Ani v kině není bezpečno.
Je tomu zhruba 6 let ode dne, kdy James Eagan Holmes v kině Aurora v Coloradu odjistil granáty se slzným plynem a během půlnočního promítání filmu Temný rytíř povstal, začal střílet do návštěvníků kinosálu. Oděn do taktické vesty zavraždil 12 lidí a dalších 59 zranil.
Hrůzný masakr ovšem bohužel nebyl ani prvním ani posledním záchvěvem násilí v kinech. Filmová promítání, která mají být prostředkem zábavy a relaxu se proměnila v dějiště dramatických incidentů, přestřelek a vražd již nesčetněkrát.
Někdy šlo o vyřizování účtů, v jiných případech vyvolal násilí obsah filmu, ale pokaždé šlo o událost, která zacloumala diváckým obecenstvem, jemuž násilníci nabourali představu kinosálu jako svatostánku klidu a pohody.
Pojďme se společně podívat na ty nejhorší a nejkontroverznější momenty, kterými si divácké obecenstvo muselo během návštěvy kina projít.
Palm Springs, Kalifornie (1979) – The Warriors
Snímek o válce gangů z New Yorku staví do role hrdinů jednu z odnoží gangsterů. Podle kritiků snímek glorifikoval pouliční násilí. Něco na tom zřejmě bude, jelikož brzy po premiéře propukla napříč kinosály ve Spojených státech vlna násilí.
První incident se odehrál v Palm Springs v Kalifornii, když černoššský gang Blue Coats zaútočil na bělošský The Family, což skončilo smrtí 19-letého mladíka z The Family.
Tu samou noc se o 185 kilometrů dále strhla rvačka mezi gangstery v autokině. Ta skončila ubodáním jednoho z nich. Tři dny poté si parta rozjařených pouličních násilníků po odchodu z kina vybila emoce na bezbranném mladíkovi, kterého ubodala u vchodu do metra.
Paramount Pictures v návaznosti na incidenty nabídl všem 670 kinosálům, v nichž se film promítal, že zaplatí z vlastní kapsy zvýšenou ostrahu.
Podle všeho za úmrtími nestál ani tak děj filmu, ale fakt, že jeho příběh do kinosálů přitáhl všemožné gangstery, a ti si zde posléze vyřizovali účty.
Los Angeles, Kalifornie (1988) – Colors
Pouliční gangy patří k Los Angeles stejně tak jako Hollywood. Není tedy divu, že se o nich rozhodl Dennis Hopper natočit film.
Ten měl premiéru na jaře roku 1988 a vyprávěl o dvojici policistů, kteří sami stojí tváří v tvář 70 tisícům nejrůznějších gangsterů pohybujících se po ulicích města andělů.
Taková látka rozvášnila i skutečné gangstery, kteří se sešli jen pár desítek minut před premiérou v areálu kina v Huntington Park.
Frakce dvou znepřátelených gangů na sebe narazily před vstupem do kinosálů. Poté, co si vyměnili pár ostrých slov, pustili se do sebe.
Hromadnou rvačku po několika minutách zastavila policie a zadržela 13 mladíků. Žádný z nich naštěstí u sebe neměl zbraň, přeci jen šli do kina.
V ten samý den proběhly desítky rvaček po celém Los Angeles a zatčeno bylo ještě dalších 8 mladých mužů z různých koutů města a z různých gangů. Life imitates art.
Long Island, New York (1990) – The Godfather Part III
V komplexu Sunrise Cinema právě probíhala premiéra třetího Kmotra, když do sálu vešla skupina deseti mladíků, kteří se o něčem živě dohadovali.
Kromě desítek normálních lidí v kinosále seděla i další mladická parta gangsterů, a ta vyrušující skupinku rázně okřikla. Ti se však rozhodli, že situaci nebudou řešit poklidně.
Vypukla hádka, obě strany vytáhly zbraně a začaly po sobě střílet. Ostatní návštěvníci kina si v děsu zalezli pod sedačky, zatímco film stále hrál.
Vypáleno bylo 25 kulek a způsobili přítomným řadu zranění. 15-letý Tremain Hall utrpěl ránu smrtelnou, která ho stála život. Gangy poté z kina uprchly a v nočních ulicích Los Angeles ujížděli před policisty. Ti je však po čase pochytali.
Brooklyn, New York (1991) – New Jack City
Snímek o vzestupu a pádu drogového bosse z Harlemu Nickiho Barnese, zaznamenal během své premiéry jednoho zastřeleného mladíka a nepokoje, do kterých zapojilo 1500 lidí.
Životem za hádku ve frontě na lístky zaplatil mladík Gabriel Williams. Podle přátel a rodiny šlo o hodného chlapce, který se však zapojoval do prodeje drog, s nimiž měl sám problémy.
Ve frontě na film New Jack City se pohádal s dalším chlapcem jménem Curry, který z promítání odešel o něco dříve. Curry si na svého soka počkal a střelil jej do krku.
V Los Angeles byly lístky brzy vyprodané a když se to dozvěděl chtivý dav, propukly vášnivé nepokoje. Zapojilo se do nich 1500 lidí. Incident skončil zraněním třech policistů a jednoho diváka.
San Diego, Los Angeles (1994) – Schindler’s List
Psychicky narušený James Kirby se při sledování oscarového snímku od Stevena Spielberga podle svých slov rozhodl otestovat Boha a chránit Židy.
