Jessica Wade začala na Wikipedii psát životopisy těm, kterým se nikdy nedostalo uznání.
Třiatřicetiletá fyzička žijící v Londýně se zasazuje o to, aby více dívek a žen studovalo a pracovalo ve vědě, technologiích, inženýrství a matematice. Svou kampaní na internetové encyklopedii se sama stala „jakýmsi fenoménem“, píše server NBC News.
Již ve svých 20 letech totiž Wade začala psát na Wikipedii životopisy vědkyň a vědců z menšin, kterým se nikdy nedostalo uznání. Do dnešního dne napsala více než 1 600 hesel a pevně věří, že vědkyně a „znevýhodněné“ vědce je třeba podporovat. „Lidé předpokládají, že dívky si nevybírají vědu, protože je neinspiruje. Dívky zájem mají. Jde spíše o to, aby se žáci dozvěděli o různých kariérách ve vědě a aby se k tomu přidali rodiče a učitelé,“ řekla Wade v rozhovoru pro Today. Dodala, že je třeba také zvýšit podíl žen, které u vědy zůstanou.
Wiki nerovnosti
Jak popsal v rozhovoru s výkonnou ředitelkou Wikimedia ČR Klárou Joklovou i Refresher, na Wikipedii je pětkrát více článků o mužích než o ženách. Například na české Wikipedii je podle výsledků nástroje Denelezh přes 121 tisíc článků o mužích a jen 20,8 tisíce o ženách.
Za svou usilovnou činnost získala Jessica Wade několik ocenění a medailí, včetně prestižní medaile Britského impéria. Taktéž ji citoval Jimmy Wales, zakladatel Wikipedie. Ovšem ne celý „Wiki tým“ s ní byl spokojený. Několik jejích příspěvků ostatní wikipedisté smazali. Jedním z příkladů byla Clarice Phelps, afroamerická jaderná chemička, jejíž vědecký tým objevil nový prvek periodické tabulky prvků. Po důsledné obhajobě příspěvku se ovšem záznam na Wikipedii vrátil.
Sama Wade vyrůstala jako dcera dvou lékařů a k dispozici měla výborné učitele na soukromých školách. V mládí si uvědomila, že většina lidí ale takové štěstí nemá. „Skutečně věřím, že věda je lepší, když ji dělají různorodé týmy,“ popsala.