Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Ilona Hobzová
15. srpna 2022 13:07
Čas čtení 1:45

Česko v datech: Jen šest procent Čechů řeší své psychické potíže s odborníky. Problémem je i nedostatek péče

Kategorie:
News
Uložit Uložené
Česko v datech: Jen šest procent Čechů řeší své psychické potíže s odborníky. Problémem je i nedostatek péče
Zdroj: Unsplash/Christian Erfurt/volně k užití

Vyplývá to z průzkumu realizovaného pro T-Mobile a neziskovou organizaci Nevypusť duši.

Češi považují duševní zdraví za důležité, ale pokud nastanou problémy, pomoc vyhledá jen 6 % z nich. Příčinou je nedůvěra v psychiatrické i psychologické odborníky. Problémem je i nedostatek péče. Na dětského psychiatra či psychologa se průměrně čeká až 6 měsíců. Vyplývá to z tiskové zprávy projektu Česko v datech.

Češi nevěří odborníkům

Přestože lidé vnímají vlastní duševní zdraví i duševní zdraví svých dětí jako klíčové, psychické problémy se většinou snaží řešit bez odborné podpory. Jen 6 % Čechů zvolí jako první volbu při řešení problémů profesionální pomoc. Na vlastní pěst se s nimi snaží vypořádat 60 % lidí a další třetina se obrací na své přátele.

„V Česku existuje významná mezera mezi potřebou léčby a její skutečnou konzumací. Podle analýzy dat z populační studie není léčeno až 83 % jedinců, kteří splňují kritéria duševní poruchy. Pro představu, žádné psychiatrické nebo psychologické služby nevyužívá 61 % nemocných s poruchami nálady, 69 % s úzkostnými poruchami, 77 % s poruchami vyvolanými návykovými látkami, a dokonce 93 % jedinců zneužívajících nebo závislých na alkoholu,“ vysvětlil Pavel Mohr, náměstek pro léčebnou péči v Národním ústavu duševního zdraví.

Na odbornou pomoc se v Česku čeká dlouho

Pokud jde o duševní zdraví dětí, jen 52 % lidí totiž věří v to, že psychoterapie může přispět k zvládání psychických poruch. Psychofarmaka pak mají příznivý vliv na řešení problémů jen podle 19 % lidí. Naopak nejvíce lidí spatřuje léčivý efekt v kontaktu s kamarády (65 %) a pobytu v přírodě (64 %).

14. května 2024 11:30 Čas čtení 3:34 Jako když vám zemře člen rodiny: Psycholožka radí, jak se vyrovnat se ztrátou domácího mazlíčka. Pomůže čas i smuteční rituál Jako když vám zemře člen rodiny: Psycholožka radí, jak se vyrovnat se ztrátou domácího mazlíčka. Pomůže čas i smuteční rituál

Děti se snaží lidé léčit hlavně „přirozenými metodami“. Mezi ty se počítá například kontakt s kamarády, pobyt v přírodě, sport nebo pravidelný spánek. Podle odborníků se ale spíš jedná o prevenci. Pokud nastane problém, bývají mnohdy nedostatečné a plnohodnotnou léčbu nemohou nahradit.

Příčin, proč se lidé tak málo obracejí na odbornou pomoc, může být více. „Psychické problémy v dnešní době stále podléhají společenskému stigmatu. Mnozí se tak bojí vyhledat pomoc, protože mají pocit, že by museli veřejně přiznat, že se oni nebo jejich děti potýkají s duševními problémy. Dalším důvodem ale může být jednoduše i to, že rodiče často nerozeznávají počáteční příznaky psychických obtíží dětí, a tak je mohou bagatelizovat a myslet si, že častější pobyt v přírodě může vše vyřešit,“ říká Marie Salomonová, ředitelka a spoluzakladatelka Nevypusť duši.

Dalším silně zažitým mýtem je představa, že je v Česku dostatek psychiatrů, psychologů a dalších odborníků pro řešení psychických problémů dětí. Myslí si to 43 % Čechů. Ve skutečnosti se na dětského psychiatra či psychologa čeká čtyři až šest měsíců. Celkově pak v Česku na 10 000 obyvatel připadá 9 psychologů.

Pokud máš psychické potíže či jakékoliv trápení, obrátit se můžeš na odborníky například na Lince důvěry 222 580 697 nebo na Lince první psychické pomoci 116 123.
Domů
Sdílet
Diskuse