Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Nemají problém ukousnout si jazyk nebo kráčet na zlomené noze. I tak se chovají lidé, kteří kvůli genetické poruše nedokážou cítit bolest.
Jo Cameronová, dnes již 73letá Američanka, se narodila se vzácnou genetickou mutací, díky které vůbec necítí fyzickou bolest, dokonce nemívá ani pocity úzkosti. Pro New York Times popsala, jak probíhal její porod, při kterém skoro vůbec nic necítila, a proto nedostala ani epidurál. „Říkala jsem si, že jakmile začnu cítit bolest, řeknu si. Ale dříve, než jsem se nadála, jsem měla své děti.“ Nějaké pocity při porodu samozřejmě měla. Ale byly úplně jiné, než jaké běžně ženy zažívají.
Tuto mutaci má na světě jen několik desítek lidí. Změny na jednom jediném genu v lidském těle dokážou zcela zablokovat správnou funkci nervů, lidé proto necítí bolest a ani se nemohou potit. Není to tak růžové, jak to možná na první pohled vypadá.
Zdroj: Pexels/cottonbro
Zatímco lékaři experimentují s tím, jak toho využít ve prospěch lidí s chronickou bolestí, životy těch, kteří ji cítit nemohou, jsou ohroženy z každé strany. Vzácná porucha se nazývá kongenitální senzitivní neuropatie s anhidrózou (v angl. zkratka CIPA) a lidé, kteří jí trpí, se často ani nedožijí dospělosti.
Bezbolestný porod, sen každé ženy?
Porucha CIPA je vrozená genetická mutace, která lidi ohrožuje na životě tím, že necítí bolest. Je specifická, protože mutaci musí mít na genu NTRK1 oba rodiče, vysvětluje portál Medline Plus. Je to dědičná porucha, kterou nelze napravit, přestože část následků se dá regulovat léky.
Nevyvinou se při ní receptory, které přijímají signály od nervů. Proto nervy nedokážou komunikovat bolest a lidé si lehce ublíží. Tytéž nervy však pomáhají také při regulaci teploty a informují i o dotyku, takže vliv poruchy na život je extrémní. Projevů si obvykle všimnou jako první rodiče. Nejdříve se domnívají, že mají doma prostě klidné dítě, ale když nepláče ani při prvních odběrech krve, prvních zlomeninách, velkých otocích či modřinách, začnou se obávat a vezmou dítě k lékaři. Ten pak pomocí testů určí, zda se jedná o poruchu CIPA.
Přidej se do klubu Refresher+ již od 25 Kč
Co se dozvíš po odemknutí?
Jaká zranění mají lidé, kteří necítí bolest.
Proč umírají obvykle mladí.
Proč musí dětem s poruchou CIPA vytrhnout všechny mléčné zuby.
Jak vnímala porod žena, která nemůže cítit bolest.
Např.:
Lístok ZDARMA na linke Bratislava – Viedeň/Schwechat
, 15 % zľava na nákup výživových doplnkov VOXBERG
nebo 30-dňová výzva s ChatGPT od Jazykového mentoringu ZDARMA
Lidé, kteří jí trpí, se často nemohou ani potit (tzv. anhidróza je často přidruženým problémem s touto genetickou mutací, protože pocení také regulují nervy). Jejich tělo si tedy neumí samo regulovat teplotu. Často trpí extrémně vysokými horečkami, musí si na to dávat pozor, přizpůsobovat tomu fyzické aktivity a speciální péči vyžadují i při operačních zákrocích.
Mívají mnoho ortopedických problémů, protože si nemusí včas všimnout zlomenin nebo problémů s klouby, protože je nebolí – na výměnu kyčle mohou přijít pozdě nebo vykloubené rameno nevnímají a deformace již později nelze odstranit.
Musí proto vědomě na těle hledat projevy, které jsou u běžného člověka bolestivé: modřiny, řezné rány, popáleniny, krvácení, problémy s chůzí a další. Také si musí vědomě dávat pozor a naučit se, co lidskému tělu ubližuje, ačkoliv si to neuvědomují, neboť je to nebolí.
Zdroj: Pexels/Ivan Samkov/volně k použití
Když se podíváme na život Jo Cameronové, možná ti to zní jako splněný sen. K lékařům s bolestmi nechodívala, nestěžovala si ani na depresivní nálady a dokonce ani porod ji nebolel. Cítila při něm jen pocity natahování, změny v těle, ale nebolelo ji to, neubližovalo jí to. „Bylo to, jako by mi někdo jen natahoval ústa doširoka,“ popsala s úsměvem pro reportérku newyorského magazínu.
Mít poruchu CIPA však neznamená jen tolik, že život těchto lidí je bezbolestný. Je také extrémně nebezpečný a umírají dříve a často pro úplnou maličkost. Chybí jim přirozený reflex stranit se nebezpečí, jako by ztratili pud sebezáchovy. Popisuje ho i Cameronová: „Normální reakce je taková: říznete se nebo se popálíte jednou, možná dvakrát, pak se už tomu vyhýbáte, protože váš mozek vám to káže. Inu, můj mozek mi nic takového nekáže. A to není dobré.“ Zejména děti se nedrží dál od ohně, neumí si přestat kousat rty či prsty poté, co už krvácejí, a neuvědomují si, když je něco zlomené a musí přestat s pohybem.
