Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Pondělí 24. 2. 2020 svátek má Matěj, Matyáš

hledej na refresheru

Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.
Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Filmy a Seriály - Pod radarem
0
Adam Smeták
8. červenec 2018, 16:13
Čas čtení: 5:36

Vraždy, přestřelky a divoké rvačky v kinosálech, které stály život desítky lidí

Ani v kině není bezpečno.

Adam Smeták
8. červenec 2018, 16:13
Čas čtení: 5:36
Vraždy, přestřelky a divoké rvačky v kinosálech, které stály život desítky lidí
Zdroj: Wikipedia.org/Jorge Royan
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
0
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Je tomu zhruba 6 let ode dne, kdy James Eagan Holmes v kině Aurora v Coloradu odjistil granáty se slzným plynem a během půlnočního promítání filmu Temný rytíř povstal, začal střílet do návštěvníků kinosálu. Oděn do taktické vesty zavraždil 12 lidí a dalších 59 zranil.

 

Hrůzný masakr ovšem bohužel nebyl ani prvním ani posledním záchvěvem násilí v kinech. Filmová promítání, která mají být prostředkem zábavy a relaxu se proměnila v dějiště dramatických incidentů, přestřelek a vražd již nesčetněkrát. 

 

Někdy šlo o vyřizování účtů, v jiných případech vyvolal násilí obsah filmu, ale pokaždé šlo o událost, která zacloumala diváckým obecenstvem, jemuž násilníci nabourali představu kinosálu jako svatostánku klidu a pohody. 

 

Pojďme se společně podívat na ty nejhorší a nejkontroverznější momenty, kterými si divácké obecenstvo muselo během návštěvy kina projít. 

 


Palm Springs, Kalifornie (1979) – The Warriors

Snímek o válce gangů z New Yorku staví do role hrdinů jednu z odnoží gangsterů. Podle kritiků snímek glorifikoval pouliční násilí. Něco na tom zřejmě bude, jelikož brzy po premiéře propukla napříč kinosály ve Spojených státech vlna násilí. 

První incident se odehrál v Palm Springs v Kalifornii, když černoššský gang Blue Coats zaútočil na bělošský The Family, což skončilo smrtí 19-letého mladíka z The Family.

 

Tu samou noc se o 185 kilometrů dále strhla rvačka mezi gangstery v autokině. Ta skončila ubodáním jednoho z nich. Tři dny poté si parta rozjařených pouličních násilníků po odchodu z kina vybila emoce na bezbranném mladíkovi, kterého ubodala u vchodu do metra. 

 

Vraždy, přestřelky a divoké rvačky v kinosálech, které stály život desítky lidí

 

Paramount Pictures v návaznosti na incidenty nabídl všem 670 kinosálům, v nichž se film promítal, že zaplatí z vlastní kapsy zvýšenou ostrahu.

 

Podle všeho za úmrtími nestál ani tak děj filmu, ale fakt, že jeho příběh do kinosálů přitáhl všemožné gangstery, a ti si zde posléze vyřizovali účty. 

 

Los Angeles, Kalifornie (1988) – Colors

Pouliční gangy patří k Los Angeles stejně tak jako Hollywood. Není tedy divu, že se o nich rozhodl Dennis Hopper natočit film.

 

Ten měl premiéru na jaře roku 1988 a vyprávěl o dvojici policistů, kteří sami stojí tváří v tvář 70 tisícům nejrůznějších gangsterů pohybujících se po ulicích města andělů. 

 

Taková látka rozvášnila i skutečné gangstery, kteří se sešli jen pár desítek minut před premiérou v areálu kina v Huntington Park

 

Vraždy, přestřelky a divoké rvačky v kinosálech, které stály život desítky lidí

 

Frakce dvou znepřátelených gangů na sebe narazily před vstupem do kinosálů. Poté, co si vyměnili pár ostrých slov, pustili se do sebe. 

 

Hromadnou rvačku po několika minutách zastavila policie a zadržela 13 mladíků. Žádný z nich naštěstí u sebe neměl zbraň, přeci jen šli do kina. 

 

V ten samý den proběhly desítky rvaček po celém Los Angeles a zatčeno bylo ještě dalších 8 mladých mužů z různých koutů města a z různých gangů. Life imitates art. 

 

Long Island, New York (1990) – The Godfather Part III

V komplexu Sunrise Cinema právě probíhala premiéra třetího Kmotra, když do sálu vešla skupina deseti mladíků, kteří se o něčem živě dohadovali. 

