Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Charismatický svalovec s tváří modela, který si v 80. a 90. letech získal veškerou pozornost drsných chlapů i křehkých žen. Nezapomenutelná hvězda akčních filmů jako Univerzální voják, Živý terč, Krvavý sport či Kickboxer.
Riflové kalhoty, nagelované vlasy, černé tílko, napnuté svaly, drsný výraz ve tváři a vražedné kopy z otočky. Tak bychom mohli v rychlosti popsat tohoto Belgičana, který to i přes výrazný akcent dotáhl až do Hollywoodu a točil s uznávanými a úspěšnými režiséry či oceňovanými herci.
Jean-Claude Van Damme sice nikdy nebyl až tak populární jako jeho kolegové Sylvester Stallone, Arnold Schwarzenegger nebo Bruce Willis, ale přesto dokázal, že kromě rozdávání tvrdých úderů umí také skutečně hrát. Byly časy, kdy měly jeho plakáty nalepené na stěnách v pokoji žáčci, kteří chtěli vypadat a bít se jako on, i plaché dívky, neboť se jim jednoduše líbil.
Hrdina, který skáče z bláta do louže
Zároveň ho milovali všichni fanoušci napínavých a drsných akčních filmů, kde povětšinou ztvárňoval tajemné hrdiny s temnou minulostí, kteří pomohou těm, co to právě potřebují — i za cenu toho, že se dostanou do ještě větších problémů s mafií nebo policií. Případně skočí z bláta do louže jen kvůli chvilkovému milostnému románku. Zlatou érou pro něj byla nepochybně 80. a 90. léta.
Tehdy jeho tvář zářila na obálkách těch nejčtenějších časopisů, navštěvoval populární talkshow (byl například i u Davida Lettermana) a objevil se v nejpamátnějších filmech. A jak píše Petr Cífka v knize Encyklopedie akčního filmu, Jean-Claude Van Damme vyměnil „chlapáckost“, zamračenost a permanentní kamenný pohled plný odhodlání příznačný pro jeho populárnější kolegy za jemnost, nadhled a chlapecký šarm.
V Refresheru pozorně sledujeme inspirativní příběhy herců i hereček a už dlouhodobě ti přinášíme jejich profily. Pokud nás podpoříš a staneš se členem klubu Refresher+, budeme moci tvořit ještě více takových článků a ty se možná dozvíš opět něco nového, co jsi předtím nevěděl.
Změnilo ho karate
Narodil se jako Jean-Claude Camille François Van Varenberg, ale když začínal ve filmovém průmyslu, jméno si změnil, aby bylo údernější a snadněji vyslovitelné. Později dostal díky své vysportované postavě přezdívku Muscles from Brussels. Jak však sám přiznal pro magazín Martial Arts Professional, jako dítě nebyl příliš silný. Nepatřil ani k těm nejvyšším (měří jen 177 centimetrů).
Přidej se do klubu REFRESHER+
Co se dozvíš po odemčení?
Proč začal s kulturistikou.
Kolik peněz měl, když se přestěhoval z Bruselu do Ameriky.
Pro kterého známého herce pracoval jako vyhazovač v jeho klubu.
Se kterou světoznámou zpěvačkou měl aféru během těhotenství jeho manželky.
Ve kterém filmu ztvárnil homosexuálního karatistu.
Které natáčení se změnilo v noční můru v důsledku jeho závislosti na kokainu.
Díky jaké bizarní příhodě získal roli v kultovním filmu Krvavý sport.
Např.:
Celodenný Skipas v PARK SNOW Donovaly ZDARMA
, Poukázka v hodnotě 200 korun na nákup v Furiosa
nebo Poukážka v hodnote 250 eur na dovolenku s Hydrotour
Když jako jedenáctiletý začal chodit na karate, ještě netušil, že to bude později odrazový můstek k tomu, aby jednou uspěl před kamerou. „Karate mě udělalo tím, čím jsem dnes. V první řadě mě změnilo povahově, byl jsem velmi úzkostlivý. Zároveň mi přineslo dobré fyzické schopnosti a navíc jsem díky němu začal snít o tom, že budu filmovou hvězdou,“ řekl pro magazín věnovaný bojovým sportům.
