Vědci odhadli, že je na světě neuvěřitelných 20 kvadrilionů mravenců. Na každého z nás jich tak připadá přibližně 2,5 milionu.
Celé generace přírodovědců přemýšlely nad tím, kolik asi žije na světě mravenců. Systematické a empiricky odvozené odhady ale dosud chyběly. Nyní ovšem vědci přišli s převratným zjištěním – odhadli mravenčí populaci na 20 kvadrilionů jedinců. A to na základě údajů ze 489 studií ze všech kontinentů a hlavních biomů.
„To je více než kombinovaná biomasa volně žijících ptáků a savců a odpovídá 20 % lidské biomasy,“ uvedli autoři studie, která byla publikovaná v odborném časopise Proceedings of the National Academy of Sciences. Mravenčí populace jsou zároveň podle nich na Zemi rozloženy nerovnoměrně – byť se nachází takřka všude.
Populace jsou rozšířeny zejména v tropických lesích, kde mohou tvořit až polovinu veškerého hmyzu. Jediné oblasti, kde se mravenci příliš nevyskytují, jsou Antarktida, Grónsko, Island a některé ostrovní státy. Mravenci obvykle žijí v koloniích, které se někdy skládají i z milionů jedinců rozdělených do skupin s různými rolemi.
Na světě je přes 12 tisíc druhů mravenců
Podle americké instituce National Wildlife Federation (NWF) existuje více než 12 tisíc druhů mravenců, z nichž většina má černou, hnědou nebo červenou barvu. Jsou důležitou součástí našeho ekosystému – provzdušňují půdu, rozptylují semínka rostlin a pochutnávají si na parazitech.
„Většina mravenců je ve skutečnosti velmi prospěšná, a to i pro nás lidi. Uvědomte si, kolik organických látek 20 kvadrilionů mravenců přenáší, odstraňuje, recykluje a konzumuje. Mravenci jsou ve skutečnosti tak důležití pro hladký chod biologických procesů, že je můžeme považovat za inženýry ekosystémů,“ popsal pro deník The Guardian jeden z autorů studie Patrick Schultheiss.