Společnost Marks & Spencer již tento týden odstraní datum minimální trvanlivosti z více než 300 druhů ovoce a zeleniny.
Maloobchodní řetězec ve svých prodejnách ve Velké Británii vyškrtne data spotřeby čerstvých produktů a vyzve zákazníky, aby se sami rozhodli, kdy se již potraviny nedají jíst, uvádí server Independent. Společnost tak reaguje na enormní plýtvání jídlem, které se do roku 2030 rozhodla snížit na polovinu. Zda se krok bude týkat i prodejen v České republice, Refresher zjišťuje.
Podle organizace Waste & Resources Action Programme (WRAP) se jen ve Spojeném království vyhodí každý rok více než dva miliony tun potravin, které jsou ještě poživatelné. V domácnostech se nejčastěji vyhazuje právě ovoce a zelenina, zejména jablka a brambory. Tyto položky tvoří až 85 % nabídky produktů společnosti Marks & Spencer.
„Naše týmy a dodavatelé tvrdě pracují na tom, aby dodávali čerstvé, chutné a zodpovědně získané produkty za skvělou cenu, a musíme udělat vše pro to, aby se žádné z nich nevyhodily. Abychom toho dosáhli, musíme být inovativní a ambiciózní – odstraňovat data spotřeby tam, kde je to bezpečné, zkoušet nové způsoby prodeje našich výrobků a povzbuzovat naše zákazníky, aby kreativně nakládali se zbytky a přijali změnu,“ uvedl ředitel potravinářských technologií ve společnosti M&S Andrew Clappen.
Mezi další kroky, které společnost M&S podnikla ke snížení plýtvání potravinami, patří využití neprodaných baget a bochníků k výrobě mraženého česnekového chleba a přerozdělování všech jedlých přebytků.
Plýtvání jídlem má podle environmentálního programu OSN zásadní negativní dopady. Odhaduje se například, že 8 až 10 % celosvětových emisí skleníkových plynů je spojeno s potravinami, které nejsou zkonzumovány.