Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Čtvrtek 1. 12. 2022 svátek má Iva

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Máme pro tebe nový zpravodajský portál!prohlédnout
Kultura - Umění

Jean-Michel Basquiat se ve 27 letech předávkoval heroinem, dnes o něm rapuje Jay-Z a jeho obrazy se prodávají za desítky milionů

Zemřel ve věku 27 let, ale jeho tvorba stihla zásadně ovlivnit kulturu. Víš, jaké bylo jeho první pouliční umělecké jméno a který umělec byl prý jeho platonickou láskou? My ti v článku přinášíme pár zajímavostí z jeho života.

Adriana Královičová
25. 10. 2022 9:30 Čas čtení: 6:57
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Jean-Michel Basquiat se ve 27 letech předávkoval heroinem, dnes o něm rapuje Jay-Z a jeho obrazy se prodávají za desítky milionů
Zdroj: Tiffany & Co.
Kultura - Umění
0
Adriana Královičová
25. 10. 2022 9:30
Čas čtení: 6:57

Jean-Michel Basquiat se ve 27 letech předávkoval heroinem, dnes o něm rapuje Jay-Z a jeho obrazy se prodávají za desítky milionů

Zemřel ve věku 27 let, ale jeho tvorba stihla zásadně ovlivnit kulturu. Víš, jaké bylo jeho první pouliční umělecké jméno a který umělec byl prý jeho platonickou láskou? My ti v článku přinášíme pár zajímavostí z jeho života.

Adriana Královičová
25. říjen 2022, 9:30
Čas čtení: 6:57
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Jean-Michel Basquiat se ve 27 letech předávkoval heroinem, dnes o něm rapuje Jay-Z a jeho obrazy se prodávají za desítky milionů
Zdroj: Tiffany & Co.
Odebírat newsletter REFRESHERu
10 nejlepších článků Refresheru, jednou za týden. Pokud tě emaily přestanou bavit, tak je kdykoli zrušíš. Zadáním emailu souhlasíš s podmínkami portálu.

Říká ti něco jméno Jean-Michel Basquiat? Americký umělec, jeden z nejvýznamnějších představitelů graffiti a neoexpresionismu, výrazně ovlivnil nejen umělecký, ale také módní a hudební svět. Dnes mají jeho díla neskutečně vysokou hodnotu a nadále lámou rekordy. O Basquiatovi rapuje Jay-Z, který má doma několik jeho maleb.

 

V Refresheru ti rádi přinášíme témata o světových umělcích a jejich působivé životní příběhy. Pokud si rád čteš články o umění a o osobnostech umělecké sféry, staň se členem klubu Refresher+ a všechny články si přečti bez omezení.

 

Měl problémové dětství

Narodil se 22. prosince 1960 v New Yorku ve čtvrti Brooklyn. Otec pocházel z Haiti a matka měla portorické kořeny. Měl dvě mladší sestry a staršího bratra.

 

Jeho máma umění milovala a vedla k tomu i Jeana-Michela. Už od malička ho brala na výstavy do nejznámějších newyorských muzeí, takže měl možnost poznat ta nejvýznamnější umělecká díla. Jeho nadání se projevilo už v raném věku, kdy se velmi rychle naučil psát i číst. Rovněž brzy začal kreslit, hlavně karikatury, které viděl v televizi. Rodiče ho proto zapsali na uměleckou školu.

 

Cesta za jeho snem stát se hvězdou nebyla pro Basquiata jednoduchá. Dětství neměl růžové, jeho rodina si prošla problémy, matka skončila na psychiatrii. Po rozvodu rodičů měl být svěřený do otcovy péče, ale v návalu emocí utekl z domu. Začal experimentovat s drogami a přestal chodit do školy. Spával v parku na lavičce, prodával ručně malovaná trička a pohlednice.

 

Ve své tvorbě pomocí symbolů a textu kritizoval kapitalismus, moc, genocidu, policejní brutalitu, chudobu a mnoho jiného. Chtěl být uznávaný jako velký umělec bez ohledu na barvu pleti.

