Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Pátek 27. 5. 2022 svátek má Valdemar

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
News

Varianta omikron: Který respirátor tě ochrání nejspolehlivěji? Toto říkají výzkumy

Vědci podrobili respirátory dekontaminaci pomocí peroxidu vodíku. V domácích podmínkách podle nich může pomoci suché teplo.

Radim Šlechta
20. leden 2022, 18:23 Čas čtení: 1:42
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Varianta omikron: Který respirátor tě ochrání nejspolehlivěji? Toto říkají výzkumy
Zdroj: TASR/DPA
Odebírat newsletter REFRESHERu
10 nejlepších článků Refresheru, jednou za týden. Pokud tě emaily přestanou bavit, tak je kdykoli zrušíš. Zadáním emailu souhlasíš s podmínkami portálu.
News
0
Radim Šlechta
20. leden 2022, 18:23
Čas čtení: 1:42

Varianta omikron: Který respirátor tě ochrání nejspolehlivěji? Toto říkají výzkumy

Vědci podrobili respirátory dekontaminaci pomocí peroxidu vodíku. V domácích podmínkách podle nich může pomoci suché teplo.

Radim Šlechta
20. leden 2022, 18:23
Čas čtení: 1:42
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Varianta omikron: Který respirátor tě ochrání nejspolehlivěji? Toto říkají výzkumy
Zdroj: TASR/DPA

Variantou omikron se možná v následujících týdnech nakazí až polovina obyvatel Evropy. Abychom se nákaze koronavirem vyvarovali, je potřeba se proti ní bránit. S tím nám na každém korku pomáhají respirátory, které zachytávají částečky viru SARS-CoV-2 ve vzduchu a pomáhají nám tím bojovat proti nakažení.

 

Aby respirátory dobře sloužily, je potřeba je pravidelně měnit. Respirátory jsou zpravidla na jedno použití, některé z nich lze ale při správné dekontaminaci možné používat opakovaně, a to až pětadvacetkrát za sebou.

 

Studie zveřejněná v odborném plátku America Journal of Infection Control říká, že většinu respirátorů lze dekontaminovat pětkrát až desetkrát, aniž by se znehodnotily. Studie provedená na respirátorech 3M 1860/1860S N95 ale ukázala, že se tyto typy ochrany dýchacích cest mohou dekontaminovat pětadvacetkrát.

 

NAČÍST ČLÁNEK BEZPLATNĚ
Předplať si REFRESHER+ a získej další výhody

Tento článek dočteš bezplatně, ale s předplatným REFRESHER+ získáš přístup k více než 3515 zamknutým článkům a dostaneš další benefity.

VÍCE O PŘEDPLATNÉM
Kdykoli ho jednoduše zrušíš
Už od 79.00 Kč měsíčně
S REFRESHER+ můžeš číst i tyto články
„Synek mě prosí, ať zavolám Putinovi, aby zastavil válku.“ Utíkáme kvůli dětem, popisují ukrajinské uprchlice (Reportáž)„Synek mě prosí, ať zavolám Putinovi, aby zastavil válku.“ Utíkáme kvůli dětem, popisují ukrajinské uprchlice (Reportáž)
Barbara Paldus: Babička používala jen mýdlo z kostí a do sedmdesáti měla kůži perfektní. Kosmetický byznys stojí na pohádkáchBarbara Paldus: Babička používala jen mýdlo z kostí a do sedmdesáti měla kůži perfektní. Kosmetický byznys stojí na pohádkách
Etan Patz: Chlapec, jehož zmizení změnilo Spojené státy americké i proces vyšetřování po pohřešovaných dětech Etan Patz: Chlapec, jehož zmizení změnilo Spojené státy americké i proces vyšetřování po pohřešovaných dětech
VÍCE

Vědci testovali tyto respirátory na sedmi dobrovolnících. Každý z nich dostal takový respirátor, který mu nejlépe seděl. Po každých několika cyklech VHP dekontaminace vyzkoušeli, do jaké míry se ochrana dýchacích cest zdeformovala. Po každých pěti cyklech se testovala také funkčnost respirátoru, tedy to, jak dobře filtruje částečky viru ve vzduchu. Ukázalo se, že po pětadvaceti cyklech respirátorům neklesla ani funkčnost a dobrovolníkům padly pořád stejně dobře.

Dekontaminace doma je složitá, nikoliv nemožná

K výsledkům studie je důležité uvést také to, že podobnou dekontaminaci nelze doma jen tak snadno provést. Málokdo z nás má doma potřebné vybavení, aby respirátor zbavil veškerého nánosu škodlivých látek, jako mají světové laboratoře.

 

Podle další nedávné studie zveřejněné v žurnálu PLOS One je ale dekontaminace možná i v domácích podmínkách. K tomu, aby se respirátor zbavil nánosu škodlivých látek, dobře poslouží také třeba suché teplo. Ano, přesně to, které máš třeba v troubě. Aby se respirátor zbavil škodlivin a zároveň se nedeformoval, je potřeba jej vložit do trouby roztopené přibližně na 100 °C. K tomu, aby teplo zabilo částečky SARS-CoV-2, musí zůstat v takto nastavené troubě přibližně 30 minut. 

 

I přesto se ale respirátor může trochu zdeformovat a respirátor byl použitý pouze jednou. Podle vědců tedy není stoprocentní záruka toho, že metoda pečení respirátorů může dlouhodobě pomáhat.

Pomoc při nedostatku

Výsledky studie jsou nápomocny hlavně v případech, když je nedostatek zdravotnických pomůcek. „Výsledky naší studie rozšiřují předchozí zjištění a ukazují, že VHP je relativně bezpečná metoda pro repasování respirátorů N95 a mohla by pomoci řešit nedostatek v budoucích epidemiích,“ uvedla Christina F. Yen, spoluautorka výzkumu.

 

Metodu dekontaminace VHP se teď budou vědci snažit rozšířit také do menších zdravotnických zařízení, která by se v budoucnu mohla potýkat právě s nedostatkem zdravotnických pomůcek. Metoda dekontaminace parami peroxidu vodíku by mohla ve výjimečných případech fungovat i po dobu 35 cyklů. Tehdy se respirátory ve výzkumu začaly deformovat.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Náhledový obrázek: TASR/DPA
NAHORU
Přidej se k těm, kteří nás podpořili. Předplať si R+ VÍCE
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu news
více článků
Sponzorované články
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Zavřít