Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Sdílet článek:Sdílet:
Odkaz byl zkopírovaný.
Raketomet HIMARS, který Ukrajincům poslaly Spojené státy, se ukazuje jako možná dosud nejefektivnější zbraň války na Ukrajině.
„Raketa za raketou na naše špinavé nepřátele vypouští veškerý náš hněv. HIMARS. Dělá vše bez zbytečných slov. HIMARS. Moskvané s municí jsou ve skladech, když udělá své bum. HIMARS,“ vysmívá se ruským okupantům Ukrajinec Taras Borovko v nové skladbě opěvující americké raketomety HIMARS, které mění charakter války.
Když Spojené státy americké na přelomu května a června oznámily, že Ukrajině dodají raketomety HIMARS, laická veřejnost netušila, čeho budou v boji schopny. Američané nejprve Ukrajincům dodali prvních osm raketometů, následně poslali další čtyři a nyní chystají nový balíček podpory, ve kterém HIMARS znovu nebude chybět.
Někteří analytici v červnu označovali HIMARS za „game changer“ války, který způsobí, že Ukrajinci přejdou z obranného boje do protiútoku, ale skutečnost dnes vypadá jinak. „Samotný HIMARS není game changer,“ vysvětluje bezpečnostní analytik Christopher Dougherty.
Díky americkému raketometu však Ukrajinci dokáží to, co bylo dříve nemožné – ničit ruské sklady plné dělostřelecké munice a vojenské techniky nebo velitelská stanoviště ze vzdálenosti desítek kilometrů pomocí nástroje, který Rusové nedokážou snadno zničit.
Nejpřesnější raketomet, jaký zatím válka na Ukrajině zažila
Přidej se do klubu REFRESHER+
Co se dozvíš po odemčení?
Proč je HIMARS nejpřesnější raketomet, jaký válka na Ukrajině zažila.
Jak to, že Rusové nedokážou na útoky HIMARSu reagovat protiútokem.
Jakou munici žádají od USA Ukrajinci, aby mohli útočit až na ruské území.
Proč se USA bojí, že by munice s 300km dostřelem zatáhla NATO do války.
Jak Ukrajinci trefili raketometem HIMARS důležitý most u Chersonu.
Kdo z ukrajinské armády volá po zničení mostu z Krymu do Ruska.
Jak ruský ministr Šojgu nařídil okamžité zničení všech systémů HIMARS.
Začátkem června se na sociálních sítích objevily první zmínky o dodávce raketometů HIMARS na Ukrajinu, ale dnes na Ukrajině nikdo nemluví o ničem jiném.
Raketomet s označením M142 HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System) momentálně vyrábí zbrojařská společnost Lockheed Martin a rakety navádí GPS systém, díky kterému jde o zatím nejpřesnější raketomet, jaký se na bojišti na Ukrajině objevil, informuje The Guardian.
HIMARS vystřeluje rakety ráže 227 mm, které jsou uloženy v modulech obsahujících šest raket. Tyto rakety, které USA dodaly Ukrajině, dokáže vystřelit s výjimečnou přesností až do vzdálenosti 80 kilometrů. Trénovaná posádka raketometu dokáže po vystřelení raket vyměnit munici během několika minut, aniž by výměna vyžadovala pomoc dodatečné těžké vojenské techniky.
Hmotnost 12 tun a maximální rychlost až 85 kilometrů z něj podle BBCčiní efektivní a mobilní zbraň, která je schopna po vystřelení raket okamžitě odjet z místa a vyhnout se zpětné dělostřelecké palbě nepřítele.
Rusové na HIMARS nedokáží reagovat protiútokem
Ukrajina má momentálně k dispozici 12 raketometů HIMARS, které USA doručily Kyjevu v průběhu června a července. Společně s odpalovacími vozidly nešetřili Američané ani na munici, protože podle bezpečnostních analytiků aktuálně Ukrajinci disponují stovkami raket, které v raketometech mohou používat.
Díky pokročilé technice, kterou HIMARS disponuje, dokáží Ukrajinci pomocí GPS navádění zasahovat ruské cíle rychle, precizně a bez zbytečných vedlejších škod, píše The Telegraph.
Rakety z HIMARSu dokáží letět dostatečně nízko na to, aby si s nimi často neuměly poradit ruské protiraketové systémy, a vzhledem k jejich vysoké maximální rychlosti a obratnosti nemají Rusové po útoku dostatek času zareagovat přesně mířeným protiútokem.