 

Kromě desítek normálních lidí v kinosále seděla i další mladická parta gangsterů, a ta vyrušující skupinku rázně okřikla. Ti se však rozhodli, že situaci nebudou řešit poklidně. 

Vypukla hádka, obě strany vytáhly zbraně a začaly po sobě střílet. Ostatní návštěvníci kina si v děsu zalezli pod sedačky, zatímco film stále hrál.

 

Vraždy, přestřelky a divoké rvačky v kinosálech, které stály život desítky lidí

 

Vypáleno bylo 25 kulek a způsobili přítomným řadu zranění. 15-letý Tremain Hall utrpěl ránu smrtelnou, která ho stála život. Gangy poté z kina uprchly a v nočních ulicích Los Angeles ujížděli před policisty. Ti je však po čase pochytali. 

 

Brooklyn, New York (1991) – New Jack City

Snímek o vzestupu a pádu drogového bosse z Harlemu Nickiho Barnese, zaznamenal během své premiéry jednoho zastřeleného mladíka a nepokoje, do kterých zapojilo 1500 lidí

 

Životem za hádku ve frontě na lístky zaplatil mladík Gabriel Williams. Podle přátel a rodiny šlo o hodného chlapce, který se však zapojoval do prodeje drog, s nimiž měl sám problémy. 

 

Vraždy, přestřelky a divoké rvačky v kinosálech, které stály život desítky lidí

 

Ve frontě na film New Jack City se pohádal s dalším chlapcem jménem Curry, který z promítání odešel o něco dříve. Curry si na svého soka počkal a střelil jej do krku. 

 

V Los Angeles byly lístky brzy vyprodané a když se to dozvěděl chtivý dav, propukly vášnivé nepokoje. Zapojilo se do nich 1500 lidí. Incident skončil zraněním třech policistů a jednoho diváka. 

 

San Diego, Los Angeles (1994) – Schindler’s List

Psychicky narušený James Kirby se při sledování oscarového snímku od Stevena Spielberga podle svých slov rozhodl otestovat Boha a chránit Židy. 

 

Během scény, v niž nacisté prohledávají ghetto v Krakowě a začínají střílet do svých obětí, vytáhl 40-letý muž pistoli a střelil do zad Helen Campbell (40), která seděla před ním a s manželem pokojně sledovala film.

 

Vraždy, přestřelky a divoké rvačky v kinosálech, které stály život desítky lidí

 

Střela prošla sedačkou a prošla ženou skrz naskrz. Naštěstí nezasáhla životně důležité orgány, a tak se ze svého těžkého zranění vyléčila. 

 

Psychicky nemocný James Kirby poté u soudu prohlásil, že jen chtěl otestovat Boha a ochránit Židovstvo. Za střelbu a těžké ublížení na zdraví si odseděl 6 let.

 

Fullerton, Kalifornie (2008) – The Signal

Thriller o signálu, který se prožene rádii, televizemi a všemi dostupnými přijímači, čímž promění lidi v krvelačné zabijáky, se v kalifornském kině proměnil ve skutečný horor. 

 

Drogovým koktejlem opojený mladík si do zdejšího kina zašel ozbrojený nožem. Substráty však byly na jeho chování znát, a tak jej ochranka vyvedla pryč. 

 

Mladík se však rozhodl nevzdat a do kinosálu se později nepozorovaně proplížil, posadil se do prázdného sedadla a začal nožem bodat do sedačky před sebou. 

 

Vraždy, přestřelky a divoké rvačky v kinosálech, které stály život desítky lidí

 

Nakonec bodl i člověka, který v ní seděl a pří útěku ze sálu pobodal dalšího muže. Ten měl tu smůlu, že seděl u východu.

 

Když dvojici zraněných odvezla záchranka, rozhodli se provozovatelé kina promítání snímku dokončit. Podle přítomných svědků jedna z prvních scén obsahovala útok nožem. 

 

Filadelfie, Pensylvánie (2008) – The Curious Case of Benjamin Button

Roztodivný snímek s Bradem Pittem a Cate Blanchett měl v USA premiéru o vánočních svátcích. Kinosály byly tedy zaplněné rodinami s dětmi.

 

A s tím se, jak všichni návštěvníci kin vědí, pojí nepříjemný hluk, chroupání popcornu a celkově zhoršený divácký zážitek. 

 

Vraždy, přestřelky a divoké rvačky v kinosálech, které stály život desítky lidí

 

Své o tom ví James Joseph Cialella, kterého při sledování filmu neustále vyrušovala rodinka na sedadlech před ním. Otec, matka a syn byli pro tohoto 29-letého cholerika příliš hluční, a tak po řadě nadávek na syna hodil popcorn.