Van Damme získal černý pás již v 18 letech, o rok později se jako člen belgického národního týmu stal evropským mistrem v karate a dokázal porazit tehdejší světovou dvojku. Jelikož se věnoval vedle sportu i kulturistice (k té ho podle vlastních slov přilákali marvelovští superhrdinové, které obdivoval), ve stejném věku už v Bruselu otevřel vlastní posilovnu s názvem California Gym a zároveň trénoval karate. Méně známé je to, že si vyzkoušel i balet. Začal s ním v šestnácti a cvičil ho pět let.
Bezdomovec bez peněz
Jak Van Damme řekl pro Fighting Arts, brzy se rozhodl, že je čas, aby naplno uvedl do praxe sebedůvěru, kterou si vybudoval během dlouholetých tréninků, a díky tomu prorazil za hranicemi Belgie. Když otci oznámil, že chce odejít do Spojených států, říkal mu, že je blázen, prozradil Van Damme pro magazín Martial Arts Professional.
Neodradilo ho to. Do Ameriky podle vlastních slov přišel plný sebevědomí, ale brzy zjistil, že to nebude tak jednoduché. „Stále jsem si šel za svými sny a udržoval jsem se v dobré kondici – fyzicky i psychicky. Přišel jsem do USA s pěti tisíci dolary v kapse. Po pěti letech jsem najednou neměl žádné peníze,“přiznalVan Damme.
„Bydlel jsem v autě a spal na ulici. Žil jsem jako David Carradine v televizním seriálu Kung Fu, byl jsem člověk bez domova,“ dodal. V rozhovoru pro Yahoo Entertainment navíc prozradil, že v té době dokonce občas kradl jídlo.
Podle Mental Floss Van Damme dělal po příchodu do Ameriky například taxikáře, číšníka či dokonce vyhazovače v klubu Chucka Norrise s názvem Woody's Wharf. S Norrisem, který v té době už měl docela bohatou filmografii, Van Damme pracoval jako kaskadér na filmu Nezvěstní v boji (1984) a také jako jeho sparingpartner.
Mohl hrát predátora, kdyby...
Ve stejném roce si Belgičan střihl krátkou roli v tanečním filmu Breakin'. V obraze ho bylo vidětjen na chvíli, jak tančí v pozadí. V roce 1984 se ještě objevil ve středometrážní komedii Monaco Forever, kde si zahrál postavu homosexuálního karatisty. Přestože Van Damma dnes známe zejména jako toho dobrého, co bojuje proti padouchům, jeho první větší role byla paradoxně záporná.
Konečně ale mohl plně využít svých znalostí bojových sportů. Ve filmu Karate Tiger ztvárnil chladnokrevného, nekompromisního a arogantního Rusa Ivana a poprvé předvedl svou pověstnou roznožku. Na to, že šlo o celovečerní herecký debut, předvedl skutečně úctyhodný výkon, role padoucha mu skvěle sedla.
Jak píší Eighties Kids, o rok později si mohl Van Damme zahrát predátora ve stejnojmenném kultovním filmu Johna McTiernana po boku Arnolda Schwarzeneggera. Byl původním členem hereckého ansámblu, nicméně začal mít problémy s tím, že oblek mimozemšťana byl příliš horký, v důsledku čehož omdléval. Produkce nakonec rozhodla, že na tuto roli je zapotřebí větší muž, aby predátor vypadal hrozivěji. Ke všemu dopomohly i hercovy neshody s producentem Joelem Silverem.
Našel způsob, jak uspět
Po neúspěchu však přece jen „opět vyšlo slunce“. Van Dammova neoblomná povaha mu zaručila místo ve filmu Krvavý sport (1988), který byl pro něj přelomovým. Podle Mental Floss tomu ale předcházela pořádně bizarní historka. Když se začínající herec setkal s producentem béčkových filmů Menahemem Golanem, začal spontánně předvádět karatistické kopy přímo na něm, ovšem bez toho, aby ho reálně zasáhl. Vždy nohu zastavil těsně předtím, než mělo dojít k doteku s tělem.
