Nezávislí experti vyjádřili znepokojení nad tím, že soudní řízení v případech rasové diskriminace jsou příliš zdlouhavá, což podle nich brání obětem v efektivním přístupu ke spravedlnosti.
Na Slovensku navzdory přijetí antidiskriminačního zákona nadále přetrvává rasová diskriminace zejména Romů a osob afrického původu. Uvedl to Výbor OSN pro odstranění rasové diskriminace (CERD) ve své zprávě zveřejněné v úterý, informuje TASR.
Osmnáct nezávislých expertů vyjádřilo také znepokojení nad tím, že soudní řízení v případech rasové diskriminace jsou příliš zdlouhavá, což podle nich brání obětem v efektivním přístupu ke spravedlnosti.
CERD doporučil, aby Slovensko „přijalo vhodná opatření k řešení problému zdlouhavých soudních řízení a podniklo potřebné kroky k zajištění toho, aby všechny oběti rasové diskriminace měly možnost podat adekvátní opravné prostředky“.
Výbor OSN rovněž vyjádřil znepokojení nad neúměrným negativním vlivem na vzdělávání romských dětí během pandemie onemocnění COVID-19 v důsledku zavírání škol. Experti poukázali na skutečnost, že mnoho romských dětí se kvůli nedostatečnému přístupu na internet nemohlo účastnit on-line vzdělávání.
Experti ve své zprávě apelovali na Slovensko, aby přijalo nezbytná opatření k řešení původních příčin diskriminace a segregace romských dětí ve vzdělávacím systému a zintenzivnilo úsilí o zajištění rovných příležitostí pro romské děti v přístupu ke kvalitnímu vzdělávání.