Objev tajemství maminčiny skříně a praktičnost multifunkčního oblečení.
Skříň nacpaná k prasknutí, ale stejně nemáš co na sebe. Řešením tohoto odvěkého problému je podle mnohých fashion bloggerek minimalistický šatník, který šetří přírodu i peníze. Možná se této alternativy bojíš a říkáš si, že tě po nějaké době basic věci omrzí a nezvládneš z nich vymyslet nové looky. Pokud však základy šatníku doplníš o 10 kousků, které najdeš níže, budeš mít vždycky z čeho vytvořit originální outfit. Většinu z nich dokonce objevíš u maminky nebo babičky ve skříni. Přesvědčíme tě, že můžeš vypadat cool i bez toho, že si vyluxuješ účet.
V promyšleném šatníku je vždy co na sebe
Ideální šatník nemusí být drahý, ale v první řadě promyšlený. Měl by obsahovat pouze věci, které efektivně využiješ. V době, kdy konečně začínáme pomalu směřovat k udržitelné módě, se někteří fashion odborníci předhání v tom, kdo z nich je větší minimalista a má ve skříni méně kousků. Podstatou udržitelné módy však není vejít se s počtem kusů ve skříni do limitu, ale nezatěžovat planetu ani svou peněženku častými a nepromyšlenými nákupy. Podstatou je vlastnit nadčasové věci, kterým správnou péčí prodloužíme životnost.
Na tzv. „rethink fashion“ se dlouhodobě soustředí i značka Perwoll Renew. V čele s návrhářkou Vandou Jandou edukuje o tom, jak se chovat k oblečení, abychom ho mohli nosit i několik let. „Zdědila jsem několik věcí po babičce a myslím, že kdyby někdo prošel můj šatník, určitě by si netipnul, že jsou o několik let starší než jiné moje kousky. Tyto mezigenerační věci pro mě mají velkou hodnotu, proto je jen tak bez rozmyslu nehodím do pračky,“ vysvětluje Vanda Janda. Inspirace mezigenerační módou a kombinovatelnost kousků se odráží také v nové kolekci, kterou představila na letošním pražském Fashion Weeku.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Poklady ze skříní babiček
Právě skříně našich maminek či babiček jsou často tím nejlepším nalezištěm módních pokladů. Retro se navíc opakovaně vrací mezi největší trendy. Zkus se poptat, jestli se u vás doma nenajde alespoň jeden z následujících kousků. Ušetříš peníze a dopřeješ starému oblečení nový dech.
1. Lacláče
Nenech se zviklat předsudky, že lacláče působí dětsky nebo asexuálně. Pokud je správně zkombinuješ, vytvoříš s nimi cool outfit. Skvěle vypadají s jednoduchým tričkem, košilí či sportovní podprsenkou. Existuje několik druhů, od laclových šortek až po sukně a kalhoty s laclem. Také střih laclových džínů může být různý – do zvonu, úzké, s dírami, s kapsami. Možností je nekonečně, jen mysli na to, aby seděly k tvojí postavě. Například pokud jsi menší, oblékni k lacláčům tenisky s vyšší platformou, ať tě zbytečně nezkracují.
2. Zvonáče
Zlí jazykové tvrdí, že kalhotám do zvonu už odzvonilo, ale stačí se rozhlédnout v ulicích, abychom viděli, že to není pravda. V sedmdesátkách je měla v šatníku snad každá žena a v současnosti by tomu nemělo být jinak. Zvony dokážou efektivně prodloužit nohy, především v kombinaci s botami na podpatku nebo platformě. Dají se skvěle přizpůsobit jakémukoliv stylu.
3. Trenčkot
Trenčkot je v současnosti považován za podzimní must have. Je to univerzální kousek, se kterým vytvoříš ležérní i elegantní outfit. Na jeho pořízení není třeba vynakládat tisíce. Kvalitní trenčkoty se totiž nosily už desetiletí zpět, takže i tento kousek můžeš najít doma mezi retro poklady. Vzít se dá v podstatě ke všemu, jen zvol délku, která bude lichotit tvé postavě.
4. Áčková sukně
Tzv. áčková sukně dostala svůj název podle rozšířeného tvaru. Svou oblibu si u žen a dívek získala především proto, že sedí většině typů postav a dokáže skvěle zdůraznit pas. Mnozí si pod tím představí nudnou jednobarevnou sukni zkombinovanou v klasickém business stylu. Ale áčkové sukně mají nesčetné množství délek i vzorů, stačí jen najít takové, které ti budou vyhovovat. U mamky ve skříni máš šanci najít retro kostkovanou verzi, kterou sladíš do back to school outfitu i na rockový koncert.
