Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Středa 10. 8. 2022 svátek má Vavřinec

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Kultura

Elf Bar je trendem, který raketově roste především mezi nejmladšími dospělými. Představuje riziko pro zdraví i životní prostředí

Za jediný rok vzrostlo používání produktů, jako je Elf Bar, mezi 18letými kuřáky z 0,89 % na ohromných 56,7 %.

Tereza Patočková
30. červen 2022, 18:30 Čas čtení: 5:01
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Kultura
0
Tereza Patočková
30. červen 2022, 18:30
Čas čtení: 5:01

Elf Bar je trendem, který raketově roste především mezi nejmladšími dospělými. Představuje riziko pro zdraví i životní prostředí

Za jediný rok vzrostlo používání produktů, jako je Elf Bar, mezi 18letými kuřáky z 0,89 % na ohromných 56,7 %.

Tereza Patočková
30. červen 2022, 18:30
Čas čtení: 5:01
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Odebírat newsletter REFRESHERu
10 nejlepších článků Refresheru, jednou za týden. Pokud tě emaily přestanou bavit, tak je kdykoli zrušíš. Zadáním emailu souhlasíš s podmínkami portálu.

Kouří ji ve škole, na ulici, doma a někteří s ní i usínají. Řeč je o jednorázové elektronické cigaretě Elf Bar, ze které se stal, především na sociálních sítích, absolutní hit. Z TikToku ale pomalu pronikla do všech sfér běžného života, a tak ji mohl zaznamenat už i ten, kdo sociální sítě vůbec nepoužívá. Je skoro nemožné jít po ulici a nepotkat alespoň jednoho člověka, který nemá u pusy malou barevnou tyčinku. Čínský výrobce Elf Bar, který tyto vapery prodává, se díky masivní popularitě stal největším výrobcem jednorázových vaperů na světě a nevypadá to, že by obliba jeho výrobků v brzké době nějak stagnovala. 


Produkt Elf Bar jako takový je barevná elektronická cigareta ve všech možných příchutích. Na rozdíl od klasických vaperů ji uživatelé poté, co ji dokouří, vyhodí. To drasticky snižuje její cenu, a na českém trhu se tak může pohybovat v rozmezí od sto padesáti do dvou set korun. To, že není nutné ji dobíjet ani doplňovat likvid, je jedním z důvodů, proč její obliba roste. Když ji uživatel ztratí, nemusí ho to nijak zvlášť mrzet, prostě si koupí další.

 

Zdroj: REFRESHER/Eliška Kubů

 

Není to ale pouze uživatelskou jednoduchostí, proč si Elf Bar za tak krátkou dobu vybudoval silnou pozici na trhu. Popularita, které dali základ především mladí lidé, je spojena také s marketingem a vizuální stránkou celého produktu. Kiwi Passion Fruit Guava, Mango, Cotton Candy, Bannana Ice – to je jen zlomek příchutí, které si člověk může zakoupit, navíc v lákavém designovém a barevném balení. Všechny příchutě jsou sladké, a v kombinaci s přitažlivou vizuální stránkou tak tvoří perfektní lákadlo na mladého spotřebitele. 


Tady ale přichází problém. I přesto, že si v Česku mohou Elf Bar koupit pouze uživatelé starší 18 let, jejich popularizace na sociálních sítích naprosto zasáhla i mnohem mladší publikum, a pro mladistvé je navíc opatření si vlastního Elf Baru dost jednoduché. 


Dostupnost je právě také faktorem, u kterého se předpokládá, že přispěl k masivnímu vzestupu těchto jednorázových vaperů. Elf Bar jde totiž velice snadno pořídit online například přes eBay nebo Amazon a mladí lidé toho také využívají. Tito prodejci totiž nevyžadují žádné ověření věku ani průkaz totožnosti. Podle šetření online obchodu Vape Club se navíc Elf Bary prodávaly také na 205 neoficiálních účtech na TikToku. S těmito prodejními účty podle zjištění interagovalo okolo půl milionu mladistvých. O tom, jak je Elf Bar nyní populární, svědčí ale i fakt, že hashtag #elfbar má právě na TikToku necelých 700 milionů zhlédnutí. Oblibu mezi mladými ale potvrzují i alarmující data. 

 

Tento obsah je dostupný pro každého

Abys článek mohl dočíst, stačí se přihlásit.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
NAHORU
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu kultura
více článků
Sponzorované články
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Dostávej upozornění na aktuální události, jako je tato. Zapnout upozornění
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Zavřít