Podle zjištění vyšetřovatelů je útočník extremista.
Hadi Matar, jehož policie v souvislosti s útokem na spisovatele Salmana Rushdieho obvinila z pokusu o vraždu druhého stupně, se v sobotu u soudu prohlásil nevinným. Čtyřiadvacetiletý Matar, který pochází z města Fairview v New Jersey, podle zjištění vyšetřovatelů sympatizuje se šíitským (islámským) extremismem a s Íránskými revolučními gardami, které jsou elitní složkou íránských ozbrojených sil.
Tvrdí, že je nevinný
Podle prokurátora případu Jamesona Schmidta šlo o cílený, nevyprovokovaný a předem naplánovaný útok. Podle něj si obviněný všechno dopředu připravil. Vstupenku na přednášku si zakoupil v předstihu, na místo konání události přicestoval den předem a prokázal se falešným dokladem totožnosti.
K atentátu došlo v pátek 12. srpna v kulturním centru ve městě Chautauqua ve státě New York. Během Rushdieho přednášky vyběhl na pódium muž a bodl ho do krku a do trupu. Spisovatel utrpěl těžká zranění, následně byl převezen do nemocnice a podstoupil operační zákrok. Rushdie zřejmě přijde o oko, má přetržené nervy v ruce a poškozená játra. V neděli byl odpojen od umělé plicní ventilace a už je schopen mluvit.
Útok na Rushdieho odsoudilo několik osobností politického a kulturního života – americký prezident Joe Biden, šéf evropské diplomacie Josep Borrell, britský premiér Boris Johnson, spisovatel Stephen King či autorka knižní série o Harrym Potterovi J. K. Rowling.
Rushdie čelí nenávisti a protestům muslimů od roku 1988, kdy vydal svůj čtvrtý román Satanské verše. V roce 1989 na něj íránský duchovní vůdce vydal náboženský dekret – fatvu – pro znevažování islámu prostřednictvím knihy. Podle fatvy má každý muslim povinnost Rushdieho zabít, na jeho hlavu je také vypsána odměna. Roky se Rushdie skrýval, ale už delší dobu otevřeně žil v New Yorku.