Podle průzkumu Material Focus, neziskové recyklační organizace Opinium, se ročně nakoupí asi 168 milionů jednorázových e-cigaret.
Přestože by bylo možné recyklovat miliony jednorázových elektronických cigaret, které zažívají v posledním roce obrovský boom, končí na skládce společně s velmi žádaným lithiem, které je v bateriích těchto cigaret obsaženo.
Podle serverů Bureau, Sky News a Daily Telegraph se ve Spojeném království vyhodí dvě e-cigarety za sekundu. Takové množství lithia nashromážděného za rok by vystačilo na výrobu zhruba 1200 baterií pro elektromobily. Informuje o tom server The Bureau Of Investigative Journalism.
Podle průzkumu Material Focus, neziskové recyklační organizace Opinium, se ročně nakoupí asi 168 milionů jednorázových e-cigaret. Z toho přibližně 60 % tvoří značky Elf Bar, o jejíchž rizicích jsme tě nedávno informovali, a Geek Bar. Většina těchto zařízení obsahuje dobíjecí baterii, ale nemá nabíjecí port. Je zkrátka navržena tak, aby byla zlikvidována, jakmile se baterie vybije. To samozřejmě svádí spotřebitele ke koupi další a další cigarety. Více než polovina lidí, kteří si tyto cigarety zakoupí, je podle výzkumu vyhazuje do koše, každá z nich obsahuje pouze 0,15 g lithia.
„Nemůžeme tyto materiály vyhodit. V případě klimatické nouze je to opravdu šílenství – lithium je jednou z věcí, které budou pohánět zelenou ekonomiku,“ řekl Mark Miodownik, profesor University of London. „Lithium je ve vašem notebooku, ve vašem mobilním telefonu, je v elektromobilech. Je to materiál, na který se absolutně spoléháme, pokud se chceme odklonit od fosilních paliv. Musíme se postarat o každý kousek lithia,“ dodává.
Ve Spojeném království jsou e-cigarety klasifikovány jako odpadní elektrické a elektronické zařízení (WEEE) a vyžadují odbornou recyklaci. Pokud nejsou recyklovány, lithium-iontové baterie mohou při rozdrcení v odpadovém voze nebo v závodě na zpracování odpadu způsobit požár.