 

 

 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Pace Gallery (@pacegallery)

 

 

 

Odsouzený za tuláctví, nové pouliční jméno

Přestože byl velmi inteligentní a nadaný, nemohl navštěvovat normální uměleckou školu. Tím, že utekl z domu, trávil čas na ulici, měl problémy s policisty a byl několikrát odsouzený za tuláctví. Nakonec byl zapsán na školu s alternativními vyučujícími metodami, které by pro něj prý byly vhodnější.

 

V tomto období Basquiat začal vyhledávat drogy. Dny zabíjel jejich užíváním a kreslením. Na škole se poznal s grafitovým umělcem jménem Al Diaz. Díky němu si začal své umělecké, ale také spisovatelské schopnosti uvědomovat stále více. Vytvořili umělecké duo, které se podepisovalo jako SAMO.

 

Název vymysleli společně při kouření marihuany, prý kouřili „same old sh*t“. K označení SAMO vzhlíželi jako k určitému náboženství, podle kterého si dělají na světě jen to, co chtějí, a kritizují vše, co chtějí.

 

Tento podpis se začal objevovat u graffiti spolu s malým znakem pro autorská práva a hned upoutal pozornost lidí. Graffiti byla barevná, obtížně identifikovatelná písmena. Podpis SAMO byl jednoduchý, snadno zapamatovatelný a zábavný. Jeho kamarád, také slavný umělec, Keith Haring podle Dazed Digital řekl, že Basquiatovy grafity byly jako poezie, která lidi zastaví na cestě a přinutí je přemýšlet.

 

Al Diaz se postupně začal více přiklánět k hudbě a jméno Basquiat se začalo rozšiřovat v uměleckých kruzích. Alter ego SAMO se rozpadlo a spolupráce skončila podpisem SAMO IS DEAD pod malbou.

 

 

Zdroj: Getty Images/Cindy Ord/Staff

Svůj první obraz prodal za 200 dolarů

V roce 1981 Basquiat prodal svůj první obraz Cadillac Moon přítelkyni hudebnici Debbie Harry, zpěvačce hudební skupiny Blondie. Poznali se při natáčení Downtown 81 a Basquiat se podílel také na videoklipu Rapture, jednom z největších hitů Blondie.

 

V té době se seznámil s majitelkou galerie Anninou Nosei, která jej začala v jeho kariéře podporovat. Později následovala debutová výstava The Times Square Show v New Yorku. Dá se říci, že tato výstava odstartovala jeho úspěch.

 

Následující rok se zúčastnil výstavy New York/New Wave v newyorském MoMA PS1. Několik Basquiatových obrazů koupil italský obchodník s uměním Emilio Mazzoli, který pro Basquiata zorganizoval výstavu ve své galerii v Modeně v Itálii v roce 1981. Basquiat pokračoval ve vystavování v různých galeriích, mnohé se pořádaly v Los Angeles. Když se v roce 1983 vrátil do New Yorku, stal se nejmladším umělcem, který se zúčastnil výstavy Whitney Biennial.

 

Koruna jako jeho synonymum nebo tajemný vztah k milenci

Už od založení podpisu SAMO se Basquiat zajímal o loga. Ve světě pouličních umělců měly právě loga či podpisy velký smysl, protože se objevovaly v newyorských ulicích, a lidé je tak mohli identifikovat. Později začal používat dnes již ikonický symbol koruny. Je jedním z jeho nejvýznamnějších a nejznámějších motivů a najdeš ho v mnoha jeho dílech. Stal se z něj symbol popkultury.

 

Nad tímto symbolem však visí mnoho otazníků. Zobrazoval ho na svých malbách, často na své hlavě, což mohlo ilustrovat Basquiatovy ambice, odhodlání a vytrvalost růst a získat respekt v umělecké komunitě. Nikdy se netajil tím, že chtěl být jakýmsi mladým králem uměleckého světa. Je o něm známo, že vzhlížel k afroamerickým hrdinům a uctíval je jako krále a svaté s korunami a se svatozářemi, vzpomíná magazín artshortlist.com.

