Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Sobota 16. 1. 2021 svátek má Ctirad

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Filmy a Seriály - Vybrali jsme
4
Oskar Almássy
4. květen 2019, 13:51

Království nebeské je mistrovským dílem a nejlepším historickým velkofilmem 21. století

Nevíš, na co by ses podíval? Pak by ti mohly pomoci naše pravidelné tipy.

Oskar Almássy
4. květen 2019, 13:51
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Království nebeské je mistrovským dílem a nejlepším historickým velkofilmem 21. století
Zdroj: Metropolitan Filmexport

Máme tu opět sobotu, což znamená, že dorazilo další vydání naší rubriky Tipy na filmy. V ní ti už klasicky nabídneme trojici skvělých projektů, kterým bys určitě měl dát šanci.

Oskar Almássy – Království nebeské (Kingdom of Heaven, 2005, režie: Ridley Scott)

Ridley Scott je výborným režisérem a mistrem svého řemesla, o čemž nás během své bohaté kariéry pravidelně přesvědčuje. A jedním z jeho nezapomenutelných kousků je i Království nebeské.

 

Tento historický epos vypráví o křížové výpravě očima mladého rytíře Baliana (Orlando Bloom), který se ocitne v centru dávného a krvavého boje o Svatou zemi mezi muslimy a křesťany. Pokud jsi tedy Království nebeské ještě z nějakého důvodu neviděl, určitě dej ruce pryč od původního sestřihu a rovnou se vrhni na úžasnou, více než tříhodinovou režisérskou verzi.

 

Až ta totiž z filmu udělala mistrovské dílo. Příběh tak ženou vpřed skvělé postavy, podnětná témata, nádherná výprava i klasicky výborná režie. Království nebeské však nabídne i dostatek surových bojových scén a nádhernou hudbu Harryho Gregson-Williamse. Absolutní povinnost nejen pro milovníky historických záležitostí! 10/10

 

 

Dušan Šutarík – Baader Meinhof Komplex (Der Baader Meinhof Komplex, 2008, režie: Uli Edel)

Tento pozoruhodný film zachycuje zrod a působení radikální levicové teroristické organizace Frakce Rudé armády (Rote Armee Fraction, tedy RAF). Hlavní jména, která se s RAF spojují, jsou Andreas Baader, Gudrun Ensslin a Ulrike Meinhof. Oni a jejich pomocníci se s kapitalismem a imperialismem rozhodli v západním Německu zatočit pořádně krvavě.

 

Nechyběly atentáty na civilisty, vraždy či únosy bývalých esesáků. Režisér Uli Edel se jal zfilmovat další komplikovanou kapitolu německé historie. Vzhledem k tomu, že film pokrývá větší časové období, musely být některé jeho příběhové linie (např. přidání Meinhof k RAF), avšak to je nutná„daň“, se kterou se musíme smířit.

 

Jinak je ale možné filmu vyčíst jen málo. Je výborně napsaný, víceméně nestranný a herecky absolutně perfektní. Edelova režie je navíc velmi dynamická a diváka neustále udržuje ve střehu. Příval informací může místy působit mírně chaoticky, celkově však Baader Meinhof Komplex zůstává fascinujícím svědectvím o historických skutečnostech, které u nás možná nejsou až tak známé. 9,5/10

 

 

Šimon Kucka – Grázlové (Bottle Rocket, 1996, režie: Wes Anderson)

Režisérská prvotina originálního tvůrce jménem Wes Anderson (Fantastický pan Lišák, Grandhotel Budapešť) nese název Bottle Rocket. Příběh je o kamarádech, kteří se rozhodnou podniknout loupež a vymyslí plán na 5 následujících let. K loupeži se však jaksi nejde dopracovat. Jeden z nich se zamiluje do pokojské, další je tak trochu magor a třetího šikanuje jeho starší bratr.

 

Už v prvním Andersonově celovečeráku je možné zaznamenat všechny režisérské trademarky slavného autora, jako například centrování obrazu přesně na střed kamery, slow-motion chůze, absurdní humor či obsazení pozdějších dvorních herců. Film původně vznikl v podobě kraťasu, nicméně režisérův talent nezůstal nepovšimnut, a tak dostal možnost natočit ho v plné parádě.

 

V hlavních rolích si kvůli nízkému rozpočtu zahráli bratři – herci Owen a Luke Wilsonovi. Bottle Rocket byl zároveň i jejich kariérním startem, který jim zajistil místo v Hollywoodu. Na závěr vzpomenu už jen to, že slavný Martin Scorsese tento snímek zařadil mezi nejlepší filmy 90. let. Krimi komedie je prvotinou, která předznamenala výjimečnou kariéru. 7/10

 

 

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Ohodnoť článek
8
Sdílet
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.