Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Tereza Šnajdrová
4. srpna 2022 14:14
Čas čtení 1:23

Každý pátý Čech se stal obětí domácího násilí, uvádí průzkum

Kategorie:
News
Uložit Uložené
Každý pátý Čech se stal obětí domácího násilí, uvádí průzkum
Zdroj: Unsplash/Nadine Shaabana/volně k užití

Iniciativa Pod svícnem si od výzkumné agentury Ipsos nechala vypracovat průzkum, ve kterém zjišťovala, kolik Čechů se setkalo s domácím násilím. Z výsledků pak vyplývá, že domácí násilí na vlastní kůži zažil každý pátý Čech.

Iniciativa Pod svícnem, která bojuje za změnu legislativy v oblasti domácího násilí, se spojila s výzkumnou agenturou Ipsos a nechala si vypracovat alarmující průzkum. Z něj vyplývá, že více než 20 % Čechů minimálně jednou za život zažilo domácí násilí, a to jak fyzické, tak i sexuální, psychické či ekonomické.

10. května 2022 19:00 Čas čtení 6:47 Jak a proč (ne)trestáme sexualizované a domácí násilí: Soudci se musí vzdělávat, lékař nemůže chybovat Jak a proč (ne)trestáme sexualizované a domácí násilí: Soudci se musí vzdělávat, lékař nemůže chybovat
Výzkum týkající se domácího násilí byl realizován od 28. července do 1. srpna a zapojilo se do něj 1 050 respondentů starších 18 let. Domácí násilí v něm bylo definováno jako „veškeré akty fyzického, sexuálního, psychického či ekonomického násilí, k němuž dochází v rodině nebo v domácnosti na dětech či seniorech anebo mezi bývalými či stávajícími manžely či partnery, bez ohledu na to, zda pachatel sdílí nebo sdílel společnou domácnost s obětí“.

Z průzkumu vyplývá, že domácí násilí zažilo na vlastní kůži více než 20 % Čechů. Iniciativa pod svícnem zjišťovala i rozdíly mezi pohlavím obětí a zjistila, že častěji se s domácím násilím setkávají ženy.

„Z celkového počtu více než tisíc respondentů téměř každá třetí (30 %) žena uvedla, že má zkušenost s domácím násilím a totéž uvedl každý devátý muž (téměř 12 %),“ píše iniciativa.
 
„Výsledky výzkumu jsou pro nás alarmující. Téměř každý pátý člověk zažil na vlastní kůži domácí násilí. Dvě třetiny obětí vzešlo z partnerského vztahu a více než 17 % obětí vypovědělo, že zažilo týrání v dětství či dospívání. Už dlouho se mluví o vysoké latenci v souvislosti s oběťmi domácího násilí – tedy že nahlášených případů je jen zlomek. Naše čísla tyto teorie potvrzují,“ komentuje výsledky poslankyně Barbora Urbanová.

4. srpna 2022 11:00 Čas čtení 6:05 „Poslední den mého života byl den před synovým narozením.“ Rodičovství není pro každého aneb když matky litují „Poslední den mého života byl den před synovým narozením.“ Rodičovství není pro každého aneb když matky litují

Výzkum odhalil i to, že se s problémy svěřilo pouze sedm z deseti obětí. Ty se pak nejčastěji obrátily na někoho z rodiny, a naopak nejméně vyhledávaly pomoc na linkách důvěry. Na policii byl domácí násilí nahlásit jen téměř každý pátý člověk. 


„Od začátku vzniku projektu nás odborníci upozorňovali na fakt, že oběti nemají ke svému okolí příliš velkou důvěru. A jak čísla napovídají, odhady se nemýlí. Často, jak jsme se od obětí dozvěděli, také řeší trauma až ex post, tedy v době, kdy už se z patologického vztahu s partnerem či rodičem vymanily,“ dodala spoluzakladatelka iniciativy Michaela Studená.

Domů
Sdílet
Diskuse