 

Touto korunou však mohl apelovat i na to, že určitá skupina lidí je vyčleněna na okraj společnosti. Sám do ní podle sebe patřil. Koruna je měla pozvednout na stejnou úroveň. Umělci, kteří ho znali, tvrdí, že Jean-Michelova trojcípá koruna ztvárňuje jeho tři královské rodové linie: básník, hudebník a velký šampion.

 

Emblém koruny může představovat i historii jeho jména Basquiat. Rád prý pátral ve svém rodokmenu, čímž údajně bojoval proti své rodině, která mu o jeho předcích nechtěla nic říct. Zajímavé je, že v 16. století údajně žila v Landes rodina „de Basquiat“, příslušníci francouzské vysoké šlechty.

 

Jiní spekulují, že trojcípá koruna znamená písmeno W, které má symbolizovat Andyho Warhola, Basquiatova blízkého přítele, či dokonce milence.

 

 

Byl múzou Andyho Warhola, Andy by s ním sex prý nikdy nechtěl

Toto tajemné spojení dvou kreativních duší fascinuje umělecký svět už desetiletí. Přestože nikdy nebylo potvrzeno, co všechno mezi sebou měli, byli si velmi blízcí. Trávili spolu hodně času, cestovali, Warhol dokonce navštěvoval jeho rodinu. Byl Basquiatovým „mentorem“ a otevřel mu dveře k umělecké smetánce. Příběh jejich přátelství je popsán nejen v Andyho deníkových záznamech, ale také prostřednictvím společných, intimních fotografií.

 

Zdroj: Getty Images/Rose Hartman/Contributor

 

Basquiat jako pouliční umělec prodávající své kresby na tričkách a pohlednicích toužil po větším uznání v rámci umělecké scény, začal proto navštěvovat Warholovo studio The Factory. V té době to bylo místo, kde se setkávali všichni, kteří v umělecké sféře něco znamenali.

 

Dosud se přesně neví, kde se dvojice setkala. Jedna verze říká, že Basquiat se pokusil Andymu prodat pohlednice za jeden dolar. Druhá verze hovoří o jejich prvním setkání na večeři, kterou naplánoval švýcarský obchodník a umělecký sběratel Bruno Bischofberger.

 

Andy byl známý tím, že vše fotografoval na svůj polaroid. Basquiat požádal přítele, aby je společně vyfotil. Vyžádal si fotografii a rychle utíkal domů. Za necelé dvě hodiny se vrátil s namalovaným obrazem, na kterém byli Andy a Jean-Michel vyobrazeni tak jako na fotce. Andy byl jeho rychlostí ohromený a viděl v mladém umělci potenciál. Začali spolupracovat, Andy se snažil dohlížet na to, aby Basquiat nebral drogy.

 

Andyho deník byl plný zmínek o mladém umělci, nazýval ho rozkošným a roztomilým. Warhol se však údajně vyjádřil, že by s ním nikdy sex neměl, protože je „špinavý“. Šlo podle něj o čistě platonické vzplanutí.

 

Pokud chceš vědět více o Warholových denících a vztahu s Basquiatem, pusť si dokument Deník Andyho Warhola na Netflixu.

Randil i s Madonnou

Warhol nebyl jediná známá osobnost, se kterou Basquiat údajně randil. Krátký románek prožil i s vycházející mladou hvězdičkou Madonnou. Jejich vztah byl krátký, ale vášnivý. Často navštěvovali večírky a užívali si bouřlivé párty. Seznámili se v roce 1982. Jak vzpomíná magazín art-sheep.com, Madonna Basquiata milovala, obdivovala ho, že dokáže vstát ve čtyři v noci a malovat a přenést tak na plátno své pocity. Nedokázala však snést jeho závislost na heroinu.

 

 

Velké uznání přišlo až po smrti

V polovině 80. let vydělával 1,4 milionu dolarů ročně. Navzdory úspěchu bojoval Basquiat s problémy s duševním zdravím a byl stále paranoidnější. Zásadní zvrat v jeho životě přišel po smrti Andyho Warhola v roce 1987. Basquiat zůstal osamělý, těžce snášel svou nově nabytou slávu a prostředí uměleckého průmyslu. Basquiata našli předávkovaného heroinem 12. srpna 1988 v jeho uměleckém studiu na Great Jones Street v manhattanské čtvrti NoHo. Bylo mu jen 27 let.

