Obrovská dávka zajímavostí a šíleností z oblíbeného filmového světa pirátů.
Piráti z Karibiku jsou srdeční záležitostí řady z nás. Podobně jako například Harry Potter. O jejich natáčení jsme si už něco řekli v našem seriálu Zpoza kamer, ale jeden obsáhlý článek nestačí na to, abychom si představili obrovské množství zajímavostí, které v sobě filmy skrývají.
Pravdou je, že ačkoli jednotlivé snímky pomalu stárnou, rádi se k nim neustále vracíme a rádi si je připomínáme.
Málokdo však ví o tajemstvích, příhodách či problémech, které postihly tvůrce v průběhu natáčení a během fáze preprodukce. My si na ně posvítíme v následujících řádcích.
Johnny Depp je známý výběrem filmových rolí, které můžeme označit za skutečně neobvyklé (Střihoruký Edward, Raoul Duke, Ed Wood a později Willy Wonka či Kloboučník v Alice in Wonderland).
Výkonné křídlo Disney si nebylo jisté tím, že si herec vytvořil svou vlastní a neobvyklou vizi piráta: „Proboha, Johnny nám ničí film! Je jeho postava opilá? Je homosexuální?“ Se stejnou otázkou adresovali Deppovi telefonát a herec na ideálně nadhozenou otázku odpověděl: „A to nevíte, že všechny mé postavy jsou homosexuální?“
Depp se inspiroval anglickým muzikantem Keithem Richardsem, protože piráty ve svém vlastním světě vnímal jako rockové hvězdy. Studio se kromě toho bálo faktu, že Johnny nebude levný a chvíli to s hercem nevypadalo moc pozitivně. I přes jeho odpověď výše vyhozen nebyl.
Pokud jste byli pozorní, tak víte, že Richards později ztvárnil Jackova otce. Kapitán Teague se na plátně objevil jen v pár scénách, ale můžeme snadno posoudit, že u ostatních pirátů budil respekt. Škoda, že o Jackově matce nemáme téměř žádné informace.
Aby toho nebylo málo, Depp měl návrh, aby jeho postava neměla nos a bála se běžných věcí jako například papriky či nachlazení. Studio jeho nápady hned schovalo pod koberec.
Disney zpočátku zmatené z vize opilého námořníka po chvíli pochopilo, že Američan může být pořádným diváckým lákadlem a Johnny přesně ví, co dělá. Nakonec mu dalo šanci a sami vidíte, jak se to vyplatilo. Filmová série se stala oblíbenou a v tržbách si odnesla přes 4,5 miliardy dolarů.
Mimochodem, na jeho místo byli zvažování Hugh Jackman, Jim Carrey či Christopher Walken. Jackman byl zpočátku volba číslo jedna (postava mu byla napsána na míru), avšak v té době nebyl dostatečně znám mimo rodnou Austrálii a studio se nakonec rozhodlo pro populárnější obličej.
Humor Carreyho byl pro tvůrce lákadlem figurujícím jako další volba. Osobně bych si ho však nedokázal v kůži Jacka Sparrowa představit.
Pozoruhodným faktem je i věk dvou hlavních hrdinů v souvislosti s potenciálním romantickým vztahem právě mezi jejich postavami. Johnny měl během natáčení už těsně před čtyřicítkou, zatímco sympatické Keiře Knightley nebylo ani 18 let. Na place ji proto musela doprovázet vlastní matka.
Deppovi se romantické scény mezi Jackem a Elizabeth zdály trochu nepříjemné právě kvůli jejich věkovému rozdílu. Ironií však je, že jeho manželka, kterou poznal na place snímku The Rum Diary (2011), byla jen o rok mladší než Keira Knightley během natáčení. Chvíli s ní žil, avšak manželství zpečetěné v roce 2015 jim vydrželo jen dva roky.
Keira Knightley si myslela, že nemá dostatek kvalit pro ztvárnění své postavy. Vzala si proto na natáčení jen drobnosti a urgentní věci a byla i nadále přesvědčena, že dostane vyhazov po pár dnech natáčení. Opět vidíte, jak to nakonec dopadlo.
Aby při natáčení scény líbání mezi Elizabeth Swann a Jackem Sparrowem získali tvůrci skutečně překvapenou reakci Orlanda Blooma, rozhodli se mu ji vystřihnout z jeho verze scénáře.
Malinká opička Jack byla pro diváky krásnou ozdůbkou série. Postarala se totiž o několik nezapomenutelných momentů, přestože jde jen o malé detaily.
Například v sekvenci z třetího počinu zachycující cestu do skříňky Davyho Jonese s cílem zachránit Jacka musela posádka lodě čelit extrémní zimě. V jednom ze záběrů jsme měli možnost vidět malého Jacka, jak se třese. Tomuto triku byla opička naučená díky společnému úsilí zvířecích trenérů a týmu pro speciální efekty.
Trenéři Jacka naučili, jak má sedět s překříženýma rukama. Tým pro efekty vytvořil pro opičku jakousi bednu se speciálním doplňkem navrchu, který vibroval, na což tělo zvířátka logicky reagovalo.
Jack zazářil i v jiném segmentu. V prvním díle ságy jsme viděli pasáž, v níž malý tvor přináší Barbossovi aztéckou minci poté, co ho Sparrow honí. Barbossa opičce poděkuje a ta se zdařilou mimikou obličeje zašklebí. DVD bonusy si vzaly na paškál i tuto scénu a dozvěděli jsme se, že šlo jen o náhodu, nikoli o plánovanou záležitost.
