásy a lásky“, na což má právo každý vítěz rytířského turnaje. Způsobilo to nemalý šok a údiv, protože v té době byl Rhaegar ženatý s Eliou, kolem níž prosvištěl na koni k Lyanně. K tomuto turnaji se váže ještě jedna zajímavá historka z knih George R. R. Martina, ale protože se jí seriál vyhnul, budeme ji ignorovat. V každém případě, od tohoto momentu se vztah Lyanny a Rhaegara začal zesilovat, až Rhaegar Eliu opustil a oženil se s Lyannou v Dornu, což nám v poslední epizodě odhalila Gilly.
Maester Maynard ve svých spisech zmínil, že legálně zrušil manželství Rhaegara a Elii a týž moment Rhaegara oženil s někým jiným. Ví to už i Sam, který pravděpodobně míří na Winterfell. Neví však, s kým se Rhagear oženil, respektive mu to zatím nedošlo. Je však možné, že se tak stane právě v Jonově přítomnosti. Co bude následovat poté, už raději hádat nebudeme. Změnila se však další důležitá věc. Až dosud byl Jon Snow skutečným bastardem, ačkoli se zrodil ze dvou královských částí krve, protože Rhaegar a Lyanna nebyli oddáni. Alespoň to jsme si až do poslední epizody mysleli. Dnes už však víme, že byli právoplatnými manželi a Jon je tak skutečným dědicem trůnu Targaryenů s krví Starků. Původ jeho krve zřejmě vycítil i Drogon, a tak je myšlenka o Jonovi létajícím na drakovi stále reálnější. V podstatě se Jon stal, ačkoli o tom ještě nikdo kromě diváků neví, právoplatným králem Westerosu. Tedy, lépe řečeno, má ze všech žijících lidí největší právo sednout si na Iron Throne.
Že na něco zapomínáme? Och, ano, vrátil se nám Gandry Baratheon, jediný syn Roberta Baratheona, bývalého krále. Vynecháme jeho minulost, všichni si přece dobře pamatujeme, že z ho Brotherhoodu dostala Melisandre, která využila jeho krve pro posílení své magie. Před smrtí zachránil dnes už posledního žijícího Baratheona Stannisův poradce Davos. Byl to právě on, kdo mu poradil ukrýt se v King's Landing, kde přetrval až do poslední epizody. Jaký má však nárok na trůn? Někdo by řekl, že největší. Zaprvé: je poslední žijící Baratheon a zadruhé: v jeho žilách koluje krev Targaryenů. Budeme se sice opírat o poznatky a domněnky z knih, ale pro úplnost tak učinit musíme. Zakladatelem rodu Baratheon byl Orys. Jde o bastarda Aeriona Targaryena, nevlastního bratra Aegona I. (Aegon the Conqueror) a zároveň prvního oficiálního poradce krále (Hand of the King). Sloužil právě svému bratru Aegonovi poté, co dobyl Westeros se svými draky. Nebudeme se zde zabývat kompletní historií, možná vám ji kolega Jakub někdy předestře v článcích, ale vězte, že Aegon bez větších problémů porazil všechny nepřátele, kteří mu odpírali právo vládnout všem 7 královstvím ve Westerosu.
Podmanil si jich za krátkou dobu celkem 6, ale Dorn zůstal na chvíli nezávislý. Meče svých nepřátel nechal Aegon slít dohromady a vznikl tak Iron Throne. Na něm seděl právě Aegon po boku s Orysem, a přestože to není stoprocentní, podle všeho šlo skutečně o bastarda Aeriona, a tedy bratra Aegona. Robert Baratheon je jeden z jeho potomků. A tak se kruh uzavírá a my tu máme hned tři potomky Aeriona Targaryena.
Pokud vám to usnadní chápání, použijeme metodu z Harryho Pottera. Jestliže se zaměříme na krev Targaryenů, Daenerys je „čistokrevná“, Jon je poloviční a Gendry je mudl. Největší nárok na trůn má z nich pravděpodobně Jon, který je synem Rhaegara, právoplatného dědice trůnu po smrti šíleného krále. Nicméně, jakmile si Robert Baratheon sedl na trůn po ukončení vlády a dynastie Targaryenů, dokázal, že trůn patří tomu, kdo si ho vybojuje a sedne na něj. Ani Cersei, ani Daenerys. Největší nárok má právě Gendry s Jonem, nicméně, Iron Throne bude patřit tomu, kdo si ho vybojuje, a tak je úplně jedno, kdo má jaká práva a kdo má jakou krev. O všem se rozhodne v následujících epizodách.