 

Poté vstal, přeskočil sedačku s pistolí v ruce a začal na rodinu křičet. Otec se postavil do popředí, aby ochránil manželku a syna, načež jej James Joseph Cialella postřelil do ruky.

 

Eugene, Oregon (2009) – Watchmen

Ukončit svůj život ve 24 letech se rozhodl muž, jehož jméno nebylo médiím prozrazeno. V jednom kinosále v Eugene v Oregonu se usadil úplně dozadu. 

 

Zašel na noční projekci, kam věděl, že příliš lidí nedorazí a vybral si místo, kde byl nejdále od dalších deseti diváků. Poté si v druhé polovině filmu obrátil zbraň proti sobě a usmrtil se jednou ranou do hlavy. 

 

Vraždy, přestřelky a divoké rvačky v kinosálech, které stály život desítky lidí

 

Nikomu jinému kromě něj se nic nestalo, jen je záhadou, proč si nepočkal alespoň do závěru.

 

Aurora, Colorado (2012) – The Dark Knight Rises

Nejznámější a nejhorší případ násilí v kinosálech se odehrál již před šesti lety. Psychicky narušený doktorand s diplomem z neurochirurgie tehdy dorazil do kina v Auroře oblečený do černé taktické vesty.

 

Sebou si přinesl brokovnici a automatickou pušku. Do sálu vešel 30 minut po začátku promítání, do prostoru mezi diváky vhodil dva granáty se slzným plynem a následně spustil palbu. 

 

Přítomní diváci si nejprve mysleli, že kouř je součástí představení, ve skutečnosti byli přímými účastníky v té době nejkrvavější masové vražda v moderní historii USA, která si vyžádala 12 obětí ve věku od 6 do 51 let a dalších 59 zraněných.

 

Vraždy, přestřelky a divoké rvačky v kinosálech, které stály život desítky lidí

 

Tři lidé byli zraněni i ve vedlejších sálech, poté co je zasáhla kulka, jež prošla zdí. Viditelně pomatený muž byl posléze zadržen ve svém autě před kinosálem. Svůj byt ještě před tím zaminoval, aby se do něj nikdo nemohl dostat.

 

K soudu došel s vlasy obarvenými do křiklavě zrzavo žluté barvy a odnesl si 12 odsouzení na doživotí. Jeden trest za každého mrtvého. 

 

Lafayette, Louisiana (2015) – Trainwreck

John Russell Houser před třemi lety vyrazil na komedii s jediným záměrem. Ve svých 58 letech se rozhodl zemřít a vzít s sebou ještě několik dalších lidí. 

 

Po 20 minutách od začátku filmu se najednou postavil a bez jediného slova vyprázdnil zásobník své zbraně do diváků kolem sebe. 

 

Vraždy, přestřelky a divoké rvačky v kinosálech, které stály život desítky lidí

 

Poté zbraň obrátil i proti sobě. Zraněním na místě podlehla mladičká Mayci Breaux a později v nemocnici na následky střelby zemřela místní občanka Jillian Johnson.

 

O motivu střelce se můžeme jen dohadovat. Na jeho počítači byly však nalezen texty oslavující Hitlera, extrémní pravici, Ku Klux Klan a hanící americkou vládu. 

 


Násilí je všudypřítomné a bohužel se nevyhýbá ani kinosálům. Z vylíčených incidentů se však můžete přiučit minimálně tak, že není radno vyrážet na film o gangsterech v oblastech ovládaných gangstery.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Ohodnoť článek
19
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Nejčtenější
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Záleží nám na soukromí čtenářů. I z toho důvodu ti poskytujeme detailní informace o tom, jak využíváme soubory cookies a jiné technologie zabezpečující správné fungování a vývoj stránky. Pro víc informací si přečti naše Zásady ochrany osobních údajů , kde najdeš, jak používáme soubory cookies, případně se seznam s Podmínkami užívání portálu platnými od 24. 5. 2018. Zpracování cookies můžeš zabránit nebo změnit své preference v nastaveních internetového prohlížeče. Pro detailnější nastavení klikni na víc možností níže.
Upozornění na právo nastavení ochrany osobních údajů na Refresheru

Vzhledem k existujícím i chystaným změnám v zákonech ti dáváme možnost detailního nastavení zpracování osobních údajů a preferencí spojených s jejich zpracováním.

