Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Tereza Šnajdrová
8. dubna 2022 7:00
Čas čtení 10:48

Jaký by měl být příští prezident ČR a proč je Zelenskyj tak oblíbený? Odpovídá marketingový odborník Adam Ludvík (Rozhovor)

Kategorie:
Rozhovory
Uložit Uložené
Jaký by měl být příští prezident ČR a proč je Zelenskyj tak oblíbený? Odpovídá marketingový odborník Adam Ludvík (Rozhovor)
Zdroj: se souhlasem Adama Ludvíka

S marketingovým odborníkem Adamem Ludvíkem o válce na Ukrajině, prezidentovi Volodymyrovi Zelenském a jeho vystupování, o tom, zda má Rusko šanci stát se demokratickou zemí, ale také o tom, jakého prezidenta potřebuje Česká republika.

Je tomu více než měsíc, co na Ukrajinu vtrhla ruská vojska a začala válka. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se zčistajasna ocitl v situaci, kterou si v 21. století jen tak někdo nedovedl ani představit a během pár okamžiků se proměnil v lídra, který promlouvá k celému světu. A ten ho poslouchá, v mezích možností.

S marketingovým odborníkem Adamem Ludvíkem jsme si povídali o tom, proč Zelenskému fandí takřka celý svět, zda mu někdo pomáhá s jeho proslovy, na kolik se jedná o „divadlo“, ale také o tom, jestli má Rusko šanci stát se demokratickou zemí. A protože Adam Ludvík působí v organizaci Milion chvilek pro demokracii, řeč přišla i na to, jak by měl vypadat náš budoucí prezident a co je cílem kampaně Potřebujeme prezidenta

3. dubna 2022 7:00 Čas čtení 6:26 Domů mi stále chodí povolávací rozkazy do války. Právně jsem totiž stále muž, říká transgender Ukrajinka Iliya (Rozhovor) Domů mi stále chodí povolávací rozkazy do války. Právně jsem totiž stále muž, říká transgender Ukrajinka Iliya (Rozhovor)

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj si takřka okamžitě získal přízeň většiny lidí a fandí mu celý svět. Čím to je?

Je tam více rovin a jednou z nich je to, že máme strach. Válka se reálně odehrává 300 kilometrů od nás, chrastí se tu jadernými zbraněmi, takže máme tendenci hledat nějaké lídra, někoho silného, odvážného a přesně takto nyní Volodymyr Zelenskyj působí. Zkrátka ho potřebujeme, protože když to řeknu hodně dramaticky, tak on je ten, kdo drží demokratický svět na svých bedrech.

Druhá rovina je, že v této roli dobře působí. Je bývalý herec, ví, jak se chovat v těchto situacích, hraje „životní roli“ a hraje ji báječně. Z toho, jak je oblečený, jak se u projevů tváří, lze vidět, že tu roli, a tím nemyslím, že by ji fejkoval, musí trochu hrát. Aby nebylo vidět, že třeba v nějakých chvílích má strach, přestože je to přirozené, lidské. Zelenskyj prostě nasadil roli krizového prezidenta, vplul do toho a zatím mu to jde. Lidem ukazuje, že není čas vázat kravaty, ale je čas jít do boje. 

Co třeba možná lehce přehrává, ale nechci mu sahat do svědomí a ani si nemyslím, že je to nutně špatně, jsou například požadavky na evropské lídry. Schválně je třeba trochu přestřelí

Zmiňuješ, že Zelenskyj musí trochu hrát, ale někteří celé jeho vystupování označují za „divadlo“. Z jaké části si myslíš, že ukrajinský prezident pouze hraje a co už myslí upřímně?

Těžko odpovědět, ale když jsem například poslouchal jeho rozhovor pro Českou televizi, tak bylo vidět, že těm tématům samozřejmě rozumí. Zelenskyj je navíc ten typ člověka, kterého na nějaké téma zapnete a on mluví, rozvíjí myšlenky. To podle mě nehraje vůbec. Co třeba možná lehce přehrává, ale nechci mu sahat do svědomí a ani si nemyslím, že je to nutně špatně, jsou například požadavky na evropské lídry. Schválně je třeba trochu přestřelí, co se emocí týče i možná co se míry požadavků týče, aby lídři splnili alespoň něco, aby alespoň v něčem vyhověli. 

Adam Ludvík
Zdroj: se souhlasem Adama Ludvíka

Není to možná trochu kontraproduktivní? Je Volodymyr Zelenskyj v pozici, kdy si může dovolit kárat ostatní země?

Myslím, že v té pozici je. Může si dovolit určovat podmínky, protože teď se mu hrozně špatně říká ne. Kdo by minimálně ve dvou prvních týdnech války řekl Zelenskému ne, tak se do něj lidé pustí. Zelenského totiž všichni milovali, všichni ho potřebujeme a těžko mu nějaký evropský státník bude říkat: „No tak na tohle já kašlu, to dělat nebudu.

24. května 2024 8:00 Čas čtení 4:36 Už dávno to není magické místo. Rusové na Bali ve velkém skupují nemovitosti a celé pláže, založili si tu Novou Moskvu Už dávno to není magické místo. Rusové na Bali ve velkém skupují nemovitosti a celé pláže, založili si tu Novou Moskvu

Jasně, našly se nějaké konkrétní případy, kdy například požadoval úplné uzavření vzdušného prostoru, o čemž se řeklo, že se to dělat nebude, ale zároveň si myslím, že to mohl být jeden z těch příkladů, kdy to schválně trochu přestřelil, aby evropští státníci udělali alespoň něco. A neudělali toho málo. Tímto způsobem si toho vyvzdoroval poměrně dost. 

Populární je i to, a vidíme to třeba na cestě Petra Fialy (ODS) a dalších státníků do Kyjivu, být se Zelenským za dobře, mít s ním společnou fotku. To je krok, pomocí kterého náš předseda vlády stoupl v našich očích, v očích občanů a získali jsme k němu nějaký další respekt, neboť to byl odvážný krok a symbol, na které straně stojíme.

Naše vláda vychází Zelenskému vstříc v mnoha směrech. Hypoteticky, myslíš si, že by to takto bylo i za minulé vlády Andreje Babiše (ANO)?

Vyzkoušej předplatné REFRESHER+
a čti vše bez omezení
Přidej se k předplatitelům
nebo Odemkni článek přes SMS
Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 113098 a dočti tento článek.
Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
Dočti článek do konce za SMS v hodnotě 89 Kč. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Čti články bez omezení celý měsíc – předplatné jen za 36 Kč navíc v porovnaní s jedním článkem. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Čti bez omezení celý měsíc. Stačí poslat SMS (za 125 Kč). Jak to funguje?
POSLAT SMS

Co se dozvíš po odemknutí?

  • Kolik stojí akce typu „Evropa stojí za Ukrajinou“, která proběhla na Václavské náměstí
  • Zda je podle Adama Ludvíka něco, co by se mohl náš prezident od toho ukrajinské přiučit
  • Jak by podle Milionu chvilek měl vypadat příští prezident ČR
  • Zda má podle Adama Ludvíka Rusko šanci stát se demokratickou zemí
Domů
Sdílet
Diskuse