Představa bezbolestného života je velmi lákavá, dokud tyto věci nevidíme. Vždyť s poruchou CIPA bychom se mohli cítit nedotknutelní. Ale jizvy, škrábance, modřiny a boláky nás od dětství učí vyhýbat se nebezpečí. Díky bolesti jsme ostražití a opatrní. Děti, které trpí poruchou CIPA, se nemají jak naučit, že ubližovat vlastnímu tělu není dobré, protože nemají pocit, že by to bylo špatné.
Dochází tak k extrémně rizikovému chování: přestože jednou ze stromu spadli a zlomili si nohu, skočí zase. Nemají problém ukousnout si jazyk či kus ze rtů nebo ignorovat otevřenou ránu, čímž se může zahnisat. Příklady těchto zranění si můžeš prohlédnout i na tomto linku.
Je mnohem náročnější naučit děti pracovat s ostrými předměty, vyhýbat se otevřenému ohni nebo nebezpečným látkám, škrábat se nebo česat se s jemností, pokud necítí bolest. Podle lékařky z univerzity v Západní Virginii Jessicy Learové lékaři musí často přistoupit k drastickým řešením u dětí pro jejich vlastní ochranu. Pro Journal of Young Investigators napsala, že jim často musí vytrhnout mléčné zuby, jakmile vyrostou, aby si neublížily. Obvykle ve věku, kdy jim dorůstají trvalé zuby, mají již dostatek vědomostí a zvyků na to, aby byly opatrnější. Od rodičů to však vyžaduje velkou dávku trpělivosti a ostražitosti.
Zdroj: Pexels/Ksenia Chernaya
Zlomenou nohu oblepil páskou a kráčel dál
Steven Pete se také narodil bez schopnosti cítit bolest. Svou zkušenost popsal pro londýnské Vědecké muzeum. Video původně vzniklo v rámci vernisážena téma života bez bolestí, archivováno bylo opakovaně, nyní je dostupné ve Wikimedia Commons. Rodiče to zjistili, když si ukousl část jazyka, a vzali ho k lékaři. Diagnózu potvrdil po několika testech, potvrdit to lze i ze vzorku krve v genetické laboratoři.
Porucha mu výrazně ovlivňuje život, podle vlastních slov musí velmi usilovně dbát na to, aby si neublížil. Když si jednou zlomil nohu a ta otekla a zmodrala, vyřešil to osobitě: zalepil si ji izolační páskou, obul si botu a pokračoval ve svém dni, jako by se nic nestalo.
Kromě bolesti nemá ani čich, ale má normální inteligenci, porucha genu neovlivnila jeho duševní schopnosti a ani schopnost jeho těla rozlišovat teplotu. Rozsah onemocnění se tedy může u různých lidí lišit podle míry poškození genu.
Podle doktorky Learové se většina lidí ani nedožije tří let, ale ne kvůli necitlivosti vůči bolesti. Více než polovina úmrtí při poruše CIPA je spojena s chybějící schopností potit se. Organismus se tedy přehřívá a malé děti vysokým horečkám často podlehnou. „V některých případech vede ke smrti i extrémní sebepoškozování,“vysvětlujedále doktorka. Jen velmi málo lidí s poruchou CIPA se dožilo více než 25 let života. Jo Cameronová je tedy velmi výjimečná.
CIPA je velmi vzácná. Podle Journal of Young Investigators bylo ve Spojených státech amerických zaznamenáno v roce 2011 jen 17 případů. Na Tchaj-wanu téhož roku evidovali jen jednu osobu s touto poruchou. Globální statistiky nejsou k dispozici a úřady u nás nesbírají statistiku o této konkrétní poruše.
CIPA se řadí mezi hereditární (tedy dědičné) senzitivní a autonomní neuropatie. Národní centrum zdravotnických informací má přehled jen o počtu lidí, kterým byly diagnostikovány polyneuropatie, kterých bylo v letech 2013 až 2020 více než sto tisíc. Mezi ty však patří i rozšířené poruchy nervové soustavy, které vznikají při artritidě, cukrovce nebo po neurotoxické léčbě (například po chemoterapii); nejde o vrozené poruchy. Samostatná statistika pro tyto neuropatie neexistuje a je výjimečné, pokud dětští neurologové za svou kariéru potkají vůbec jeden takový případ.
Zdroj: Pexels/Anna Shvets
Porucha, která by mohla jiným pomoci
Podle lékařů by podrobnější studium poruchy vnímání bolesti mohlo pomoci lidem, kterým ztrpčuje život. Když se věnovali případu Cameronové, ve své studii zveřejněné v British Journal of Anaesthesia napsali, že lidé s chronickými bolestmi mají novou naději. Vědci se lidem, kteří bolest vůbec nebo skoro vůbec necítí, věnují už zhruba sto let.
Podle NYT však právě život Cameronové způsobil převrat, neboť se dožila vysokého věku a celý život prožila v podstatě bezbolestně. Lékaři se domnívají, že by mohli na základě genetické mutace porozumět tomu, jak zablokovat nebo omezit vnímání bolesti.
Šlo by tedy o nový druh léčby bolesti, při kterém by pacienti nemuseli být odkázáni na často návykové léky s vedlejšími účinky. Přesný mechanismus, jakým dochází k mutaci genu, ještě není jasný a chybí nám hloubkové studie. Podledoktora Wen-Chin Wenga, dětského neurologa z tchajwanské univerzity, jsou dokonce zapotřebí i experimenty na zvířatech.