Přečti si možnosti, posuň zobrazení níže, nastav si své preference a klikni na tlačítko Souhlasím, když budeš chtít pokračovat na Refresher. Soubory cookies jsou důležitou součástí technologie v tvém prohlížeči. Jsou natolik důležité, že je budeme muset použít pro zapamatování si toho, že jsi toto okno potvrdil/a, v opačném případě bychom ti ho museli zobrazovat znovu a znovu.

Údaje, které zpracováváme, když používáš Refresher
Ze strany Refresheru sbíráme tyto osobní údaje:
 • Když navštívíš Refresher, uchováváme informace o tom, které články sis přečetl, identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy nebo IP adresu v případě přihlášení, soubory cookies a polohu.
 • Při přihlášení do účtu e-mailovou adresu.
Proč sbírá Refresher tyto údaje:
 • Ke zlepšení kvality našeho webu a vývoji nových webových služeb.
 • K provádění analýz a měření s cílem pochopit, jak je náš web využíván.
 • K tomu, abychom nezobrazovali obsah, který jsi už viděl.
 • Pro zobrazování přizpůsobeného obsahu, jako jsou například relevantnější články.
 • Pro schopnost identifikovat tě jako uživatele při přihlašování do svého účtu.
Sbíráme údaje pro partnery a reklamní sítě:
 • Identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy, soubory cookies a poloha.
Proč sbíráme tyto údaje pro partnery, třetí strany a reklamní sítě:
 • K tomu, aby mohli fungovat a zobrazovali relevantnější a užitečnější reklamy.
Seznam reklamních sítí a nastavení reklam

Nevyhnutelné osobní údaje – cookies – pro zobrazování reklam sbíráme pro následující společnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
formulář kontakt v souvislosti s osobními údaji >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

 

Možnost vypnout si personalizování reklam a sbírání osobních údajů pro jednotlivé partnery:

Upravit nastavení typů reklam Google - personalizování od společnosti Google

Upravit nastavení typů reklam AdForm - personalizování od společnosti AdForm

 

Svá nastavení pro všechny ostatní reklamní sítě, i ty, které na Refresheru nenajdeš, si můžeš prohlédnout na stránce youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Měření a analýza návštěvnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránek používají ke zlepšení funkčnosti svých stránek údaje shromážděné službou Google Analytics. Shromážďování údajů můžete deaktivovat tak, že si stáhnete a nainstalujete doplněk pro svůj prohlížeč.

Stáhnout doplněk pro prohlížeč

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Společnost Gemius podobně jako služba Google Analytics vyhodnocuje a měří návštěvnost na některých webových stránkách. K měření využívá Cookies, které si můžeš deaktivovat ve svém prohlížeči.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využíváme k analýze návštěvnosti a chování uživatelů. Vytváří nám mapu aktivity návštěvníků, a to na webových stránkách, které vizualizuje a vyhodnocuje. Tyto informace nejsou sbírány vždy, nikde nejsou spárovatelné s aktivitami uživatelů a není tedy možné identifikovat jednotlivce, ale Hotjar ti může nastavit soubory cookies.

Ovládací prvky související s prohlížečem

Nastavení souborů cookies

Soubory cookies jsou životně důležitou součástí technologie ve vašem prohlížeči a slouží ke zlepšení prostředí při používání internetu.

Pokud například na určitém webu nastavíte předvolený jazyk, soubory cookies pomohou prohlížeči zapamatovat si tuto volbu. Některé nebo všechny soubory cookies můžete též zablokovat, to ale může vést k narušení fungování některých funkcí na internetu.

Mnoho webů například vyžaduje zapnuté soubory cookies, když se chcete přihlásit.

Zásady ochrany osobních údajů
Další informace o tom, jak Refresher používá cookies ke zlepšení služeb
 • Přihlašování – pro účely přihlašování potřebujeme tvoji e-mailovou adresu.
 • Přizpůsobení – pro zjištění toho, co tě zajímá, vytváříme tvůj unikátní profil. Pokud nějaké informace posbíráme, najdeš je ve svých nastaveních soukromí a profil můžeš upravit, změnit nebo celé personalizování vymazat.
Jak změnit nastavení zpracování osobních údajů?

Pokud změníte názor, kdykoliv můžete tyto údaje změnit na adrese https://refresher.cz/nastavenia/sukromie.
Pokud toto okno nechceš vídat, když nás navštívíš z jiného zařízení nebo prohlížeče, přihlas se a tvé preference si zapamatujeme.