Během scény, v niž nacisté prohledávají ghetto v Krakowě a začínají střílet do svých obětí, vytáhl 40-letý muž pistoli a střelil do zad Helen Campbell (40), která seděla před ním a s manželem pokojně sledovala film.
Střela prošla sedačkou a prošla ženou skrz naskrz. Naštěstí nezasáhla životně důležité orgány, a tak se ze svého těžkého zranění vyléčila.
Psychicky nemocný James Kirby poté u soudu prohlásil, že jen chtěl otestovat Boha a ochránit Židovstvo. Za střelbu a těžké ublížení na zdraví si odseděl 6 let.
Fullerton, Kalifornie (2008) – The Signal
Thriller o signálu, který se prožene rádii, televizemi a všemi dostupnými přijímači, čímž promění lidi v krvelačné zabijáky, se v kalifornském kině proměnil ve skutečný horor.
Drogovým koktejlem opojený mladík si do zdejšího kina zašel ozbrojený nožem. Substráty však byly na jeho chování znát, a tak jej ochranka vyvedla pryč.
Mladík se však rozhodl nevzdat a do kinosálu se později nepozorovaně proplížil, posadil se do prázdného sedadla a začal nožem bodat do sedačky před sebou.
Nakonec bodl i člověka, který v ní seděl a pří útěku ze sálu pobodal dalšího muže. Ten měl tu smůlu, že seděl u východu.
Když dvojici zraněných odvezla záchranka, rozhodli se provozovatelé kina promítání snímku dokončit. Podle přítomných svědků jedna z prvních scén obsahovala útok nožem.
Filadelfie, Pensylvánie (2008) – The Curious Case of Benjamin Button
Roztodivný snímek s Bradem Pittem a Cate Blanchett měl v USA premiéru o vánočních svátcích. Kinosály byly tedy zaplněné rodinami s dětmi.
A s tím se, jak všichni návštěvníci kin vědí, pojí nepříjemný hluk, chroupání popcornu a celkově zhoršený divácký zážitek.
Své o tom ví James Joseph Cialella, kterého při sledování filmu neustále vyrušovala rodinka na sedadlech před ním. Otec, matka a syn byli pro tohoto 29-letého cholerika příliš hluční, a tak po řadě nadávek na syna hodil popcorn.
Poté vstal, přeskočil sedačku s pistolí v ruce a začal na rodinu křičet. Otec se postavil do popředí, aby ochránil manželku a syna, načež jej James Joseph Cialella postřelil do ruky.
Eugene, Oregon (2009) – Watchmen
Ukončit svůj život ve 24 letech se rozhodl muž, jehož jméno nebylo médiím prozrazeno. V jednom kinosále v Eugene v Oregonu se usadil úplně dozadu.
Zašel na noční projekci, kam věděl, že příliš lidí nedorazí a vybral si místo, kde byl nejdále od dalších deseti diváků. Poté si v druhé polovině filmu obrátil zbraň proti sobě a usmrtil se jednou ranou do hlavy.
Nikomu jinému kromě něj se nic nestalo, jen je záhadou, proč si nepočkal alespoň do závěru.
Aurora, Colorado (2012) – The Dark Knight Rises
Nejznámější a nejhorší případ násilí v kinosálech se odehrál již před šesti lety. Psychicky narušený doktorand s diplomem z neurochirurgie tehdy dorazil do kina v Auroře oblečený do černé taktické vesty.
Sebou si přinesl brokovnici a automatickou pušku. Do sálu vešel 30 minut po začátku promítání, do prostoru mezi diváky vhodil dva granáty se slzným plynem a následně spustil palbu.
Přítomní diváci si nejprve mysleli, že kouř je součástí představení, ve skutečnosti byli přímými účastníky v té době nejkrvavější masové vražda v moderní historii USA, která si vyžádala 12 obětí ve věku od 6 do 51 let a dalších 59 zraněných.
Tři lidé byli zraněni i ve vedlejších sálech, poté co je zasáhla kulka, jež prošla zdí. Viditelně pomatený muž byl posléze zadržen ve svém autě před kinosálem. Svůj byt ještě před tím zaminoval, aby se do něj nikdo nemohl dostat.
K soudu došel s vlasy obarvenými do křiklavě zrzavo žluté barvy a odnesl si 12 odsouzení na doživotí. Jeden trest za každého mrtvého.
Lafayette, Louisiana (2015) – Trainwreck
John Russell Houser před třemi lety vyrazil na komedii s jediným záměrem. Ve svých 58 letech se rozhodl zemřít a vzít s sebou ještě několik dalších lidí.
Po 20 minutách od začátku filmu se najednou postavil a bez jediného slova vyprázdnil zásobník své zbraně do diváků kolem sebe.
Poté zbraň obrátil i proti sobě. Zraněním na místě podlehla mladičká Mayci Breaux a později v nemocnici na následky střelby zemřela místní občanka Jillian Johnson.
O motivu střelce se můžeme jen dohadovat. Na jeho počítači byly však nalezen texty oslavující Hitlera, extrémní pravici, Ku Klux Klan a hanící americkou vládu.
Násilí je všudypřítomné a bohužel se nevyhýbá ani kinosálům. Z vylíčených incidentů se však můžete přiučit minimálně tak, že není radno vyrážet na film o gangsterech v oblastech ovládaných gangstery.