Potravinový odpad je zodpovědný za nejméně šest procent všech emisí skleníkových plynů, které se v EU vyprodukují.
V Evropské unii (EU) se vyplýtvá více potravin, než se jich doveze. Podle studie by státy měly omezit plýtvání potravinami do roku 2030 na polovinu, aby byly schopné čelit klimatické krizi a zlepšily potravinovou bezpečnost. Vyplývá to ze studie společnosti Feedback EU.
Cíl: Snížit plýtvání potravinami na polovinu
Podle studie se v Evropské unii každý rok vyhodí asi 153 milionů tun potravin, tedy dvakrát více, než předpokládaly původní odhady. Je to také o patnáct milionů tun více, než Evropská unie dováží. Například množství vyplýtvané pšenice v Evropské unii se rovná zhruba polovině vývozu této komodity z Ukrajiny a čtvrtině vývozu ostatního obilí z EU.
„V době vysokých cen potravin je skandál, že Evropská unie vyhazuje více potravin, než dováží. Unie má nyní příležitost stanovit právně závazné cíle, jak do roku 2030 snížit plýtvání potravinami na polovinu od farem po vidličky konzumentů, aby se vypořádala se změnou klimatu a zlepšila bezpečnost potravin,“ okomentoval výsledky studie ředitel společnosti Feedback EU Frank Mechielsen.
Podle serveru The Guardian by měly evropské úřady v letošním roce předložit návrh na první takové právně vymahatelné cíle, které by vedly ke snížení plýtvání potravinami. „Všechny země EU se zavázaly snížit plýtvání potravinami na polovinu v rámci cílů udržitelného rozvoje Organizace spojených národů. O téměř deset let později se ale mnoho nezměnilo a naše ekonomiky stále vytvářejí neuvěřitelně vysoké množství potravinového odpadu,“ uvedl Piotr Barczak z Evropského úřadu pro životní prostředí (EEB).
Vyhozené potraviny se také výrazně podílí na znečištění ovzduší. Podle závěrů studie je potravinový odpad zodpovědný za nejméně šest procent všech emisí skleníkových plynů, které se v EU vyprodukují.