Ukrajinci od začátku žádali Američany, aby jim rovnou dodali speciální rakety s názvem ATACMS, které mají oproti standardním raketám ráže 227 mm výhodu v dosahu. Rakety ATACMS dokáže HIMARS vystřelit do vzdálenosti až 300 kilometrů, což by znamenalo, že by Ukrajinci dokázali efektivně zasahovat cíle přímo na území Ruska.
Spojené státy zatím tuto munici Ukrajině odmítly dodat, protože se obávají, že útok na ruském území by mohl vyprovokovat Moskvu a zatáhnout do války USA i NATO. „Ukrajině nepošleme raketové systémy, které mohou útočit v Rusku,“ prohlásil prezident Joe Biden před pár týdny, kdy Američané ohlásili první dodávku systémů HIMARS.
Není to game changer, HIMARS jen vyrovnává stav války
„HIMARS mění charakter boje na Ukrajině. Umožňuje Ukrajincům zasahovat Rusy na větší vzdálenost a v oblastech, na které dříve neměli dosah, protože je bránily ruské protiletecké systémy,“vysvětlujena Twitteru australský generál v důchodu a vojenský analytik Mick Ryan v rozsáhlém zamyšlení nad použitím raketometů ve válce.
„HIMARS je díky svému dostřelu a přesnosti zbraní, která je navržena k tomu, aby útočila na cíle hluboko na nepřátelském území. Využívá se k ničení kritických komunikačních uzlů, velitelských stanovišť, letišť a důležitých logistických zařízení,“objasňujeanalytik, jak Ukrajinci používají HIMARS proti Rusům.
Tato slova potvrzují zprávy, které poslední týdny přicházejí z fronty. V polovině července mluvčí ukrajinského ministerstva obrany Oleksandr Motuzianyk informoval, že raketové útoky provedené zejména pomocí raketometu HIMARS již zničily více než 30 ruských vojenských center a „výrazně snížily útočný potenciál Ruska“, informuje Al Jazeera.
Podle Motuzianyka se ukrajinským silám podařilo zničit logistická centra několika raketovými systémy. Vedle raketometu HIMARS dostali Ukrajinci již dříve od svých západních spojenců houfnice M777, které mají oproti HIMARSu pouze poloviční dostřel, stejně jako houfnice Caesar z Francie s municí s dostřelem kolem 40 kilometrů.
Trefit most na Krym si zatím Ukrajinci netroufli
Z fotografií a videí na sociálních sítích vyplývá, že Ukrajinci neničí pouze náhodná místa na Ruskem okupovaném území, ale opravdu se soustřeďují na strategicky významné cíle.
V uplynulých dnech Ukrajinci informovali o několika útocích raketometem HIMARS, které zničily ruská logistická centra či sklady munice. Minulý týden rakety trefilydva sklady munice ve městě Nova Kachovka v okupované Chersonské oblasti na jihu Ukrajiny,
Ukrajinský bezpečnostní analytik Serhij Kuzan z Ukrajinského centra pro bezpečnost a spolupráci v Kyjevě uvedl, že tyto útoky nutí Rusy chovat se „opatrněji“. „Umožňuje nám to zúčastnit se dělostřeleckého duelu a díky raketám delšího doletu jsme zničili už 20 skladů ruské munice,“ prohlásil Kuzan.
Začátkem července se dokonce ukrajinský generál Dmytro Marčenko nechal slyšet, že nejideálnějším scénářem vývoje války by bylo, kdyby Ukrajina raketovým útokem zničila Krymský most přes Kerčský průliv, který spojuje okupovaný ukrajinský poloostrov Krym s územím Ruské federace. Kreml ale řekl, že takový útok by znamenal totální válku.
Ukrajinci zasáhli raketometem významný most v Chersonu
„Znovu útočí na ruské slabé stránky – železniční logistická centra, příliš viditelné generály přímo na bojišti a příliš velké ruské spoléhání na nahromaděné dělostřelectvo,“vysvětlujeaustralský generál ve výslužbě Mick Ryan.
