Se speciální mapou přišlo Ministerstvo vnitra ve spolupráci s Policií ČR, zástupci Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava a samosprávami.
Ministerstvo vnitra po více než ročním testování spustilo ve spolupráci s policií Mapu kriminality. Jde o interaktivní nástroj, který pomáhá veřejnosti i samotným obcím a městům snižovat kriminalitu, cíleně plánovat policejní hlídky i preventivní opatření do rizikových míst.
Mapa slouží veřejnosti, obcím i policejním orgánům
Mapa má podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) tři roviny. „Jedna z nich je určená pro veřejnost, aby lidé sami viděli třeba ve své obci nebo městě, v jak nebezpečné lokalitě žijí, zda tam dochází k nějaké trestné činnosti.“ Lidé se k mapě dostanou bez přihlášení a najdou informace o počtech deliktů v určité oblasti za období, jaké si na mapě zvolí. Můžou si vybrat, jaké konkrétní trestné činy chtějí zobrazit. Vzhledem k ochraně osobních údajů a ochraně obětí zločinů se ale na mapě nezobrazí konkrétní místo činu.
Kromě toho slouží mapa také městům a obcím. Jejich představitelé se do aplikace mohou přihlásit a dostanou se k dalším možnostem. Sami tam mohou vkládat data o přestupcích. Třetí rovinou jsou prediktivní mapy kriminality. Ty může využít například Policie ČR pro plánování služeb policistů a jejich vysílání do vytipovaných lokalit.
„Že je to skvělý nástroj, to vím i z vlastní zkušenosti z mého domovského Kolína. A mám velkou radost, že i ostatní obce, potažmo obecní a městské policie, považují mapy kriminality za již nepostradatelné a plánují je využívat do budoucna,“ uvedl Rakušan. „Mapy kriminality v podobě, která je k dispozici Policii České republiky, obcím nebo široké veřejnosti, představují efektivní nástroj prevence kriminality, který může být zároveň vzorem otevřeného přístupu orgánů státní správy,“ doplnil ho policejní prezident Martin Vondrášek.