Evropská vesmírná agentura (ESA) odhalila nové snímky galaxie M74.
Nové úchvatné snímky, které v pondělí odhalila Evropská vesmírná agentura (ESA) v celé své kráse, odhalují velkolepou galaxii M74 (v angličtině známou také jako Phantom Galaxy). Ta je od Země vzdálená 32 milionů světelných let a nachází se v souhvězdí Ryb, uvádí ESA na svém webu.
Nové snímky byly pořízeny Hubbleovým vesmírným teleskopem a vesmírným teleskopem Jamese Webba – vzájemně se tak doplňují a poskytují komplexní pohled na galaxii. Pozorování je součástí rozsáhlejšího úsilí mezinárodní spolupráce PHANGS o zmapování 19 blízkých galaxií s hvězdnou tvorbou. Astronomům umožní přesně určit oblasti tvorby hvězd v galaxiích, přesně změřit hmotnosti a stáří hvězdokup a získat poznatky o povaze malých zrnek prachu unášených mezihvězdným prostorem.
„Pozorování odhalila obzvláště jasné oblasti tvorby hvězd, známé jako HII oblasti. Hubbleův ostrý zrak v ultrafialovém a viditelném pásmu vlnových délek doplňuje Webbova bezkonkurenční citlivost v infračerveném pásmu vlnových délek, stejně jako pozorování pozemních radioteleskopů,“ uvádí zástupci ESA. Kombinací dat z teleskopů pracujících v celém elektromagnetickém spektru mohou podle nich vědci získat větší přehled o astronomických objektech než pomocí jediné observatoře.
Fakt, že galaxie leží téměř čelem k Zemi, z ní spolu s jejími dobře definovanými spirálními rameny činí oblíbený cíl astronomů studujících původ a strukturu galaktických spirál. M74 je totiž známá jako „spirální galaxie velkého designu“ – její spirální ramena jsou výrazná a dobře ohraničená.
NASA zveřejnila první snímky z Webbova teleskopu s vysokým rozlišením teprve před několika týdny v červenci. I na tyto snímky se můžeš podívat v naší galerii. Dalekohled, který je větší než Hubbleův teleskop, je schopen pozorovat extrémně vzdálené galaxie, což vědcům umožní získat informace o rané tvorbě hvězd, píše CNN. Zatímco Hubbleův teleskop obíhá kolem Země, Webbův obíhá kolem Slunce.