Podle premiéra došlo ke jmenování z důvodu vládního závazku rozšířit klíčová zemědělská odvětví země.
James Marape, znovuzvolený premiér tichomořského státu Papua-Nová Guinea, oznámil složení nové vlády. V kabinetu se objevily také úplně nové posty, jedním z nich je funkce ministra kávy. Tato plodina patří v zemi k jedné z nejdůležitějších. Zprávu přinesl server The Guardian.
Ministři pro klíčové vývozní artikly
Kromě ministra kávy jmenoval Marape také šéfa kabinetu pro palmový olej. Vláda tak chce rozšířit klíčová zemědělská odvětví. Ministrem kávy se stane poslanec Joe Kuli. „Oblastí zájmu ministra Kuliho bude káva, káva a zase káva. Chci pít kávu z Goroky, Mt. Hagenu, Lae a dalších částí země. Chci, aby se pěstovalo více kávy a mohli jsme ji vyvážet do lukrativních částí světa,“ řekl staronový premiér.
Produkci kávy v zemi dominují malí farmáři z vesnic, kteří produkují téměř 85 % roční úrody. Podle ministerstva zemědělství a živočišné výroby je káva zdrojem příjmů pro téměř dva miliony lidí, přibližně čtvrtinu populace.
Největší zemědělskou komoditou je však palmový olej, který tvoří 40 % výnosů z exportu země (káva přibližně 27 %). I pro palmový olej byl jmenován nový ministr, Francis Maneke. Kromě jiného bude odpovědný také za výsadbu palmy olejné, ze které se olej získává. „Máme půdu ležící ladem, ministr Maneke bude mít za úkol ji využít ke zvýšení produkce,“ doplnil premiér.
Palmový olej je celosvětově nejpoužívanějším olejem rostlinného původu. Zároveň je ale také jednou ze surovin, která přispívá ke změně klimatu. Nachází se v obrovském množství produktů, včetně potravin, kosmetiky, či dokonce v čisticích prostředcích. Proč je nadměrné používání palmového oleje zkázou přírody, si můžeš přečíst v našem článku.