Producenta to očividně docela ohromilo, protože Van Damme se následně objevil v jeho kanceláři, kde ho údajně bez košile přesvědčil o tom, jak je zručný, charismatický, a co je nejdůležitější, i levný (obdržel jen 25 tisíc dolarů, přičemž film nakonec vydělal až 65 milionů dolarů). Van Damme se přitom na snímku podílel dokonce jako střihač.
Podle Ultimate Action Movies tvůrci videoherní franšízy Mortal Combat čerpali právě z filmu Krvavý sport. Konkrétně postava Johnnyho Cage byla inspirována Van Dammem. Herci později nabídli roli Cage ve filmu Mortal Kombat, ale Van Damme nakonec upřednostnil jinou roli.
Řada kultovních filmů i role dvojčat
Koncem 80. let si stihl Van Damme zahrát hlavní roli ve filmu Černý orel, drsném sci-fi thrilleru Kyborg a v napínavém Kickboxerovi, kde se představil jako Kurt Sloan proti thajskému padouchovi jménem Tong Po v pořádně krvavém závěrečném zápase.
Devadesátá léta odstartovalo akční drama Smrtící zatykač z produkce Metro-Goldwyn-Mayer a snímek Lví srdce v režii Sheldona Letticha z produkce Universal Pictures, na kterém se podílel i scénáristicky.
S Lettichem spolupracoval opět i jako scénárista na dalším, dnes již kultovním filmu Dvojitý zásah (1991). Ten byl mimořádně zábavný v tom, že si v něm Van Damme zahrál dvojroli — dvojčata Franka a Alexe. Šlo pro něj o zatím největší výzvu, když ukázal několik hereckých poloh najednou, jelikož charaktery obou postav byly pořádně rozdílné.
Následovala vydařená science fiction Univerzální voják v režii Rolanda Emmericha (ten později natočil Hvězdnou bránu nebo úspěšný Den nezávislosti), kde byl Van Dammovým protivníkem herec Dolph Lundgren (setkali se i v pozdějších pokračováních, která ale již zdaleka nedosahovala kvality prvního dílu).
S Lundgrenem později nachytali fanoušky i veřejnost, když vyvolali naoko vzájemný konfliktna červeném koberci během festivalu v Cannes. „Bylo to jen pro publicitu a fungovalo to,“ smál se Van Damme v rozhovoru pro Yahoo Entertainment. Zahráli to opravdu důvěryhodně.
Románek s Kylie Minogue a těžká závislost na kokainu
Van Dammovy filmy sice nebyly úspěšné u kritiků, ale tržby byly silnější, díky čemuž Belgičanovo jméno rostlo na ceně. V roce 1992 došlo k další překvapivé spolupráci s legendárním režisérem prvotřídních asijských akčních filmů jako Lepší zítřek, Killer, Kulka v hlavě či Hard Boiled. Byl jím John Woo a zároveň šlo o jeho první film natočený v Hollywoodu, tedy mimo domovinu. Naštěstí kvalitativní rozdíl vůbec nebylo cítit.
Snímek Živý terč totiž patří k těm vůbec nejlepším filmům, v jakých se Van Damme objevil. Ve filmu si zahrál například i Lance Henriksen nebo Arnold Vosloo a určitě si pamatuješ na několik památných scén. Například když Van Damme udeří pěstí do tváře chřestýše nebo v závěru hodí granát do slipů hlavnímu padouchovi. Herec měl v tomto snímku navíc netradiční účes, v našich končinách přezdívaný „vpředu byznys, vzadu párty“.
V roce 1994 se na filmovém place během natáčení filmu Street Fighter: Poslední boj setkal se známou zpěvačkou Kylie Minogue. Roky se spekulovalo o tom, jestli mezi sebou tito dva něco měli, přičemž Van Damma se na to soustavně ptali tolikrát, až podle portálu Looperjednou rozzlobeně odešel přímo během rozhovoru.
