Producentské září je hodně underground, tak jej nepropásni!
Přišlo nám škoda, poté, co jsme mluvili s Pawliem Poiznem v rámci série FRESH RAP, ignorovat fakt, že si užívá spolupráci se spoustou mladých a talentovaných lidí, kteří se točí kolem hiphopu. V rozhovoru nám prozradil, že existuje seskupení interpretů, kde pověstná chemie funguje lépe než obvykle. Proto jsme se rozhodli ho kontaktovat.
Mluvíme o uskupení Higher Ground, které si několik let krůček po krůčku v undergroundovém prostředí vymezuje své pole působnosti. Nejde o partu, která by se svezla na virálním hitu, ale o dříče, jejichž progres je vidět od prvního uploadu až po ten poslední hezky po pořádku. Žádné mazání starých nahrávek, žádný stud – všechno poctivě a transparentně odmakáno.
Nás zaujal hlavně mladý producent, který si říká Pingi. První větší breakthrough do scény zaznamenal právě na Poiznově tracku Fuckstory, od té doby čeká v pozadí na další hit. Pingi je důkaz, že český rapový umělec může být hladový, aniž by nějak výrazně bažil po extrémním úspěchu se značkou včera bylo pozdě. Rozhodli jsme se dát mu prostor.
Pingiho příběh začíná vlastně úplně jinde než u sampleru a 808's. Jan Pingitzer, jak zní jeho celé jméno, je odkojen kytarovkama, basou a jinými rockovějšími žánry. Rodák z Českého Krumlova, který se po dokončení střední školy v oboru módní návrhářství přesunul do Prahy, sám uvádí, že hudba, původně rock a metal, byla jediným prostředkem, který jej dokázal uklidnit už od raného dětství.
„Podle všeho už od dvou let, podle mojí mámy jsem jenom hrozně řval a dělal bordel až do chvíle, než mi pustila nahlas hudbu a zjistila, že jsem konečně v klidu,“ svěřuje se nám Pingi. Jak vzniklo jeho alter ego ti asi vysvětlovat nemusíme. Jde o další památku z dětství, která mu vydržela dodnes.
Rap však není pouze o slovech, nýbrž i o melodiích. Proto ti také jednou za měsíc přinášíme story tuzemských producentů v rámci seriálu FRESH BEATS.
K tomu jsme nedávno začali vydávat i týdenní updaty, co se děje nového u českých rapových person na vzestupu. Pokud ještě nesleduješ FRESH RELEASE, klikni sem.
Hudba jej doprovází až do momentálních třiadvaceti let života, za což je rodině vděčný. Díky ní již v zárodku ochutnal tvrdý metal, ale také interprety jako J.A.R. nebo Monkey Business. „Je taky potřeba říct, že jsem za to jim a bráchovi nesmírně vděčnej a miluju je nadevše, protože mě celou mojí životní i hudební cestou plně podporovali. Doteď jsem aktivně hrající baskytarista,“ cení si jejich přístupu. Přes pevný teoretický hudební základ je totiž mnohem jednodušší přistoupit k praxi, kterou si Pingi vyzkoušel záhy.