Tajfun Nanmadol přinesl nárazy větru v rychlosti až 234 km/h a v některých oblastech může za jeden den spadnout až 400 mm srážek.
V pondělí (19. září) zasáhl Japonsko tropický supertajfun s prudkým deštěm a větrem, který si vyžádal smrt dvou lidí a přes 90 zraněných. Podle BBC musí evakuovat 9 milionů lidí a jde o jeden z nejhorších tajfunů, které kdy země zažila.
Tajfun jménem Nanmadol zasáhl Kjúšú, nejjižnější ze čtyř hlavních japonských ostrovů, a v nejbližších dnech by měl dorazit i na největší ostrov Honšú.
Státní televize NHK uvedla, že jeden muž přišel o život, když jeho auto zaplavila voda, a další zemřel po sesuvu půdy. Voda strhává střechy i billboardy, řeky se vylévají z břehů.
It’s incredible how something that seems so beautiful from space can be so terrible on Earth…Praying for the safety of those in the path of Typhoon Nanmadol. pic.twitter.com/4xambFgtj6
— Bob “Farmer” Hines (@Astro_FarmerBob) September 17, 2022
Climate change is real and its happening. Flooding of the Miyagawa River in Yufuin City, Yufu City, Oita Prefecture caused by a typhoon. Kyushu. Japan
— Emaan Danish Khan (@EmaanzT) September 18, 2022
#storm#stormhour#hurricane#typhoon#Japan#TyphoonNanmadol#Climatecrisis#Japanpic.twitter.com/Kvw4JFWRN8
9 million people forced to evacuate in Japan due to Super Typhoon Nanmadol. 2 people have already died and another 90 have been injured, nearly 350,000 homes were left without electricity.
— Ignorance, the root and stem of all evil (@ivan_8848) September 19, 2022
The country's authorities are preparing for extensive floods and landslides. pic.twitter.com/PjuZi3UhUv
Desetitisíce lidí strávily nedělní večer v nouzových přístřešcích a téměř 350 tisíc domácností je bez proudu. V zasažené oblasti je přerušena doprava i obchod, země se připravuje na rozsáhlé záplavy a sesuvy půdy. Nejezdí vlaky, trajekty a země zrušila stovky letů.
Nanmadol přinesl nárazy větru v rychlosti až 234 km/h a meteorologové předpovídají, že v některých oblastech může za jeden den spadnout až 400 mm srážek.
Vědci na letošní rok předpovídali sezónu velmi aktivních hurikánů ovlivněnou přírodním jevem známým jako La Niña. Vliv může mít podle odborníků i vyšší teplota mořského povrchu v Atlantiku a Karibiku způsobená klimatickými změnami.