V roce 2014 však nakonec přece jen přiznal, že spolu měli poměr. „Bylo to krásné milování. Bylo by nenormální nemít s ní románek, je tak krásná a každý den byla přede mnou s tím nádherným a okouzlujícím úsměvem,“ svěřil se herec, který byl v té době ženatý s Darcy LaPier. Ta později přiznala pro Daily Star, že byla tehdy dokonce těhotná.
Právě během natáčení Street Fightera podle režiséra snímku Stevena E. de Souzy Van Damme bojoval s dost vážnou závislostí na kokainu. Údajně šňupal koks v odhadované hodnotě 10 tisíc dolarů týdně, v důsledku čehož se z natáčení filmu stala hotová noční můra a odrazilo se to i na výsledku. Film byl hrozný.
Režisérský debut a další rozvod
Nezlomný Belgičan se z toho nakonec dostal, natočil pár dalších celovečeráků a určitě si pamatuješ i na jeho malou roli v Přátelíchv roce 1996 po boku Courtney Cox a Jennifer Aniston, kde si zahrál sám sebe a s oběma herečkami se v jedné scéně vášnivě líbal. Zároveň šlo o jeho premiéru v televizních seriálech.
Ve stejném roce Van Damme zazářil v dalším skvělém akčním thrilleru Ringo Lama s názvem Maximální riziko, kde si zároveň střihl vášnivou sexuální scénu s Natashou Henstridge. Jejich „rychlovka“ v koupelně rozhodně patří mezi vrcholy filmu.
Van Damme si ve druhé polovině 90. let natolik věřil, že se rozhodl vyzkoušet další profesi. Ve filmu Souboj cti sice ztvárnil hlavní roli, ale zároveň šlo o jeho režisérský debut. Nakonec to nebyl žádný trhák, ale pro nostalgiky je to určitě pořád srdcovka.
Belgický herec si zde navíc zahrál s Rogerem Moorem, kterého si určitě pamatuješ zejména jako Jamese Bonda. Památný byl nepochybně i akční thriller Double Team, kde si Van Damme před kamerou změřil síly s Mickeym Rourkem, přičemž mu pomáhal osobitý basketbalista Dennis Rodman.
Na konec 90. let ovšem Van Damme pravděpodobně nevzpomíná právě v nejlepším. Diagnostikovalimu bipolární poruchu, musel se vyrovnat s dalším rozvodem (bývalá manželka Darcy LaPier ho obvinila z násilného chování) a byl zatčen za jízdu pod vlivem nedovolených látek.
Samé propadáky a návrat mezi elitu
Jak píše Looper, Van Damme byl dohromady ženatý pětkrát. V letech 1980 až 1984 byl ženatý s Marií Rodriguez. Potom se v roce 1985 oženil se Cynthií Derderian, avšak pár se rozvedl už po třech měsících. Jeho třetí manželka bodybuilderka Gladys Portugues se za něj provdala v roce 1987, ale rozešli se v roce 1992. Později se znovu vzali v roce 1999 (po 15 letech Portugues opět podala žádost o rozvod s akční hvězdou, avšak krátce nato se smířili).
V manželství mu to nešlo tak dobře jako na filmovém place. Tam to ale začalo haprovat také, a to už začátkem nového tisíciletí. I když se Van Damme opět pokusil ohromit dvojrolí ve filmu Replikant, ani zdaleka to už nefungovalo tak jako poprvé. V průběhu následujících let Van Damme hrál doslova v příšerných filmech typu Poslání, Teror ve vlaku nebo Elita armády.
Velkým návratem do první ligy, který konečně pochválili i filmoví kritici, byl až sebereflexivní snímek JCVD, kde ztvárnil sám sebe. Natočil ho francouzský režisér alžírského původu Mabrouk El Mechri. Film koloval po několika mezinárodních filmových festivalech, například v Torontu či Rotterdamu.
Příchod na Slovensko a návrat ke kořenům
Jak píše Idnes.cz, belgická hvězda akčních filmů zavítala v roce 2012 i na Slovensko. Přijela na slavnostní otevření Nestville Parku — expozice tradičních řemesel a lihovarnictví v obci Hnízdně na severním Spiši. Herec pokřtil místní whisky a přilákal na východ Slovenska celých deset tisíc fanoušků, přičemž nechyběli ani malí karatisté, kteří se s ním s radostí vyfotili.
