Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
14. října 2022 6:00
Čas čtení 6:40
Vojtěch Vanda

badfocus: Texty mi nešly, líp se vyjádřím zvukem. Hudba je subjektivní věc, rád vytvářím prostředí k prožití vlastních emocí

badfocus: Texty mi nešly, líp se vyjádřím zvukem. Hudba je subjektivní věc, rád vytvářím prostředí k prožití vlastních emocí
Zdroj: Natytheninja/Supraphon
HUDBA ČESKO ELEKTRONICKÁ HUDBA FRESH BEATS HUDBA
Uložit Uložené

Vydali jsme se trochu jinam, do světa všech možných zvuků a efektů – do elektroniky. Česko má totiž na horizontu velmi zajímavé up-and-coming jméno.

Často se neradi probíráme hlubinou. Když zavřeme oči někde v klidu, kde neproudí ruch města, lidí či věcí, začneme objevovat neobjevené zákruty vlastního vědomí s někdy až transcendentním obsahem. Podobný pocit máme i v momentě, kdy se necháme unášet hudbou, kterou ti představíme v rámci říjnového seriálu FRESH BEATS.

Dostáváme se trochu dále od rapu a hip hopu, nicméně stále jim zůstáváme poměrně na dostřel. Mladý producent s pseudonymem badfocus je i přes zdánlivou žánrovou odlišnost nezřídka „černou muzikou“ inspirován. V elektronice, která je jeho nejčastějším výstupem, se u něj však snoubí i vliv indie popu, jazzu nebo klasické hudby. Takže se připrav na zajímavou sonickou cestu do hlubin duše.

Doporučeno
Romantika Pingiho dostal k hiphopu Yung Lean. Experimentovat je vždycky dobrý, vzkazuje Romantika Pingiho dostal k hiphopu Yung Lean. Experimentovat je vždycky dobrý, vzkazuje 30. září 2022 17:00

I když jsme začali filozoficky, nebudeme představovat producenta za zenitem. Naopak. Prokop Korb, jak zní umělcovo vlastní jméno, je teprve jednadvacetiletý hudebník bydlící v Holešovicích. Na první pohled na něm není nich zvláštního; rád se občas projede na kole, zajde si na kafe nebo tvoří. Avšak některé jeho další zájmy, jako například fascinace umělou inteligencí, prosákly až do hudby. Ale o tom až později.

Nejprve bychom rádi nastínili, co z něj vlastně udělalo to, čím je dnes. Tedy hudebníka. „Rodiče mě od malička v hudbě hodně podporovali. Od dost brzkého věku jsem chodil na klasický klavír. Měl jsem hodně velký štěstí na moji učitelku, Markétu Cibulkovou, která mi dost brzo ukázala, že to všechno není jenom o tom cvičit hodiny a hodiny,“ vzpomíná na své úplné začátky. Nedlouho poté poprvé narazil na hudební produkci, vyučovanou na základní umělecké škole Jiřím Procházkou.

Prokop Krob badfocus
Zdroj: Natytheninja/Supraphon
FRESH RAP je seriál, který ti již déle než rok představuje ty nejzajímavější mladé rapové interprety z celého Česka. 

Rap však není pouze o slovech, nýbrž i o melodiích. Proto ti také jednou za měsíc přinášíme story tuzemských producentů v rámci seriálu FRESH BEATS

K tomu jsme nedávno začali vydávat i (ob)týdenní updaty o tom, co se děje nového u českých rapových person na vzestupu. Pokud ještě nesleduješ FRESH RELEASE, klikni sem.

„Tomu jsem obrovsky vděčný, protože mi reálně dal úplně skvělý základ k tomu, abych se později mohl hudbou živit. Ať už co se týká skillu v produkci, mixu, nebo masteringu, tak taky obecně v mindsetu. Hodně mě v tu dobu začalo bavit, jak pestrý hudební svět je a jak se jeho hranice čím dál tím víc rozšiřují o různý technologie,“ svěřuje se s tehdejším objevem.

Doporučeno
Prodávají autentické výrobky, nebo věci z Alibaby? Zeptali jsme se Domi Alagii, Natálie Kočendové a dalších influ na jejich merch Prodávají autentické výrobky, nebo věci z Alibaby? Zeptali jsme se Domi Alagii, Natálie Kočendové a dalších influ na jejich merch 23. května 2024 14:00

Očarování mu evidentně vydrželo doteď. „Baví mě všechno, ať už to jsou zajímavé kreativní pluginy v komplu, nebo klidně různé další formy umění od vizuálů přes světla a lasery,“ nadšeně vypráví. „Hudba mě fakt hodně baví,“ říká, zatímco mu to opravdu věříme. „Je úplně jedno, jaký žánr to je, ale nejvíc mě teď obecně baví jakákoliv elektronika. Myslím, že z toho vyplývá plno etických i filozofických otázek. Hodně mě baví se nad tím zamýšlet a reflektovat to,“ dodává.

Prokop již není školou povinný ani dobrovolný, takže se hudbě může věnovat full-time. „Nemám nijak zásadně nic proti vzdělávacímu systému, i když si myslím, že má plno much, ale rozhodně nejsem studijní typ. Už nějakou dobu vnímám, že mé těžiště vzdělávání leží úplně jinde než v institucích,“ zmiňuje. Zajímalo nás totiž, jestli má jeho jméno něco společného se špatným soustředěním, které by mohlo pramenit třeba právě ze školy.

Vyzkoušej předplatné REFRESHER+
a čti vše bez omezení
Přidej se k předplatitelům
nebo Odemkni článek přes SMS
Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 123148 a dočti tento článek.
Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
Dočti článek do konce za SMS v hodnotě 89 Kč. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Čti články bez omezení celý měsíc – předplatné jen za 36 Kč navíc v porovnaní s jedním článkem. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Čti bez omezení celý měsíc. Stačí poslat SMS (za 125 Kč). Jak to funguje?
POSLAT SMS
Domů
Sdílet
Diskuse