Co se v nové sérii podařilo a co naopak tvůrci úplně pokazili?
Seriál The Umbrella Academy měl dvouletou pauzu způsobenou hlavně pandemií, která ztížila natočení nových částí. Dopad pandemie je cítit i na příběhu, který se téměř výlučně odehrává jen ve dvou lokacích – v hotelu Obsidian a domě týmu The Sparrow Academy.
Kvůli pandemii se střídají jen dvě lokace
Tvůrci nemohli cestovat po světě a využívat velké množství prostor jako v předchozích sériích, takže třetí série působí trochu „stísněně“ a zmíněné dvě lokace se rychle okoukávají.
Děj začíná přesně tam, kde skončila předchozí série. The Umbrella Academy znovu zachránila svět, ale způsobila tím časový paradox. Ocitla se v přítomnosti, ale ta brzy zmizí, protože všechno pohlcuje černá díra. To však není jediný problém, kterému čelí.
Jejich adoptivní otec Sir Reginald Hargreeves si v této časové ose neadoptoval je, ale úplně jiné výjimečné děti. Nazval je The Sparrow Academy a jsou schopnější a sehranější než The Umbrella Academy.
Nevyužitý tým The Sparrow Academy
Jedním z jejich členů je i Ben, který byl v minulé časové ose členem týmu The Umbrella Academy, ale zemřel ještě jako teenager. Tady žije, akorát se chová jako grázl a nikdo s ním nevychází. Oba týmy mezi sebou bojují o dominanci, což působí poněkud teatrálně. Svět se řítí do záhuby a jejich největší prioritou je měření svých eg.
Bohužel, kromě Bena a Sloane, která si začne s Lutherem, je celý tým The Sparrow Academy zbytečný. Jejich jediným úkolem je znepříjemňovat život původnímu týmu a tvářit se přitom drsně. Tvůrci se nesnažili rozvinout jejich schopnosti a ani jejich charaktery, takže jsou zcela ploší, a jejich osud je ti tedy víceméně ukradený.
Je to zklamání. Tým The Umbrella Academy je totiž velmi komplexní a každý jeho člen je něčím specifický. Tvůrci ale nedokázali podobným stylem vylíčit The Sparrow Academy v průběhu celé série ani z desetiny tak dobře.
Dalším zklamáním jsou nedotažené dějové linie jako například robotí matka a její „porucha“. Tak trochu nám unikla pointa mít v této sérii postavu jistého starce s výjimečnými schopnostmi. Ke konci série jednoduše zmizí ze scény, a namísto toho, aby působil jako důležitá postava, je jen nástrojem tvůrců na to, jak rozhádat Allison a Viktora.
Tranzice Vanyi na Viktora
Viktor prošel ve třetí sérii tranzicí, kterou prošel i jeho herec Elliot Page. Tvůrci to zpracovali citlivě, ale doufali jsme, že divákům lépe vysvětlí, proč se z Vanyi stal Viktor, a půjdou více do hloubky. Takto máme dojem, že se to stalo jen proto, že to vyžadoval herec Elliot Page.
Množství konfliktů mezi postavami se minimálně v prvních částech dalo vyřešit obyčejnou konverzací. Scénáristé ale nedokázali přijít s inteligentnějším způsobem, jak mezi nimi vytvořit napětí a posunout příběh tím směrem, kterým se měl pohnout. Občas jsme tedy hleděli na obrazovku a nechápali, proč se dějí věci, které se dějí.
Tato recenze zatím zní dost negativně, ale opak je pravdou. Třetí série totiž oplývá i spoustou úžasných aspektů. V první řadě je to samotný tým The Umbrella Academy. Mezi členy panuje nakažlivá a úžasná chemie a užívali jsme si každou scénu, ve které byli pohromadě. Mají skvělé dialogy, dějí se kolem nich zajímavé příběhové věci a na hercích je vidět, že své postavy milují a užívají si jejich ztvárnění.
Tým The Umbrella Academy je stále plný úžasných postav a herců
Nejradši máme již tradičně Diega a Five, kteří opět dokazují, že mají charismatu na rozdávání. Problém jsme měli jen s Allison, která se chová až příliš sobecky a ve třetí sérii udělá kvůli úmrtí blízkých neodpustitelné věci, jako například pokus o znásilnění (tak „temnou“ scénu jsme v tomto seriálu skutečně nečekali). Kromě ní jsme se ale dokázali ztotožnit se všemi ostatními postavami, a to včetně Klause, který měl konečně úžasnou dějovou linii.
Vrcholem třetí série byla osmá epizoda, která se zaměřila výhradně na postavy a téměř nijak nerozšiřovala hlavní příběh. Jsme rádi, že se tvůrci nebojí plně věnovat charakterům postav a rozvíjet jejich vztahy. Právě to je nejsilnějším aspektem tohoto seriálu a v této epizodě je to nesmírně cítit.
Třetí sérii bychom mohli vyčítat i některé nepovedené počítačové triky, ale i to připíšeme na vrub pandemii, která zhoršila kvalitu vizuálních efektů v celém Hollywoodu. Na druhé straně tě potěší akční scény, jež příjemně utečou (stejně jako brilantní taneční číslo z první části).
Třetí série nás zatím bavila asi nejvíc, a to i přes její očividné scenáristické chyby. Tyto postavy jsou prostě úžasné a interakce mezi nimi jsou vyšperkovány do dokonalosti. Líbí se nám, že se tvůrci snaží s postavami dělat něco nového a stavět je do nečekaných situací, i díky tomu si seriál stále užíváme.
I proto mu udělujeme sedm a půl bodu z deseti. Výsledné skóre odráží několik problémů, které s touto sérií máme, ale řekli bychom, že nás bavila ze všech tří nejvíce, takže jí určitě dej šanci.