Vraťme se k hlavním protagonistům. V úvodním dějství Prokletí Černé perly jsme si na vlastní oči prohlédli šermířský souboj mezi Willem Turnerem a Jackem Sparrowem, který byl ve své podstatě rovnocenný. Jack však trochu podváděl a souboj nakonec skončil v momentě, kdy pirát jasně dominoval.
Podle slov scenáristy je postava Jacka paradoxně nejhorším šermířem. O něco lepší je Barbossa spolu s Norringtonem, a právě Orlando Bloom v kůži Willa ovládá boj s mečem nejlépe.
Sami si občas všimnete, že Jackova taktika nemá pravidla a sám raději fyzickému konfliktu utíká. Nic to ale nemění na faktu, že se jako diváci dobře bavíme.
Nesmíme zapomenout ani na Barbossu. Geoffrey Rush má jakousi teorii, že běžní diváci pozorují filmový záběr podobným stylem, jakým čtou knihu – tedy zleva doprava. Majíc tento fakt na mysli se herec často snažil postavit na levou stranu záběru, aby vedle ostatních lépe vynikl.
Johnny Depp má během prvního filmu na tváři jakýsi strup. Pokud jste dávali pořádný pozor, mohli jste si všimnout, že se postupně zvětšuje. Herec později prozradil, že nešlo o chybu ve snímku, ale o jakýsi malý žertík ve spolupráci s vizážistou.
Kapitán Jack má kromě výrazných módních doplňků i zlaté zuby. V tomto případě šlo opět o Johnnyho nápad. Depp tušil, že studio bude chtít jen minimální počet nablýskaných zubů, a tak si jich dal raději zhotovit více, aby mohl později vyjednávat.
Nakonec finální počet zlatých doplňků v ústech souhlasil s Deppovým původním plánem a všechno mu vyšlo podle představ. Herec ale myslel i na své kolegy a během natáčení čtvrtého filmu věnoval 60 000 dolarů ze své kapsy, aby nakoupil vesty pro 500 členů štábu, aby je ochránil před chladným a vlhkým počasím.
Disney si také chtělo do úvodního filmu přidat malinký easter egg. Na začátku, kdy je městečko pod palbou pirátů, vytvoří střela posledního kanónu na obloze mrak ve tvaru myšáka Mickeyho.
Třetí snímek je první, v němž zazní pravé jméno kapitána Barbossy. Scénáristé mu neplánovali dát kromě příjmení i vlastní první jméno, avšak když ho v bonusech k filmu Johnny vtipně nazval Hectorem, několik fanoušků si Deppovo vlastní interpretaci postavy vzalo k srdci.
Tvůrci tak neměli na výběr a Hectorovo jméno použili v projektu Na konci světa (2007).
Orlando Bloom (Will Turner) v roce 2001 natočil oscarového Pána prstenů: Společenstvo prstenu od Petera Jacksona a později si dal vyhotovit elfské tetování na zápěstí pravé ruky. Symbol samotný byl ve snímcích téměř vždy zakrytý, ale s mírnou dávkou nepozornosti se objevil i na filmovém plátně, a to rovnou dvakrát.
Během natáčení čtvrtého počinu s podtitulem Na vlnách podivna (2011) Johnnymu Deppovi přišel dopis od devítileté dívky, která se na herce obrátila s neočekávanou prosbou. Školačka mu napsala, že se potřebuje se spolužáky vzbouřit proti učitelům podobně, jako to dělají postavy ve filmech.
Herec oblečený v kostýmu Jacka Sparrowa se zanedlouho ocitl v lokální škole zcela bez varování. Dívce však vysvětlil, jak se věci mají, a že učitelů si má vážit.
Na stejném place v Londýně se stala ještě jedna kuriózní situace. Na místo natáčení nakráčal imitátor Jacka Sparrowa, a protože vypadal téměř navlas stejně, ochranka od něj ani nechtěla doklad totožnosti s povolením vstupu.
Minulý rok jsme se dočkali nového přírůstku do série a vůbec jsme nebyli zklamáni, což se můžete dočíst v naší recenzi.
Depp při natáčení tohoto filmu procházel rozvodem, což se projevilo zejména na dochvilnosti. Téměř vždy se opozdil na požadovaný čas a detailní rozvrhy režisérů musely být častokrát přeorganizovány. Tvůrci proto najali asistenta, jehož jediným úkolem bylo oznámit, kdy se herec vzbudil, což mohl vyčíst ze světel v Deppově domě.
Pětku zrežírovala talentovaná norská dvojice Joachim Rønning a Espen Sandberg. Umělých podobizen jejich hlav jsme si mohli všimnout v košíku pod gilotinou. Pracovní název snímku byl Herschel.
Role kapitána Branda (Salazara) byla nejprve přidělena Christophu Waltzovi, ale herec nabídku musel odmítnout kvůli jiným záležitostem. Javier Bardem byl pro studio druhou volbou, a když roli přijal, jméno Brand se změnilo na Salazar, aby znělo více středomořsky a lépe ladilo k Bardemovým španělským kořenům.
Bardem trávil tři hodiny v maskérně, než mu byl na obličej nanesen make-up. Jediným umělým elementem jeho vizáže byly digitálně dotvořené vlasy. Pro potřeby CGI byly hercovy přirozené vlasy staženy dozadu a tým vizážistů dozdobil Javierovu tvář tečkami, které se využily v postprodukci.
Pokud se chcete podívat za oponu vizuálních efektů, masek či samotných lokací, přečtěte si tento článek. Na závěr přikládáme video z natáčení pátého dílu série ve stylu zpoza kamer.