Dlouhé noci, krátké dny. Už od 30. října budeme mít tmu za okny o hodinu dříve.
Do České republiky se vrátí dlouhé noci. Dne 30. října totiž proběhne změna času z letního na zimní. Ve 3:00 se ručička hodin přetočí o hodinu dozadu. Stanovený čas bude trvat až do 26. března příštího roku, kdy se zase změní na letní. Přestože se o změnách času diskutuje i na evropské úrovni, zatím jednání nedospělo do konkrétní podoby, která by určovala, jestli se změny zachovají, nebo ne.
Posun hodin o jednu dozadu je v celé Evropě synchronizovaný, mění se akorát jeho přesná doba provedení vzhledem k různým časovým zónám, které kontinent má. Změna tak jinde začíná už v 1 hodinu ráno. Pouze tři evropské země čas nemění, těmi jsou Island, Rusko a Bělorusko.
Téma změny času bylo diskutováno i v Evropském parlamentu, který v roce 2019 hlasoval o jeho zrušení. Poslanci jeho zrušení schválili, pročež se hlasování posunulo k Evropské radě. Zde se však proces zastavil. Evropská rada má totiž ještě projednávat další a dost pravděpodobně důležitější témata, kterými jsou energetická krize, válka na Ukrajině nebo i koronavirus. Nepředpokládá se tak, že by se změna času projednala v dohledné době.
Češi měnit čas nechtějí
Časové posuny jsou tradičně diskutovány i na území České republiky. V roce 2018 dokonce proběhl průzkum veřejného mínění agentury STEM/MARK, v němž se zjistilo, že 65 % dotázaných změna času nevyhovuje a hned 70 % dotázaných by se změnou zrušení změny času souhlasilo.
Mnohem rozporuplnější jsou však následně názory o tom, který z časů by se měl zanechat. Celkově 44 % respondentů uvedlo, že by bylo pro zachování letního času, 24 % pro zimní čas a 31 % dotázaných buď nevědělo, nebo jim to bylo jedno.