Ten upozorňuje zejména na to, že Rusové dosud ve velkém budovali své sklady munice a vojenské techniky blízko u železnic, aby se nemuseli spoléhat na dodatečný transport nákladními auty. Železnice se často nacházejí poblíž frontové linie, což nyní Ukrajincům usnadňuje raketové útoky.
„Množství ruských zásobovacích skladů se nachází blízko železnic, které jsou zároveň blízko měst. Větší přesnost HIMARSu umožňuje Ukrajincům minimalizovat kolaterální škody,“konstatujeRyan.
Naposledy dokonce Ukrajinci trefili raketami z HIMARSu strategicky důležitý Antonivský most, který spojuje Ruskem okupované město Cherson na jihu Ukrajiny s levým břehem řeky Dněpr. Rusové přes most zásobují své jednotky v oblasti Chersonu i Mykolajivu.
Ruské ministerstvo obrany potvrdilo, že most zasáhly rakety vystřelené z raketometu HIMARS, napsal na Twitter poradce ukrajinského ministra vnitra Anton Heraščenko.
„Teď v sobě má velké díry po raketových útocích a stále může být používán, ale... mohou se stát věci,“ konstatoval poradce a naznačil, že Ukrajinci jsou schopni zničit celý most.
Ruský ministr rozkázal, ať vojáci zničí ukrajinské raketomety
Není pochyb o tom, že raketomety HIMARS nadělaly vrásky v čele ruským velitelům. Tento předpoklad potvrzují nejnovější slova ruského ministra obrany, který svým ozbrojeným silám nařídil, aby se na Ukrajině soustředily zejména na zničení ukrajinských raketových a dělostřeleckých systémů.
Ministr obrany Sergej Šojgu dal svým vojákům tento rozkaz, když stál v čele inspekce ruské východní vojenské skupiny.
O rozkazu soustředit se na raketové a dělostřelecké systémy informovalo přímo ruské ministerstvo obrany, což naznačuje, že Rusové museli v posledních týdnech přistoupit k operativní pauze v Donbasu i z důvodu, že se Ukrajincům podařilo přesně mířenými útoky ochromit jejich zásobovací schopnosti.
Tyto předpoklady potvrzují zprávy Institutu pro výzkum války (ISW), který 17. července informoval, že ukrajinská destrukce ruských skladů munice pravděpodobně přispěla k tomu, že se v Donbasu zredukovalo množství ruských útoků na ukrajinské pozice mezi 10. až 15. červencem.
Humorně však vyznívá, že Rusové opakovaně tvrdí, jak se jim podařilo ukrajinské raketomety HIMARS zničit. Zprávy o zničení raketometů se v ruských státních médiích objevily už tolikrát, že by už Ukrajinci prakticky nemohli mít ani jeden funkční odpalovací systém.
New song about HIMARS from Taras Borovko (author of Bayraktar hit).
I think the word HIMARS is music to every Ukrainian's ear today.
— Anton Gerashchenko (@Gerashchenko_en) July 18, 2022
Na Američany zapůsobilo, jak Ukrajinci používají HIMARS
Způsob, jakým Ukrajinci využívají raketomety HIMARS, okouzlil představitele Spojených států amerických natolik, že mluvčí americké rady pro národní bezpečnost John Kirby informoval o novém balíčku vojenské pomoci pro Ukrajinu, který by měly USA představit v nejbližších dnech.
Součástí balíku budou nové raketomety HIMARS, ale také stovky kusů munice. Zatím není jasné, zda se Kyjevu podařilo vyvinout na Washington dostatečný tlak, aby Američané zjemnili svůj přístup a Ukrajincům dodali speciální ATACMS rakety, které mají dostřel až 300 kilometrů a mohly by sloužit k útokům na ruském území.
„Naše úřady na všech úrovních jednají se zástupci USA o potřebě dodat nám rakety pro HIMARS s delším dostřelem,“prohlásilpřed pár dny ukrajinský politik Fedir Venislavskij.
Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov v diskusi v Atlantic Council prohlásil, že ukrajinské ozbrojené síly by potřebovaly 50 kusů raketometů HIMARS k tomu, aby kompletně zastavily ruskou ofenzívu, a 100 kusů těchto raketometů k zahájení protiofenzivy.
Nejbližší dny nyní ukáží, zda byla snaha ukrajinských diplomatů a vojenských představitelů úspěšná, nebo budou USA pokračovat v prosazování své dosavadní doktríny.