Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Rozdáváme lístky na letní festivaly
30. srpna 2022 14:00
Čas čtení 7:25
Vojtěch Vanda

Kreativita je o tréninku. Prostě si sedni a začni tvořit, radí mladým producentům brněnský DEYNYEL

Kreativita je o tréninku. Prostě si sedni a začni tvořit, radí mladým producentům brněnský DEYNYEL
Zdroj: se souhlasem Deynyela
HUDBA ČESKO ČESKÝ RAP FRESH BEATS RAP
Uložit Uložené

Tvrdá práce, trénink a vize se vyplácí, jak se dozvíš ze srpnového dílu seriálu FRESH BEATS.

Když je hudba vším, jdeš si za ní. Tady se chce říct, že rčení „všechno jde, když se chce“, v některých případech opravdu platí. Mluvíme-li specificky o hudbě, nemusíš být nejznámější umělec se špičkovým vybavením, abys mohl fungovat jako hudební producent, vystupovat v klubech a bavit posluchače svou tvorbou. Tvrdá práce, ve spojení s minimálně špetkou talentu, je také možností.

A pokud k tomu snu může přispět i náš seriál Fresh Beats, jsme nanejvýš rádi. Na konci prázdnin to bude poznávací díl věnovaný původně východočeskému producentovi, jenž se v poslední době usídlil v Brně. Jeho oborem je hudba a zvuk, jemuž se věnuje na vícero frontách. Hlavní doménou je pro něj však hip hop a tvorba rapových instrumentálů. Seznam se s Deynyelem.

Deynyel Daniel Motl
Zdroj: se souhlasem Deynyela/Caroline Barnettová
Doporučeno
Nejprve ovládl kytaru, potom beaty. Kontaktoval mě producent, který dělal pro Drakea a Trippieho Redda, říká Drax Nejprve ovládl kytaru, potom beaty. Kontaktoval mě producent, který dělal pro Drakea a Trippieho Redda, říká Drax 28. července 2022 11:00

Deynyel, občanským jménem Daniel Motl, sám sebe popisuje jako hudebního producenta, kytaristu, trochu zvukaře a DJe, ale hlavně umělce. V posledních dvou letech se usadil v hlavním moravském městě Brně, kde se mu zalíbilo a odkud by rád rozvíjel svůj talent i nadále.

Pseudonym, který si vytvořil, nemá složitý background. „Můj pseudonym jednoduše vznikl z mého křestního jména Daniel,“ zmiňuje. „Každopádně vidím pod svým pseudonymem větší potenciál a možnost se posouvat ve spoustě ohledech. Je to jméno, za kterým si stojím a dokážu si ho představit na hudební scéně dost vysoko,“ netají své ambice.

Nejprve rock, poté hip hop a třeba i podcast

Jeho vztah s hudbou se rodil od malička, avšak první žánry měly k hip hopu daleko. „Poslouchal jsem hlavně rock až hard rock, čímž se ve mně vzbudila touha hrát na elektrickou kytaru. Hned, když jsem šel do první třídy, jsem proto nastoupil i do ZUŠky na kytaru,“ popisuje trnité počátky v podobě tří let klasické kytary, které mu následně umožnily přestup na tu elektrickou.

FRESH RAP je seriál, který ti již déle než rok představuje ty nejzajímavější mladé rapové interprety z celého Česka. Pokud máš zájem si přečíst stories skoro dvacítky rapových osobností, jejichž kariéry brzo zasáhnou i tvé uši, klikni sem.

K tomu jsme nedávno začali vydávat i týdenní updaty k tomu, co nového se děje u českých rapových person na come-upu. Takže pokud ještě nesleduješ FRESH RELEASE, klikni sem.

„Asi ve 13 letech jsem začal hrát v první kapele, kde jsem byl výrazně mladší než ostatní členové,“ zmiňuje věkový rozdíl, který byl prý až sedm let. „Ze začátku jsem pomalu ani nevěděl, co kde hrát. Časem jsem se ale naučil dost dobře improvizovat a nahlížet na hraní v kapele z více produkčního pohledu. Začal jsem řešit aranže, kde co hrát a kdy nehrát,“ popisuje.

Deynyel Daniel Motl
Zdroj: se souhlasem Deynyela/Caroline Barnettová

Vnitřní nutkání tvořit víc jej následně přesunulo do barvitější produkční pozice, v níž zpracovával nejen své písně, ale i písně kapely. „Díky tomu jsem se začal učit ve Fruity Loops, které mi otevřelo možnost tvořit elektronickou hudbu,“ líčí organický postup. Tři roky učení v softwarech bylo pro něj dost na to, aby vytvořil něco, co by mohlo bavit i ostatní posluchače. Začal proto networking.

Přidej se do klubu REFRESHER+
Základní
125 Kč
Účtuje se jednou za 4 týdny
Přístup k prémiovým článkům
 • Přístup k benefitům
 • Méně reklam
 • 150 kreditů každé 4 týdny na nákup benefitů
 • Všechny možnosti předplatnéhoMám slevový kód
  Měj aktivní roční předplatné REFRESHER+ a získej lístek na festival dle vlastního výběru.Zapoj se do slosování
  Dokončením souhlasím s pravidly a podmínkami portálu Refresher.
  Vyzkoušej předplatné REFRESHER+
  a čti vše bez omezení
  Přidej se k předplatitelům
  nebo Odemkni článek přes SMS
  Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 120540 a dočti tento článek.
  Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
  Dočti článek do konce za SMS v hodnotě 89 Kč. Jak to funguje?
  POSLAT SMS
  Čti články bez omezení celý měsíc – předplatné jen za 36 Kč navíc v porovnaní s jedním článkem. Jak to funguje?
  POSLAT SMS
  Čti bez omezení celý měsíc. Stačí poslat SMS (za 125 Kč). Jak to funguje?
  POSLAT SMS
  Domů
  Sdílet
  Diskuse