Ve stejném roce Van Damme zářil opět v kinech, ale tentokrát už nešlo o žádný propadák s hloupým dějem a plochými postavami, ale o prvotřídní špičkovou jízdu. Dostal totiž možnost zahrát si hlavního padoucha ve filmu Expendables 2 po boku svých slavnějších kolegů. Snímek byl plný zvučných jmen jako Sylvester Stallone, Jason Statham, Liam Hemsworth, Dolph Lundgren, Jet Li, Randy Couture, Arnold Schwarzenegger nebo Bruce Willis.
Van Damme se po letech konečně setkal na filmovém place i s dlouholetým přítelem Chuckem Norrisem. Zápornou postavou se jakoby vrátil ke kořenům a k debutovému celovečernímu filmu Karate Tiger. V závěrečné, rozhodně zdařilé a památné bitvě se Stallonem předvedl, že ještě nezapomněl kopy z otočky. Dokonce, jak řekl pro Yahoo Entertainment, právě jeho zásluhou šlo o klasický souboj ve stylu jeden na jednoho, protože „Slyovi“ a kaskadérům poradil, jak ji natočit co nejlépe.
Stallone pozval Van Damma do hvězdného hereckého ansámblu již před natáčením prvního dílu Expendables (2010), který napsal i zrežíroval. Podle Screenrantuvšak Belgičan odmítl, protože mu herec Ramba a Rockyho neuměl pořádně říci, jaký bude příběh, sliboval mu jen spoustu peněz. Van Damme chtěl údajně v té době hrát propracovanější, hlubší, charakterové role a to, co ho proto zajímalo nejvíc, byla jeho postava ve filmu, o které se prý nic nedozvěděl.
Později ale tvrzení belgického herce popřel samotný Stallone. Řekl, že důvod Van Dammova odmítnutí byl jiný. „Chtěl jsem od Jean-Clauda, aby byl ve filmu jeho soupeřem Jet Li. On s ním ale nechtěl prohrát. Nemyslel si, že je to dobrý nápad,“ prozradil Sylvester Stallone v rozhovoru pro THR v roce 2019.
Nejvyzrálejší výkon v kariéře a roznožka na kamionech
Expendables 2 nebyl poslední dobrý film, ve kterém se Van Damme objevil. V roce 2016 propůjčil svůj hlas jedné z postav v oblíbené animované pohádce Kung Fu Panda 3 a o dva roky později se představil v jedné ze svých nejlepších rolí ve francouzském filmu Lukas. Nešlo o žádný akční thriller plný diletantských scenáristických zvratů a přehnaně mačovskou, testosteronem nabitou pohádku pro dospělé.
Naopak, tento film režiséra Juliena Leclercqa byl autentickým, temným a pořádně surovým dramatem, ze kterého místy skutečně mrazilo. Van Damme zde ukázal snad nejvyzrálejší a nejuvěřitelnější výkon v kariéře, ohromil i skeptiky, kteří roky dokola opakovali, že neumí hrát.
Stejně příjemným překvapením byla i šestidílná minisérie Jean-Claude Van Johnson, kterou najdeš na Prime Video, nebo nedávná komedie The Last Mercenary z produkce Netflixu, do které Belgičan vštípil nemalou dávku nadhledu.
Nadhled a to, že si umí udělat legraci sám ze sebe, ukázal také v zábavné reklamě na Volvo, kde dělá pověstnou roznožku na dvou jedoucích kamionech. V podobné reklamě se představil i Van Dammův kolega Chuck Norris, který ovšem dělá roznožku na letadlech, přičemž na něm stojí několik parašutistů.
Van Dammův příběh trochu připomíná ty, které mnohokrát ztvárnil. Ztělesňuje postavu, kterou sice vícekrát srazili k zemi, ale vždy se dokázala otřepat a ukázat svou sílu, přičemž ji každý pád posílil. Belgickému herci i díky tomu postavili sochu v Bruselu, Mnichověa také v Ázerbájdžánu.