Nacistické lodě představují veřejné nebezpečí. Španělský monument historické osvěžení.
Dunaj v Srbsku odkryl potopené německé vojenské lodě s tunami výbušnin. Z rekordně nízké hladiny u města Prahovo se vynořily vraky desítek německých plavidel z období druhé světové války, informuje TASR.
Černomořská flotila nacistického Německa je v roce 1944 záměrně potopila při ústupu před sovětským vojskem. Některé vraky zužují splavný úsek na tomto úseku Dunaje ze 180 na 100 metrů. Více než 20 zdejších vraků je i téměř 80 let od konce války stále zaplněných tunami munice a výbušnin a představuje riziko pro obyvatele i námořníky.
🇷🇸Incredible pictures of the new 'sea graveyard' in Prahovo, Serbia caused by this summer's drought.
— Sam Street (@samstreetwrites) August 20, 2022
The drying of the Danube has brought more than 20 explosive-laden warships into view, which were left behind by Nazi Germany when its occupation forces fled the country. pic.twitter.com/QbdpuUvpC9
Rekordní sucho způsobilo mimořádný pokles hladin řek a vodních nádrží i ve Španělsku. Díky historicky nízké hladině nádrže Valdecañas na řece Tajo se místním obyvatelům naskytl pohled na „španělský Stonehenge“.
Megalitický 7 000 let starý útvar Dolmen de Guadalperal, který je za normálních okolností pod hladinou, tvoří 150 obrovských žulových kamenů. V roce 1926 jej objevil německý archeolog Hugo Obermaier. Během diktatury generála Franca jej v roce 1963 zatopila voda přehrady v rámci projektu na rozvoj venkova.
A Spanish “stonehenge” — officially called the Dolmen of Guadalperal — has reemerged for the fourth time amid the country’s devastating drought, officials said. https://t.co/Bb6MOxn9eDpic.twitter.com/bNDRYfpO05
— ABC News (@ABC) August 18, 2022
Za téměř 60 let se kameny nad hladinu vynořily jen čtyřikrát. Nádrž Valdecañas v současnosti zadržuje pouze čtvrtinu plánovaného objemu vody. Vnitřní komora „španělského Stonehenge“ má průměr 5 metrů a na konci přístupové chodby stojí dvoumetrový kamenný menhir s vytesaným hadem.