Nevíš, na co by ses podíval? Pak by ti mohly pomoci naše pravidelné tipy.
Máme tu opět sobotu, což znamená, že dorazilo další vydání naší rubriky Tipy na filmy. V ní ti už klasicky nabídneme trojici skvělých projektů, kterým bys určitě měl dát šanci.
Oskar Almássy – Království nebeské (Kingdom of Heaven, 2005, režie: Ridley Scott)
Ridley Scott je výborným režisérem a mistrem svého řemesla, o čemž nás během své bohaté kariéry pravidelně přesvědčuje. A jedním z jeho nezapomenutelných kousků je i Království nebeské.
Tento historický epos vypráví o křížové výpravě očima mladého rytíře Baliana (Orlando Bloom), který se ocitne v centru dávného a krvavého boje o Svatou zemi mezi muslimy a křesťany. Pokud jsi tedy Království nebeské ještě z nějakého důvodu neviděl, určitě dej ruce pryč od původního sestřihu a rovnou se vrhni na úžasnou, více než tříhodinovou režisérskou verzi.
Až ta totiž z filmu udělala mistrovské dílo. Příběh tak ženou vpřed skvělé postavy, podnětná témata, nádherná výprava i klasicky výborná režie. Království nebeské však nabídne i dostatek surových bojových scén a nádhernou hudbu Harryho Gregson-Williamse. Absolutní povinnost nejen pro milovníky historických záležitostí! 10/10
Dušan Šutarík – Baader Meinhof Komplex (Der Baader Meinhof Komplex, 2008, režie: Uli Edel)
Tento pozoruhodný film zachycuje zrod a působení radikální levicové teroristické organizace Frakce Rudé armády (Rote Armee Fraction, tedy RAF). Hlavní jména, která se s RAF spojují, jsou Andreas Baader, Gudrun Ensslin a Ulrike Meinhof. Oni a jejich pomocníci se s kapitalismem a imperialismem rozhodli v západním Německu zatočit pořádně krvavě.
Nechyběly atentáty na civilisty, vraždy či únosy bývalých esesáků. Režisér Uli Edel se jal zfilmovat další komplikovanou kapitolu německé historie. Vzhledem k tomu, že film pokrývá větší časové období, musely být některé jeho příběhové linie (např. přidání Meinhof k RAF), avšak to je nutná„daň“, se kterou se musíme smířit.
Jinak je ale možné filmu vyčíst jen málo. Je výborně napsaný, víceméně nestranný a herecky absolutně perfektní. Edelova režie je navíc velmi dynamická a diváka neustále udržuje ve střehu. Příval informací může místy působit mírně chaoticky, celkově však Baader Meinhof Komplex zůstává fascinujícím svědectvím o historických skutečnostech, které u nás možná nejsou až tak známé. 9,5/10
Šimon Kucka – Grázlové (Bottle Rocket, 1996, režie: Wes Anderson)
Režisérská prvotina originálního tvůrce jménem Wes Anderson (Fantastický pan Lišák, Grandhotel Budapešť) nese název Bottle Rocket. Příběh je o kamarádech, kteří se rozhodnou podniknout loupež a vymyslí plán na 5 následujících let. K loupeži se však jaksi nejde dopracovat. Jeden z nich se zamiluje do pokojské, další je tak trochu magor a třetího šikanuje jeho starší bratr.
Už v prvním Andersonově celovečeráku je možné zaznamenat všechny režisérské trademarky slavného autora, jako například centrování obrazu přesně na střed kamery, slow-motion chůze, absurdní humor či obsazení pozdějších dvorních herců. Film původně vznikl v podobě kraťasu, nicméně režisérův talent nezůstal nepovšimnut, a tak dostal možnost natočit ho v plné parádě.
V hlavních rolích si kvůli nízkému rozpočtu zahráli bratři – herci Owen a Luke Wilsonovi. Bottle Rocket byl zároveň i jejich kariérním startem, který jim zajistil místo v Hollywoodu. Na závěr vzpomenu už jen to, že slavný Martin Scorsese tento snímek zařadil mezi nejlepší filmy 90. let. Krimi komedie je prvotinou, která předznamenala výjimečnou kariéru. 7/10