Tým vědců z Massachusettského technologického institutu vynalezl nové baterie, které by mohly být levnější a dostupnější. Vyrobeny jsou z hliníku a síry.
Tým vědců z Massachusettského technologického institutu (MIT) vynalezl nové baterie, které by mohly být levnější, dostupnější, ale také výkonnější. Vyrobeny jsou ze síry a hliníku a k udržení provozní teploty nepotřebují žádný externí zdroj tepla, informuje MIT. Článek byl publikován v prestižním žurnálu Nature.
Hliníkovo-sírové baterie jsou vyráběny z levných a hojně dostupných materiálů, takže by se mohly stát ideálním záložním úložištěm pro obnovitelné zdroje energie. To vědci oceňují především v dnešní době, kdy se tolik volá po větrných a solárních elektrárnách.
„Chtěli jsem vynalézt něco, co by bylo lepší, mnohem lepší než lithium-iontové baterie pro malé stacionární úložiště a nakonec i pro automobilové použití,“ popsal nové baterie spoluautor studie, profesor Donald Sadoway.
Nové baterie na rozdíl od těch lithium-iontových navíc neobsahují hořlavý elektrolyt a mohly by být ideálním pomocníkem v dopravě. „Nechtěli jsme použít těkavé a hořlavé organické kapaliny, které někdy vedly k nebezpečným požárům v automobilech,“ pokračoval Sadoway. K tomu vědcům dopomohla obyčejná sůl. „Naše použité složky jsou levné a bezpečné. Nemůžou hořet,“ dodal.
Ony baterie vydrží stovky cyklů při mimořádně vysokých rychlostech nabíjení a předpokládané náklady na ně jsou šestinové v porovnání s klasickými bateriemi. K udržení provozní teploty navíc nepotřebují žádný externí zdroj tepla. „Při nabíjení vzniká teplo, které zabraňuje zamrznutí soli. Při vybíjení pak také vzniká teplo,“ zakončil Sadoway s tím, že nové baterie mohou být vhodné i k napájení domácností či malých a středních firem.