Raketa údajně dopadla do Suluského moře asi 57 kilometrů východně od pobřeží filipínského ostrova Palawan.
Včera jsme tě informovali o tom, že části čínské vesmírné rakety se nekontrolovatelně řítí k Zemi s tím, že šance, že dopadnou do obydlené části, je malá. Jak TASR informuje na základě zpráv agentur AFP a Reuters, v sobotu raketa nekontrolovatelně dopadla do oblasti u Indického oceánu. Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) ale kritizuje Peking, že nezveřejnil informace o pádu tohoto potenciálně nebezpečného objektu.
Americké vesmírné velitelství uvedlo, že čínská raketa Dlouhý pochod 5B, která minulou neděli vynesla na oběžnou dráhu modul potřebný pro dokončení čínské vesmírné stanice Tchien-kung (Nebeský palác), dopadla do oblasti u Indického oceánu zřejmě v sobotu ve 14:45 SEČ. Velitelství zároveň apelovalo na Čínu, aby zveřejnila technické informace o návratu rakety na Zemi, jako například možnou oblast rozptylu jejích trosek.
Šéf NASA Bill Nelson řekl, že takové informace by měly zveřejňovat všechny země, které mají vlastní vesmírný program. „Je to velmi důležité pro zodpovědné využívání vesmíru a bezpečnost lidí na Zemi,“ konstatoval.
Čínská vesmírná agentura později zveřejnila souřadnice oblasti dopadu tohoto vesmírného plavidla. Raketa podle agentury dopadla do Suluského moře asi 57 kilometrů východně od pobřeží filipínského ostrova Palawan. „Většina zařízení (rakety) byla zničena při opětovném vstupu (do atmosféry),“ informovala čínská vesmírná agentura o raketě.
Malajská vesmírná agentura později zveřejnila video, na kterém jsou zřejmě zachyceny trosky rakety. Zároveň uvedla, že zaznamenala, jak trosky tohoto objektu hoří při opětovném vstupu do atmosféry, protože tento vesmírný odpad přelétával při dopadu i přes malajský vzdušný prostor. Podle Malajsie dopadla raketa do Suluského moře severovýchodně od ostrova Borneo.