Přestože jde o velký krok pro vědu, pro lidstvo tato planeta nemá praktické využití – je totiž neobyvatelná.
NASA pomocí vesmírného teleskopu Jamese Webba odhalila historicky první snímek cizí planety mimo naši sluneční soustavu, píše NASA. Snímek zachycující exoplanetu HIP 65426 b byl zhotoven čtyřmi různými světelnými filtry.
NASA potvrdila, že nově zachycená planeta je plynný obr. To znamená, že z velké části není složena z hornin či jiných pevných látek. Proto ji nikdy nebude možné obývat.
Přestože pro lidstvo nebude mít prakticky žádné využití, Sasha Hinkley, docent fyziky a astronomie na Univerzitě v Exeteru, je z toho nadšený. „Toto je transformační moment nejen pro Webba, ale také pro astronomii obecně,“ řekl Hinkley. Podle NASA je exoplaneta stará přibližně 15 až 20 milionů let. Známá je již od roku 2017. Její hmotnost je 12násobně větší než hmotnost Jupitera.
Webb has taken its first image of an exoplanet!
— ESA Webb Telescope (@ESA_Webb) September 1, 2022
This image shows the exoplanet HIP 65426 b in different bands of infrared light and demonstrates how #Webb’s powerful instruments can easily capture worlds beyond our solar system. Learn more here: https://t.co/evTXpH9gh0pic.twitter.com/gNBmJyTW9R
Pořízení snímku této planety bylo podle vědců komplikované. Hvězdy jsou totiž mnohem jasnější než exoplanety. Ale díky sofistikované technologii se jim to nakonec povedlo.
Za nalezení planety na fotce lze vděčit výzkumnici Aarynn Carter. „Docílit výsledného obrázku bylo náročné. Bylo to jako hledat vesmírný poklad. Zpočátku jsem viděla jen světlo z hvězdy. Ale pečlivým zpracováním obrazu se mi podařilo toto světlo odstranit a odkrýt planetu.“