 

Zdroj: Instagram/@yusaku2020

 

V průběhu let od umělcovy smrti se hodnota jeho děl neustále zvyšuje. Basquiatovy obrazy se běžně prodávají na aukcích po celé planetě v milionech dolarů. Některá jeho díla se několikrát zapsala do knihy rekordů.

 

Minulý rok se do dražby aukčního domu Sotheby's dostal jeho obraz In This Case. Prodal se za 93,1 milionu dolarů. Jedná se o druhou nejdražší dražbu Basquiatova obrazu. Ta nejdražší se uskutečnila v roce 2017, kdy japonský miliardář Júsaku Maezawa koupil obraz Untitled za 110 milionů dolarů.

 

Rapuje o něm Jay-Z, jeho malby jsou na tričkách

Basquiat během své plodné kariéry vytvořil malby, sochy, pracoval na filmech a věnoval se také hudbě. Byl to všestranný umělec. Měl velmi blízko k hip-hopu, často míchal prvky expresionismu, pop-artu a svého vlastního přesvědčení.

 

Jako jeden z mála pouličních graffiti umělců jiné barvy pleti se dostal z ulice a metra do galerií a muzeí. Jeho životní příběh poukazuje na prohloubení dlouholetých rasových rozdílů, jelikož v době jeho působení se mezi uměleckou smetánkou pohybovali zásadně bílí umělci.

 

Dnes Basquiata často ve svých textech zmiňují různí rappeři, nejčastěji Jay-Z, který v textech zachycuje brilantnost umělce v kontextu hip-hopu. Za 4,5 milionu dolarů koupil Basquiatovu malbu s názvem Mecca. V textu Picasso Baby rapuje „It ain’t hard to tell, I’m the new Jean-Michel“, on sám je nový Jean-Michel hip-hopu.

 

V další sloce „Yellow Basquiat in my kitchen corner / Go 'head, lean on that shit Blue, you own it“ zase rapuje o tom, jak by své dceři Blue Ivy dovolil zničit žlutou malbu od Basquiata jen proto, že jí prostě patří.

 

Zdroj: Tiffany & Co.

 

Kromě toho společně se svou manželkou Beyoncé pózoval v kampani od Tiffany & Co. před Basquiatovým obrazem. Lidé z Basquiatova blízkého okolí však nebyli nadšeni z použití umělcovy malby v reklamě.

 

„Basquiata by u Tiffanyho nepustili ani na záchod,“ říká Stephen Torton, bývalý asistent umělce, pro magazín Insider. V době, kdy Basquiat žil, o jeho umění prý nikdo pořádně nestál a pro jeho rasu ho nerespektovali. Torton rovněž nesouhlasil s tím, že tyrkysová na jeho obraze měla korespondovat s tyrkysovou barvou typickou pro značku Tiffany. Umělce a jeho dílo prý absolutně nepochopili, pokud ho spojují s bohatstvím.

 

Mnozí další se vyjádřili, že jméno Basquiat se až příliš často zneužívá ke komerčním účelům, s čímž by sám umělec prý nikdy nesouhlasil. Najdeš ho na tričkách, sklenicích a jiných předmětech. Jediné místo, kde bychom jej však podle slov jeho blízkých měli vidět, je muzeum.

 

Máš jedinečnou šanci vidět Basquiatovy malby živě. Do ledna 2023 najdeš velkou výstavu jeho tvorby ve vídeňském muzeu Albertina.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Náhledový obrázek: Getty Images/Rose Hartman/Contributor Getty Images/Cindy Ord/Staff
NAHORU
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu kultura
více článků
Sponzorované články
více článků
Další news
před hodinou
Google v Česku přestane ukazovat náhledy článků. Podle novely autorského zákona by musel platit online médiím.
před 2 hodinami
Za nedovařené těstoviny chce 5 milionů dolarů. Američanka žaluje výrobce mac and cheese.
více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.