5. Malé černé v retro stylu
To, že jsou malé černé základem každého dámského šatníku, se dočteš úplně všude. Důležitost elegantních, a přitom univerzálních šatů se dá jen těžko zpochybnit. Co ale místo klasiky sáhnout po něčem trochu více retro? Detaily jako nabírané rukávy a rozšířený střih dodají šatům na zajímavosti, takže vynikneš i v této klasice. Malé černé oblečeš do divadla i na párty – stačí změnit styling.
6. Výrazné sako
Devadesátky byly dobou diskoték a divokých outfitů. Nejen na parketech to zářilo barvami a všude kolem se blýskaly flitry. V každém minimalistickém šatníku by nemělo chybět něco crazy na oživení a sako je k těmto účelům jako dělané. Podívej se, jestli se výrazné jednobarevné či vzorované sako neskrývá v maminčině skříni. K takovému kousku už nemusíš nic vymýšlet – stačí džíny, tílko a bílé tenisky, aby tě nikdo nepřehlédl.
Multifukční kousky
Samozřejmě ne všechny kousky se dají zdědit. Spoustu peněz však můžeš ušetřit už jen tím, že budeš nad nákupem oblečení přemýšlet. Místo plných tašek si totiž často stačí z obchodu odnést jednu věc. Například není nutné kupovat pět různých druhů šatů, ale vyplatí se pořídit větší šátek. Každému ekonomicky smýšlejícímu fashionistovi by neměly ve skříni chybět následující věci.
7. Šátek nebo pléd
Ačkoliv je považovaný za zbytný doplněk, se šátkem dokážeš vykouzlit spoustu zajímavých looků. Nejenže se dá různě nastylovat na krk, můžeš si s ním také svázat vlasy nebo ho použít jako pásek. Pokud máš šátek dostatečně velký, přelož ho tak, aby z něj vznikl trojúhelník, protější strany si zavaž na hrudníku a dolní cíp nech volně viset k pupíku – a máš originální crop top. Stejně tak si ho můžeš ovázat kolem pasu a využít jako doplněk pro plážový outfit. Další nápady a návody, jak šátek zavázat a vykouzlit z něj třeba šaty, najdeš ve videu.
8. Basic tílko
Jednobarevná tílka nemohou chybět v žádné skříni. Obvykle si je oblékáme prostě tak, jak je návrháři připravili – přetáhneme je přes hlavu a navlečeme si ramínka. Stačí však malá úprava a tento jeden kousek ti poslouží do několika outfitů. Z obyčejného tílka se špagetovými ramínky můžeš vytvořit cool crop top a dát outfitu odvážnější nádech. Ramínka lze různě přehazovat, což vytvoří zajímavější look. Elastické tílko se dá dokonce využít jako sukně, pouze ho přetáhni přes boky a schovej ramínka pod volnější tričko.
9. Bílá košile
Výhodou košile je, že s ní vytvoříš outfit do kanceláře i uvolněný look na piknik v parku. Záleží na tom, jestli ji zkombinuješ se sukní či business kalhotami a jak ji nastyluješ. Uvázaná a rozepnutá košile působí volnočasově, a když ji zapneš ke krku a zastrkáš, můžeš s tou samou košilí vyrazit třeba na zkoušku. Delší košile se dá oživit páskem a nosit jako šaty. Pokud máš strach, že na bílé košili každý pozná, že k obědu byly špagety s boloňskou, můžeš ji vyměnit za černou, béžovou nebo jinou tlumenou barvu.
10. Zavinovací sukně
Tento kousek asi nebude šálek kávy každého, ale než „zavinovačku“ odsoudíš, podívej se, kolik outfitů se s ní dá vytvořit. Nemusíš ji nosit jen tradičně zavázanou na délku ke kotníkům. Párkrát ji přeložíš a je z ní minisukně. Jestli se ti nějaká doma povaluje z poslední dovolené v exotické zemi, zkus si z ní uvázat letní šaty, top nebo halenku.
K vytvoření dokonalého outfitu stačí někdy opravdu málo, třeba jedna zavinovací sukně, boty a kabelka. Zkus se během příštích nákupů zamyslet nad tím, jestli místo deseti různých kousků nestačí koupit pouze jeden nebo jestli nenajdeš něco podobného po mamce či babičce. Když se o oblečení budeš dobře starat, vydrží ti i několik let a můžeš si ušetřit peníze třeba na hezkou dovolenou.
„Klíčové je zvolit správný prací prostředek. Perwoll Renew má přípravky na různě barevné prádlo, které zachová původní barvy. Pračka by měla mít na výběr různé kanály uzpůsobené na jednotlivé materiály, rozhodně bychom ji neměli přeplňovat. Po praní je dobré prádlo vyvěsit, osobně ho dávám na široká ramínka se sametovým nebo jiným povlakem,“ shrnuje základy správné péče o materiály Vanda Janda.